Aktuelno Društvo Zdravstvo

Пајовић: Више течности и минимално излагање сунцу у тропским данима

Иако је лето календарски тек почело, високе дневне, али и ноћне температуре присутне су пар дана уназад. Високе температуре задржаће се и у наредних неколико дана на подручју наше земље, према упозорењу Републичког хидролошког завода.  

Према речима директора Дома здравља, доктора Александра Пајовића високе температуре највише утичу на хроничне болеснике, док их здрави подносе много лакше.

директор Дома здравља, доктор Александaр Пајовић

  – Код хроничних болесника, који болују од хроничне опструктивне болести плућа и астме, могу довести до спазме мишића и погоршања основне болести. Код кардиоваскуларних болесника може доћи до поремећаја срчаног ритма, затим блесници који болују од високог крвог притиска морају обратити пажњу јер се на високим температурама шире крвни судови и терапију онда треба смањити, али не прекидати. Високе температуре доводе до промене вискозитета крви, тако да може доћи до стварања тробма, а самим тим и до можданог или срчаног удара. Једна од тегоба која се може јавити јесте топлотни удар, ако се не уноси довољно течности, може доћи и до прегрејавања организма, ако се тело, превасхоно, глава излажу сунцу – рекао је др Пајовић.

Да бисмо спречили негативне појаве проузроковане високим температурама, важно је придржавати се савета лекара, пре свега избегавати претерано излагање сунцу и што више уносити течност.

  – Препоруке су пре свега, за хроничне болеснике да редовно узимају терапију, затим да сви који имају ма какве обавезе, да их ускладе ако је то могуће ујутру или увече, када је мања температура, да се уносе довољне количине течности и то периодично у мањим количинама и то најбоље вода или природни сокови, односно лимунада. У просторијама са климом, потребно је да она буде умерена, ако је напољу 35, 40 степени Целзијуса, да у просторији не буде 20, већ највише 30 степени, јер би након изласка напоље то био шок за организам. Време је купања и базена, ту треб улазити опрезно, не улазити нагло у воду, већ се прво расхладити. Исхрана је такође веома важна, она мора бити лагана у овима данима, што више свежег воћа и поврћа, без тешке и масне хране – рекао је др Пајовић.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.