НЕМА „ЗАСТАРЕЛИХ“ ДОКАЗА
На самој тромеђи Горње Горевнице, Милићеваца и Срезојеваца налази се „Цветни врх“, који заиста заслужује ово име. Високи борови у ове зимске дане употпуњују идиличну слику. Чини се, какав чист и леп предео! Томе посебно доприноси белина снега која бар привремено секрива све оно што човек запрља. У то смо се уверили и ових дана, када смо са комуналним милиционарима отишли у део којим газдује ЈП „Србијашуме“, на граници чачанске и милановачке територије. Половином фебруара Градској управи за инспекцијски надзор – Комуналној милицији, ловци су пријавили да се у Горњој Горевници, на неколико места уз локални пут, депонује већа количина смећа.
Овако је било:
Веома брзо, на основу трагова и доказа који, како кажу комунални милиционари, код њих „не застаревају“, пронашли су ко је и када направио ово ругло. Починиоци, два правна лица из Чачка, морали су по усменом налогу да почисте све оно што су пре неколико месеци ту оставили, а уз то су и прекршајно кажњени. Своје смеће очистили су прошле суботе, 5. марта. Новинарка „Чачанског гласа“ је са Мирком Вучићевићем и Аном Васиљевић била у патроли, тачније, у контроли да ли је све урађено како треба. Баш тада постављене су и фото-клопке, које би уз табле са упозорењима и бројевима телефона ове службе, требало да допринесе да се убудуће више пази.
После чишћења:
– Како су нас обавестили, већ дужи период на овој локацији се депонује смеће, које довозе и из Чачка. Први пут смо дошли овде 17. фебруара. На три места била је пластика и још неки отпад, за који смо установили да је са градилишта… Прикупили смо трагове и доказе о пореклу и тако открили два починиоца. И за трећег смо нашли доказе. Чак смо сазнали да је то урађено у октобру – наводи део ове приче Вучићевић и објашњава да, када не утврде починиоце, „случај“ предају Комуналној инспекцији која, према процедури, налаже ЈКП „Комуналцу“ да очисти депонију.
Нажалост, и овог пута показало се да даљина не представља препреку, јер требало је прећи готово 18 километара да би се отпад депоновао тамо где му није место. Показују нам комунални милиционари и фотографије. Пуни камиони онога што природа не заслужује. Испоставило се, такође, да дивља сметлишта у великом броју праве и сами мештани. Доказ за то је „кућно“ смеће, најчешће пластичне и стаклене флаше, намештај, па и животињски остаци. Посебно је опасно стакло, које за летњих месеци може изазвати и пожар. Тешко је очекивати да други сачувају оно што сами мештани не знају да цене.
– Обавестили смо „Србијашуме“, ловце, удружења… Надамо се да ће ово бити почетак сарадње у коју ће се и мештани укључити – кажу нам комунални милиционари.
Новчане казне, често се чини, нису кочница, јер су скоро па симболичне. За физичка лица 10.000 динара, ако плате у року од осам дана – дупло мање. Исто је за правна лица (60.000) и за предузетнике (30.000). Много више значи то када очисте оно што су сами бацили, о свом, а не о трошку градског буџета.
У повратку један мештанин нас зауставља. Каже да годинама виђа како се довози смеће, чини му се да нема краја. Из Комуналне милиције поново позивају грађане да пријаве депоније, свака помоћ је добродошла. Осим телефонским позивом на број 032 342 022 (позиви се преусмеравају и на мобилне телефоне запослених), грађани им се могу обратити мејлом (komunalnamilicija@cacak.org.rs) и преко писарнице у Градској управи.
В. Т.