Reportaža

ПЕЋИНА КАЂЕНИЦА – СВЕДОК СРПСКОГ СТРАДАЊА ЗА СЛОБОДУ

Смештена у пећини у Овчарско-кабларској клисури, у селу Дљин у близини Чачка, мала црква Кађеница, једна је од светиња које припадају Српској Светој Гори. Ово свето место чува сећање на настрадало становништво чачанског и драгачевског краја које је бежало од Турака.

–      Након гушења Првог српског устанка, српски народ се нашао у још тежој ситуацији него пре њега, јер су турске репресалије биле изузетно јаке. Убрзо долази до нових побуна, прво Хаџи Проданова буна, а затим Други српски устанак. Прва и најважнија битка била је Битка за Чачак, која се одиграла у другој половини пролећа 1815. године. Током те битке Турци су били опкољени у Чачку, али су ради прехрањивања излетали у околна села. Током тих експедиција, становништво се склањало у збегове, а један такав налазио се у пећини са десне стране Мораве, удаљеној око 20 километара од Чачка. Турци су сазнали за тај збег и на улазу у пећину су запалили ватру од чијег дима су се угушили сви који су се унутар пећине сакрили. Због начина на који Срби у њој усмрћени пећина је добила име Кађеница. Тачан број људи који је настрадао није познат, али оно што се данас може утврдити, јесте да је у пећину могло стати до 600 људи. Кости страдалих откопане су тридесетих година 20. века и тада је урађена анализа по којој се видело да је ту било доста мале деце и старијих људи – рекао је Стефан Новичић, историчар.

Да настрадали цивили нису заборављени, показују и подаци о томе да су се верни и учени људи, пре много деценија трудили да и ми данас видимо и схватимо жртву сваког човека и детета који су неправдено угушени.

–        Оживљавање приче о мученицима настрадалим у пећини Кађеници почиње између Првог и Другог светског рата, захваљујући највише епископу жичком Николају Велимировићу, који је у то време имао веома активан мисионарски рад у целој својој епархији у циљу стварања нових и обнављања старих верских култова и везивања становништва за православље и цркву. Црква је урађена и освештана 13. октобра 1940. године, уз присуство епископа Николаја Велимировића и других државних и војних великодостојника – рекао је Новичић.

Кађеница се налази на планинарској, туристичкој и верској мапи града Чачка. Испред пећине се налази велики крст који се може видети издалека. Прилаз пећини је омогућен, па сваке године велики број туриста  и верника дође на место где су страдали мештани овог краја, да им ода почаст.

–      Кађеница данас има важно место у култури сећања људи чачанског и драгачевског краја. Једно је од обавезних места за ходочашће Срба, када обилазе манастире Српске Свете Горе, јер ово место представља једно од симбола страдања српског народа у време ослобођења од Турака. У славу настрадалих, сваке године 28. јуна на Видовдан свештеници манастира Преображење служе опело – рекао је Новичић.

У оквиру пројекта Европске уније који се односи на уређење десет пећина на простору од Италије до Србије, на тој мапи из наше земље нашла се само пећина Кађеница.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.