Aktuelno

Отворене пријаве за теренску обуку за распознавање птица

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), у сарадњи са Универзитетом Норд (Левангер, Краљевина Норвешка), организује вишемесечну теренску обуку за распознавање птица у околини Београда и Новог Сада и позива заинтересоване, пунолетне грађане који желе темељно да упознају свет птица да се пријаве.

Обука има за циљ да упозна учеснике са неким од најчешћих врста птица у реалним условима у природи. Циљ је и да се учесници припреме за различите програме које води ДЗППС, у вези са проучавањем птица, њиховог распрострањења и посебно пописивања честих врста. Учесници који положе формални тест на крају обуке добијају сертификат норвешког универзитета Норд.

Обука на Фрушкој Гори, фото: Марко Шћибан

Обука се одржава у две групе, по једна у Новом Саду и Београду, а током курса планиране су и посете Међународно значајним подручјима за птице (Important Bird Area – IBA), важним воденим стаништима у Срему, Банату и Бачкој, источној и југозападној Србији (Фрушка Гора, Русанда, Ритови доњег Потисја, Јегричка, Засавица, Тара, Стара планина, Сува планина, Потамишје, кањон Трешњице, Дивчибаре…).

Обе групе ограничене су на 20 пријављених учесника. Рок за пријављивање је 11. април 2024., а обука ће трајати од 13. априла до 1. новембра 2024. У том периоду планирано је од 15 до 30 одлазака на терен. Обука се обично организује једном или двапут недељно, када се у складу са временским условима и слободним временом могу ускладити полазници и предавачи. Осим теренске обуке планирана су и предавања у затвореном простору, која ће полазнике упознати са методама посматрања и пописивања птица, спремити их за полагање теста, обучити за рад у различитим апликацијама и слично.

Посматрање птица, фото: Калман Молдваи

Ово је обука коју смо организовали неколико година, до 2018. изнедрила је неколико сјајних генерација познавалаца птица од којих већина и данас значајно доприноси теренском раду, сакупљању података о птицама и заштити птица и природе. Сви учесници готово једногласно деле утиске да је им је похађање ове обуке било једно од најбољих искустава и да им је отворило врата природе. Зато смо поново покренули обуку и позивамо све који желе да упознају птице, да проводе време у природи и науче њен језик, да се пријаве”, истакла је Јелена Гудураш из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, коориднаторка обука 

Обука за распознавање птица на Бабином зуби, фото: Марко Шћибан

У обуци може да учествује свако ко је пунолетан и завршио је четворогодишње средње образовање. Приоритет имају чланови ДЗППС-а и учесници на ранијим истраживачким активностима које су организовале орнитолошке и друге природњачке организације цивилног друштва. Обука је намењена почетницима, али и онима који већ имају искуства с посматрањем птица – предзнање није потребно!

Детаљније информације на мејл: obuka@pticesrbije.rs.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.