пластеник
Selo

ОТВОРЕН ГРАДСКИ КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУ ПОДСТИЦАЈНИХ СРЕДСТАВА У ПОЉОПРИВРЕДИ

ОТВОРЕН ГРАДСКИ КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУ ПОДСТИЦАЈНИХ СРЕДСТАВА У ПОЉОПРИВРЕДИ

ПОДНОШЕЊЕ ПИЈАВА НАЈКАСНИЈЕ ДО 26. СЕПТЕМБРА

На основу Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја за подручје Града Чачака за 2023. годину, Град Чачак је у петак, 21. јула, расписао конкурс за доделу подстицајних средстава у пољопривреди. Средства за подстицање развоја пољопривреде су директна и бесповратна и користе се за финансијску подршку индивидуалним пољопривредним произвођачима у покретању, обнављању и унапређењу пољопривредне производње и подстицање економских активности кроз подршку непољопривредним делатностима у циљу осавремењавања технологије производње пољопривредника и диверсификације економских активности, као и прилагођавања стандарда и квалитета тржишту ЕУ, Русије и осталих потенцијалних тржишта. Град Чачак је ове године определио 65.000.000 динара за субвенције у пољопривреди, а подношење пријава са пратећом документацијом за њихово коришћење званично је почело у петак, 28. јула, у 7 сати и трајаће „док се средства не утроше“, а најкасније до 26. септембра до 15 часова.

Програмом подршке је обухваћен сет мера за секторе млека, меса, производње конзумних јаја, воћа, поврћа, грожђа и цвећа, осталих усева, пчеларства, управљања ризицима, односно, осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња, за органску производњу, подршку пољопривредним газдинствима, то јест регистрованим сеоским туристичким домаћинствима за опремање туристичких објеката (куповина опреме за објекте и дворишни мобилијар), за сектор прераде и сертификације, као и спровођење специфичних мера које је Град Чачак први дефинисао у Србији, а реч је о куповини обрадивог пољопривредног земљишта, као и обрадивог земљишта за младе пољопривреднике и набавци хране и ветеринарских услуга за остављену женску телад.

Право на финансијску подршку имају индивидуални пољопривредни произвођачи (физичка лица), који се баве пољопривредном производњом и то  под условом: да је пољопривредно газдинство уписано у Регистар пољопривредних газдинстава (РПГ) са активним статусом у складу са Правилником о начину и условима уписа и вођења регистра пољопривредних газдинстава, да су носиоци и чланови пољопривредног газдинства са пребивалиштем на територији Града Чачка уписани у РПГ по основу права својине, односно, права својине и закупа пољопривредног земљишта (неће се признавати домаћинства регистрована искључиво на закупу земљишта – мора постојати бар једна парцела на територији Града Чачка у власништву носиоца или члана домаћинства), које се налази са преко 50 одсто површине на територији Града, и који се баве пољопривредном производњом, а изузетак чине домаћинства која конкуришу за меру „Куповина обрадивог пољопривредног земљишта – млади пољопривредници у делу који се тиче брачних парова до 40 година којима куповина земљишта представља први посед земљишта. Поред наведеног, да би пољопривредници испунили услове конкурса, њихова домаћинства треба да су регистрована 2022. године и раније. Код мере „Унапређење економских активности на селу кроз подршку непољопривредним активностима“, право на подстицаје имају пољопривредна газдинства, уписана у регистар пољопривредних газдинстава, која имају објекте категорисане за обављање делатности у  руралном туризму.

За мере подршке се може конкурисати само једном током године (да се преда један захтев), а инвестиције се могу комбиновати до максималног износа од 400.000 динара повраћаја само у оквиру једног сектора (воћарство, сектор млека, прераде). Мере за куповину обрадивог пољопривредног земљишта, куповину хране и ветеринарских услуга за остављену женску телад, помоћ младим пољопривредницима у повећању обрадивих површина, као и за управљање ризицима кроз осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња могу се комбиновати са било којом другом инвестицијом до максималног износа.

– За све мере подршке интензитет помоћи је 50 одсто од укупне вредности инвестиције без ПДВ-а, осим за меру осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња, где је висина подршке 10 одсто вредности улога, док је за органску производњу 70 процената. Максимални износ подршке износи 400.000 динара. За меру куповине земљишта, која је посебно креирана за младе пољопривредникем интензитет подршке је 80 одсто од укупне вредности инвестиције, али такође са максималним износом од 400.000 динара. Сви пољопривредни произвођачи који су подстицајна средства користили у 2022, ове године не могу да конкуришу, изузев за меру осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња, без обзира да ли су средства добили за те намене у прошлој години – истиче Владимир Гојгић, начелник Градске управе за локални економски развој.

Да би аплицирали за подстицајна средства, пољопривредници треба да преузму обрасце у Омладинском клубу у Културном центру у Чачку (Трг народног устанка бр. 2). Обрасци су печатирани и захтеви могу да се подносе искључиво на њима.

Како наводи Бојан Гавриловић из ГУ за ЛЕР, подношење пријава за коришћење подстицајних средстава, заједно са пратећом документацијом, траје све „док се средства не утроше“, а најкасније до 26. септембра до 15 часова. Пољопривредници могу да шаљу комплетну документацију из било које поште са територије Републике Србије искључиво пост експрес услугом на адресу: Град Чачак, Комисија за доделу подстицајних средстава у пољопривреди,  Улица жупана Страцимира бр. 2, 32.000 Чачак. На коверти треба да стоји назнака: За Конкурс“.

– Постоји основна документација која је неопходна за све мере, као и додатна за поједине од њих. У основну документацију спадају: конкурсни образац, оверена изјава код нотара да се за иста средства неће конкурисати код Министарства пољопривреде, четири документа која пољопривредници могу преузети и одштампати преко својих апликација из е-аграра (документи који су се раније узимали у Трезору), а реч је о активном статусу пољопривредног газдинства, подаци о газдинству, биљној структури и животињама. Сви ти документи су неопходни, без обзира да ли неко има или нема регистрован сточни фонд. Потребна је и потврда локалне пореске администрације да је порез измирен и од трговца, када је реч о куповини опреме и механизације, фискални готовински рачун, отпремница и гарантни лист. Гарантни лист може да буде копија, а рачуни морају да буду оригинали. Да поновим још једном, документација се шаље пост експрес услугом из било које поште у Србији и онако како стиже – по том редоследу се и обрађује. Сви захтеви пољопривредника који испуњавају услове конкурса пролазе без проблема – закучује Гавриловић.

Конкурс је објављен 21. јула у „Чачанском гласу“ и на сајту Града Чачка.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.