Aktuelno Društvo Obrazovanje

Питер Чулу, предузетник и оснивач „Sermalo групе“, гост предавач на Факултету техничких наука у Чачку

Питер Чулу, предузетник и оснивач „Sermalo групе“, гост предавач на Факултету техничких наука у Чачку

Интеркултурална комуникација као кључнa вештинa 21. века 

Рођен у Африци (Малави), одрастао у Великој Британији, где је стекао универзитетску диплому и направио прве пословне кораке, Питер Чулу је визионар који поседује изузетан баланс персоналних вештина и отворене комуникације. Пре нешто више од 9 година, његов модеран приступ бизнису довео га је и до Србије, где је засновао и породицу и проширио своје пословање. „Sermalo група“ данас у свом саставу има осам компанија које послују у потпуно различитим секторима. 

Питер Чулу, предузетник и оснивач „Sermalo групе“, чије су основне области рада истраживање тржишта, дигитални маркетинг и људски ресурси, одржао је у среду, 15. маја, предавање на Факултету техничких наука у Чачку. У препуном амфитеатру, где су били присутни студенти и запослени на факултету, Чулу је говорио о најбољим начинима за презентацију сопственог бренда, оптимизацији свих услова који су потребни за пословни успех, као и персоналним особинама лидера. Његова јединствена предност је многострука перспектива, имајући у виду да је одрастао у Малавију, школовао се у Британији, а сада живи у Србији, тако да је у могућности да разуме и сагледа различите приступе пословним подухватима и све ситуације са којима се можете сусрести на свом каријерном путу. Предавач је говорио и о тајнама успешног јавног наступа, захтевима које послодавци данас имају, али и о културолошким разликама и неопходности интеркултуралне комуникације на глобалном пословном тржишту.  После завршетка предавања, студенти су били изузетно мотивисани да госту постављају питања, а његов непосредан начин одговарања, уз примере из личног искуства, их је заинтересовао и подстакао да многе ствари и потенцијалне проблеме посматрају из различитих перспектива.

За Питера ово предавање је била прилика да се представи локалној академској заједници и да, на неки начин, допринесе граду у коме се родила и одрасла његова супруга Ивана и у коме су, након рођења деце, одлучили да проводе време док бораве у Србији. 

На питање како је уопште нашао своју пословну могућност у Србији, Питер одговара: 

-Србија је веома добро географски позиционирана, што омогућава приступ већем делу Балканског региона, са авио-летовима који вас повезују са местима као што су Њујорк и Лондон за само неколико сати. Такође, филолошки факултети у Србији покривају широк спектар главних пословних језика као што су немачки, француски, италијански и енглески, па чак и кинески. Ови фактори су кључни за изградњу међународне компаније чија је база у Србији. Tакође, Србија има напредне ИТ факултете са дипломцима који постижу изузетне практичне резултате. Земља се може похвалити добром инфраструктуром, укључујући поуздан интернет и снабдевање комуналним услугама, што није случај са земљом из које сам потекао. Поред тога, свршени студенти поседују одређену дисциплину коју им је усадио ригорозан образовни систем, што их припрема за рад на даљину за међународне компаније. Због свега тога, верујем да ИТ сектор има велики потенцијал за ширење у Србији.

„Sermalo група“ броји осам компанија које послују у области истраживања тржишта, некретнина, дигиталног маркетинга, консалтинга и ИТ индустрије. Будући да су и многе од ових компанија почеле као стартап предузећа, Питер истиче да је глобално умрежавање кључно када је у питању претварање ваших идеја у посао када почињете као млад предузетник:

Сви знамо колико је скупо излагати своје производе на глобалним сајмовима, као што су они у Дубаију или Њујорку. Међутим, сада имамо корпоративни свет на дохват руке путем пословних платформи, као што је LinkedIn. Такве платформе вам пружају директан приступ глобалној мрежи, не потцењујте моћ друштвеног капитала и друштвеног умрежавања на интернету.

Како Питер наводи, ефективно истраживање тржишта, за које се он специјализовао, неопходно је у идентификацији корисника и изградње ефикасних продајних канала који ће осигурати успех вашег пословања. 

Као кључне вештине неопходне за младе предузетнике у Србији, како на локалном, тако и на међународном нивоу, Питер истиче да, поред компетенција у области технологије, дигиталног маркетинга, управљања пројектима и финансија, морамо осигурати да млади течно говоре енглески језик, јер је он универзални језик:

-Знање енглеског језика представља врата за улазак у пословну комуникацију. САД и Енглеска су главни играчи када је реч о потреби за радном снагом из Србије. Такође, не смемо заборавити да извоз виртуелних услуга из Србије доприноси спољној трговини.

Међутим, према речима Питера, оно што ће вам обезбедити успех у руковођењу су такозване меке вештине, попут критичког размишљањa, активног слушања, управљања временом и способности за умрежавање. Управо је то оно што је Питер покушао да пренесе и на предавању студентима Факултета техничких наука у Чачку. Интеркултурална комуникација, са акцентом на културолошким различитостима, разликама у навикама, веровањима, нормама, религији или погледу на свет, успоставља се као императив успеха на глобалном нивоу.

Након предавања на Факултету техничких наука у Чачку и посете Научно-технолошком парку, Питер све више верује у велики потенцијал Чачка као погодног места за инвестиције:

-Београд се шири, а новоизграђени аутопут пружа одличну транспортну руту од Чачка до престонице. Чачак више није само мали град; његова стратешка позиција у односу на престоницу чини га потенцијално уносном инвестицијом, посебно у некретнине. Паметни инвеститори би требало да помно прате Чачак. Кључно је не улазити на тржиште када је већ популарно, већ се стратешки позиционирати од самог почетка. Верујем да нисам једини када кажем да видим велики потенцијал у Чачку.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.