Društvo Privreda

“ПЕЧАТ” И НА ВРХУ КИЛИМАНЏАРА

УВОД У ГРАФИЧКИ ДИЗАЈН, ИЗ УГЛА ФРИЛЕНСЕРА МИЛОША СУБОТИЋА

У оквиру својих редовних активности Научно технолошки парк Чачак организовао је и курс “Увод у графички дизајн”, намењен почетницима у овој области. Курс је реализовао млади дизајнер Милош Суботић у просторијама НТП Стартап центра, кроз четири часа у току претходне две седмице. Дванаест изабраних полазника имало је прилику да од предавача усвоји основне вештине потребне за рад у програму “Адобе Илустратор”, које ће им помоћи да своју каријеру наставе у овој области, или чак покрену сопствени посао.

Милош Суботић и Мирко Пешић

ПОЈЕДИНЕ ПОСЛОВЕ МОЖЕМО РАДИТИ И ОД КУЋЕ, А ЗА КЛИЈЕНТЕ ИЗ ЦЕЛОГ СВЕТА

Курс “Увод у графички дизајн” реализован је уз подршку Кабинета министра за иновације и технолошки развој, кроз програм наставка развоја пројекта Регионални иновациони Стартап центар НТП Чачак. Овакви догађаји имају велики значај за раст и развој иновационог друштва и мотивисање младих да се прикључе заједници Научно технолошког парка Чачак, нагласио је Мирко Пешић, в. д. директора НТП.

– Интересовање је било велико, више од 30 кандидата се пријавило за курс, али одабрано је 12 полазника који су имали предзнање. Реч је о радионици на којој су наши млади суграђани, не само из Чачка, већ и из других градова, стекли вештине из области дигиталног маркетинга и дизајна које им могу помоћи у развоју својих пословних идеја, у започињању посла. Лекција коју смо научили у последњих годину и по дана, услед пандемије, јесте да одређене послове можемо радити и од куће, или из неког лепог природног амбијента, а за клијенте из целог света. Поред тога што ново знање полазницима може помоћи да реализију и материјализују своје креације у запослењу, у професионалном усавршавању, односно, у подизању квалитета живота, надам се да ћемо добити и нове сараднике и кориснике Научно технолошког парка – рекао је Мирко Пешић.

ГРАФИЧКО РЕШЕЊЕ И ЗА ФЕЈСБУК

Иначе, предавач, наш млади суграђанин Милош Суботић дизајнира графичка решења за промотивни материјал, логое за фирме и анимације. Занимљиво је да је од 2011, када је имао 18 година, већ почео да ради на глобалним платформама и, како каже, имао је среће, јер је после месец дана од објављивања својих радова добио први посао. То га је мотивисало да још више ради. Интересантно је и то да сарађује са великим глобалним компанијама, као и да је Фејсбук купио једно од његових решења, односно, његову анимацију.  

– Почео сам да се бавим графичким дизајном 2011. године као фриленсер, односно, независан дизајнер. Своје прве клијенте сам налазио на платформи 99десигнс, на којој се организују конкурси за различите дизајнерске услуге. Након само месец дана учења и рада у програму који се може сматрати стандардом у области графичког дизајна “Адобе Илустратор”, имао сам ту срећу да мој рад буде изабран за најбољи на конкурсу, и тако по први пут зарадим на платформи и себе додатно мотивишем да још више учим и да се развијам као дизајнер – започиње причу Милош Суботић.

Наш саговорник каже да је финансијска независност нешто чему је тежио, али пре свега, разлог због чега више од десет година ради као дизајнер, јесте прелеп осећај када види да је његово графичко решење помогло некој компанији, или организацији да испричају своје приче:  

– Када сам видео свој рад на застави једне стране туристичке организације на врху Килиманxара, то је био тренутак када сам схватио да ћу се овим послом бавити цео живот. Сваки пројекат је посебан, другачији од претходног, а то у нама буди и развија креативност.

СПОЈ ГРАФИКЕ И АНИМАЦИЈЕ

Како објашњава, графички дизајн је област у којој дизајнер може много да напредује и да своје знање надограђује другим, па је тако у једном тренутку пожелео да своје илустрације покрене, оживи:   

– Почео сам да учим дигиталну анимацију, и за врло кратко време своје радове претварао у покретну графику, која је јако примамљива у данашњем пословном свету. Почетком 2020. када је и пандемија ухватила маха, неочекивано сам добио вишак слободног времена и прилику да нешто ново научим. Увек ме је привлачила 3Д графика, па сам тако почео да се усавршавам и у тој области. Спој графике и анимације је изузетан, имајући у виду потребе данашњих клијената и све веће инсистирање на видео садржају, када је реч о друштвеним мрежама. 

Знање је, каже, углавном стицао преко интернета, односно, курсева које је налазио, и управо због тога увек има потребу да се одужи, да своје знање и искуство пренесе некоме ко жели да крене његовим путем:  

– Имао сам ту прилику и привилегију да будем део разних пројеката, где сам делио знање из области графичког дизајна. Један од њих је управо завршен у просторијама Стартап центра у Чачку. Захвалност за позив да по други пут учествујем на сличном пројекту дугујем екипи из Стартап центра и Научно технолошког парка Чачак. Идеја овог пројекта, под називом “Увод у графички дизајн”, била је да се полазницима помогне да савладају основне алате у програму “Адобе Илустратор”, где су се први пут сусрели са дигиталним илустрацијама. Курс је био конципиран тако да је обухватао четири окупљања по два сата, што је довољно за почетак и увод у ову веома креативну индустрију, а за даље усавршавање полазници морају додатно да уче и да се развијају. Веома сам срећан због чињенице да се за курс пријавило доста људи, али да због пандемије и мера заштите, нажалост, нису сви могли да присуствују.

Ипак, радује га и чињеница да млади имају жељу да се баве графичким дизајном, што може бити леп подстицај да се овакви пројекти чешће организују у нашем граду. На тај начин се ствара заједница и прилика за још већу размену знања, идеја и здраве енергије код младих, нагласио је за наш лист Милош Суботић.

Нела Радичевић

Фото: Архива НТП Чачак и М. С. 



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.