Društvo

ПЛЕС, КАО УМЕТНОСТ И ДРУЖЕЊЕ

ПЛЕСНИ АНСАМБЛ “ЧАЧАК” ПРОСЛАВИО 47 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА

Недавно, 23. фебруара, Плесни ансамблЧачакје прославио 47 година постојања. Поред ветерана, атмосферу плесне уметности могли су да осете и чланови Школе плеса за одрасле. Било је то вече плеса, поезије, песме и приче, наравно, уз неизбежан танго и бечки валцер, али и остале кореографије.

Ветерани и чланови Школе плеса за одрасле Плесног ансамбла „Чачак“

НЕГОВАЊЕ ПЛЕСНЕ КУЛТУРЕ

Плесни ансамбл “Чачак” има традицију дугу 47 година. То је био и први ансамбл такве врсте на територији некадашње Југославије. Те давне 1977. године, на иницијативу тадашњих чачанских плесача, формиран је први плесни ансамбл модерног и спортског плеса – “Ансамбл модерних игара Дома културе”. За кратко време постављене су многе кореграфије: бечки, енглески валцер, фокстрот, самба, кан-кан, танго и друге. Под вођством руководиоца Ансамбла Зорана Глишића низали су се концерти по најлуксузнијим хотелима Јадранске обале, широм земље и иностранства (Турска, Пољска, Немача…), подсећа Снежана Зекавица, потпредседница Плесног ансамбла “Чачак” и додаје:

Зоран Глишић

– Генерације младих девојака и младића смењивале су се у Ансамблу и свака нова постава доносила је посебну љубав према плесу са својим сјајем у оку. Деведесетих, ратних година, Ансамбл је прекинуо са радом. Захваљујући изузетном ангажовању плесачице Соње Јефтовић, 2017. одржана је Свечана академија поводом 40 година од оснивања Плесног ансамбла у Дому културе. Исте године, на позив некадашњег плесача, а сада власника Плесног студија “Star Dance” Предрага Катанића, Ансамбл се поново окупља на Плесном фестивалу у Врњачкој Бањи.

Плесни ансамбл “Чачак” и данас увежбава своје кореографије, освежене новим плесним корацима, фигурама и новом музиком, у просторијама Плесног студија “Star Dance”. Ветерани желе да љубав према плесу и плесне манире поделе са нашим одраслим суграђанима, како кажу, да Чачак плеше, јер наш град, као прва “Престоница културе”, с правом може да буде поносан на своју јединствену плесну традицију.

Плес – покрет људског тела, као уметност или као дружење. Плесни кораци склопљени у кореографију. Плес одигран са лакоћом. Плесна енергија која је и данас подстицај за увежбавање старих и нових формација. Љубав према плесу и музици. Ово би у најкраћем био опис наше саговорнице Снежане Зекавице, која је својевремено пленила са плесног подијума. И данас, као ветеран, са великим ентузијазмом говори о плесу.

– Школу плеса за одрасле, у оквиру Плесног ансамбла “Чачак”, покренули смо у новембру. Група је предивна, то су људи средњих година, који имају своје професије. Долазе и брачни парови. На пробама је веома лепа атмосфера, друже се и уче да плешу. Иако су почетници, на прослави су и они показали своје плесачко умеће. Били су одушевљени. Уопште, где год да сте, лепо је видети плесни пар. Стварно плени. Познато је да покрет тела уз музику побољшава и рад срца и мозга, да комплетно утиче на организам, да ствара позитивну енергију. Поред учења плеса, говоримо и о плесном бонтону и плесној музици. Наравно, не морамо сви да будемо професионални плесачи, али је лепо да сачувамо плесну културу. Тренутно радимо са једном групом, али желимо да на јесен омасовимо Школу плеса, да више анимирамо људе, посебно средњих година – каже Снежана Зекавица, захваљујући Предрагу Катанићу за неизмерну подршку, јер се пробе одржавају два пута седмично, у салама Плесног студија “Star Dance”.

ОДРАСТАЊЕ НА ПЛЕСНОМ ПОДИЈУМУ

– Задовољство и привилегија је бити део Ансамбла модерних игара. Наш град и Дом културе могли су да се поносе постојањем једног оваквог удружења. На свим концертима презентовани су и Град Чачак и Дом културе, поред наших вештина у модерном и спортском плесу. Данас смо остварене занатлије, инжењери, директори, доктори, професори, возачи, банкари, писци, родитељи, баке и деке, кумови једни другима и још пуно тога, а у души сваког од нас још увек постоји љубав за плес. Заиграмо сви понекад на приватним весељима и сваки пут тло под ногама даје осећај плесног подијума. Још увек се неколико парова ветерана непресушном енергијом представља публици на концертима и то сваки пут у неком новом издању, са новом музиком, новим кореографијама, у новој гардероби. Ми, који нисмо више део наступа, можемо им само рећи хвала што и даље учествују у плесним догађањима и тиме и нас подсећају на једно дивно време одрастања уз плес у овом граду – написала је некадашња плесачица Соња Јевтовић за Монографију која је објављена поводом 50 година Дома културе Чачак.

Н. Р.

Фотографије: Архива Плесног ансамбла “Чачак”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.