ДОПРИНОС ЈАЧАЊУ ПРИЈАТЕЉСКИХ ВЕЗА, ЕКОНОМСКЕ И КУЛТУРНЕ САРАДЊЕ
У Чачку је данас свечано отворен Руско-белоруски културни центар. Догађају у организацији Српско-руско-белоруског пријатељства Србије, уз подршку Града Чачка, присуствовали су представници Амбасаде Руске Федерације, Амбасаде Републике Белорусије, „Руског дома“ и других институција које негују пријатељске везе српског, руског и белоруског народа. За госте је уприличен пријем код градоначелника Чачка Милуна Тодоровића и његових сарадника. У Руско-белоруском културном центру, чије су просторије преко пута Културног центра Чачка, заинтересовани могу учити руски језик. Осим тога, у истом простору налази се библиотека, као и канцеларија за културно-економску сарадњу.
Александар Конанихин, министар саветник и заменик амбасадора Руске Федерације у Србији, нагласио је да је отварање Руско-белоруско-српског центра веома значајно, јер је то, после „Руског дома“ у Београду, прва оваква институција у Србији.
– Овај центар важан је за три правца наше сарадње. Поред историјско-културне сарадње, будући да нас везује историјско наслеђе дуго више стотина година, значајан је и за економску сарадњу, за коју постоје велике могућности. За ову сарадњу смо потпуно отворени и надам се да ће то бити на велику корист за Чачак и околне градове. Трећи вид сарадње је могућност студирања младих из Србије у високим школама Русије и Белорусије. Сваке године обезбеђујемо све већи број стипендија за српске ђаке. Сви руски универзитети су отворени за српске студенте, који уз наше стипендије могу студирати потпуно бесплатно у нашој земљи… Штета је да нам долазе само млади из Београда, а сматрамо да има и овде веома талентоване деце која заслужују школовање на највишем нивоу. Руска Федерација има посебан програм да помогне студентима, који дођу, како би научили руски језик, а за то могу сада да користе и школу у оквиру овог Руског културног центра у Чачку. Сви правци сарадње имају перспективу, а све зависи од нас како ће се то реализовати – рекао је заменик амбасадора Александар Конанихин и подсетио да са Чачком сарађује већ 16 година.
И Павел Миронов, саветник амбасадора Републике Белорусије, захвалио је локалном руководству на пријему. Он је рекао да Чачак већ има успостављене пријатељске односе са белоруским градом Баранавичи.
– Ми смо заинтересовани да имамо добру сарадњу са Србијом, наравно и са Чачком, а ова нова институција веома је значајна за њено оснаживање – рекао је Миронов.
Према речима Марјане Петронијевић, помоћнице градоначелника Чачка, велика је част што је Чачак у прилици да угости представнике Руске и Белоруске амбасаде.
– Отварање Руског културног центра допринеће још бољем повезивању наших народа. Са гостима смо разговарали и о будућим плановима и сарадњи између Чачка и градова у Русији и Белорусији, пре свега у економији, као и свим другим областима – култури, спорту, уметности… – рекла је Марјана Петронијевић.
Драган Лонгвинов, председник Удружења Српско-руско-белоруског пријатељства Србије, рекао је да ће у у оквиру Културног центра моћи ће да се изучава руски језик у неколико нивоа, од почетног до пословног.
– Ово смо планирали још пре четири, пет година, али нас је у томе спречила прво пандемија, а онда и велика економска криза. Ова школа није само у интересу Чачка, већ и целог Моравичког округа, па и Србије – рекао је Лонгвинов.
Гости су присуствовали и отварању изложбе фотографија „Русија најлепша земља“, која је приређена у Стартап центру. Изложба Руског географског друштва представља радове финалиста и победника 3. Сверуског фото-конкурса, који је посвећен очувању изворне природе Русије.
В. Т.