G.Milanovac Region

ОПШТИНА ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ И ОВЕ ГОДИНЕ ПОВЕЋАЛА АГРАРНИ БУЏЕТ ЗА 10 ОДСТО

ЗА ПОДРШКУ ПОЉОПРИВРЕДИ 66 МИЛИОНА ДИНАРА

Општинско веће Горњег Милановца је на прошлој седници усвојило предлог Програма за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја и током ове недеље тај документ ће бити прослеђен Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде. Након добијања сагласности ресорног министарства, током пролећних месеци биће расписани конкурси за доделу пољопривредних подстицаја, тако да ће пољопривредници који планирају улагања у пролећну сетву, као и набавку опреме и механизације, током маја и јуна моћи да конкуришу за субвенције.

Како наводи Милка Недељковић, шеф Канцеларије за пољопривреду Општине Горњи Милановац, пољопривредници који нису успели да остваре субвенције у прошлој години, а поднели су захтеве и имају уредну документацију, добиће средства подршке из овогодишњег аграрног буџета.

Милка Недељковић, шеф Канцеларије за пољопривреду Општине Горњи Милановац

-Прошле године нам је нестало новца, па нисмо успели да испоштујемо све захтеве пољопривредних произвођача. Ове године ћемо пре расписивања конкурса исплатити средства по основу прошлогодишњих захтева пољопривредника – објаснила је Недељковић.

РАСТЕ ИНТЕРЕСОВАЊЕ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНЕ СУБВЕНЦИЈЕ

Износи субвенција се крећу од 50 до 60 процената вредности инвестиције (у односу на основицу, без ПДВ-а). Као и до сада, субвенције су предвиђене за све гране пољопривредне производње (воћарство, повртарство, ратарство и сточарство) и обухватају набавку прикључних машина и опреме за наводњавање, подизање пластеника и засада воћа, улагања у сектору млекарства, подизање прерадних капацитета… Широк је дијапазон мера и предложеним Програмом субвенција, Општина Горњи Милановац настоји да покрије комплетну пољопривредну производњу и обезбеди услове за њено унапређење.

Интересовање пољопривредника за субвенције из општинског аграрног буџета се из године у годину повећава. У буџету Општине Горњи Милановац за 2022, за област пољопривреде је опредељено 66 милиона динара, што значи да су средства увећана за 10 процената у односу на прошлу годину. Иначе, горњомилановачка општина се сврстава у ред локалних самоуправа које предњаче по висини издвојених средстава.

-Тежња Општине Горњи Милановац је да сваке године повећава аграрни буџет за 10 одсто, како би се на адекватан начин помогли пољопривредни произвођачи да своју производњу унапреде – истиче шеф Канцеларије за пољопривреду.

Подстицаје из општинског буџета у прошлој години је користило укупно 1.300 пољопривредника, од којих су њих 500 инвестирали у физичку имовину. Око 600 произвођача је користило субвенције за пољопривредно осигурање и вештачко осемењавање грла. Иначе, на подручју милановачке Општине, пољопривредници остварују право на поврађај средстава у висини од 80 одсто полисе осигурања – 70 процената покрива држава, а 10 одсто локална самоуправа.
Из буџета се издвајају средства и за набавку противградних ракета и финансирање противградних стрелаца у периоду противградне сезоне (на месечном нивоу по 4.000 динара по противградном стрецу). Из буџета се издваја и 1,4 милиона динара за куповину калцијум карбоната (кречног материјала) за побољшање химијског састава земљишта, јер су у горњомилановачком крају земљишта претежно кисела. Пољопривредници добијају бесплатну анализу земљишта и одговарајуће количине кречњака за своје парцеле. Прошле године је набављено и дистрибуирано по селима око 300 тона кречњака за калцификацију земљишта.

ДА МЛАДИ ОСТАНУ НА СЕЛУ!

Како наводе у Канцеларији за пољопривреду горњомилановачке Општине, пољопривреда је велика узданица њиховог краја и надлежни у локалној самоуправи настоје да сетом добрих и свеобухватних мера оснаже регистрована пољопривредна газдинства, али истовремено и мотивишу младе да се баве тим послом, остану у свом родном крају и ту заснују своје породице.

Општина Горњи Милановац ће и ове године обезбедити средства у висини од 600 хиљада динара за програм специјално намењен ученицама који завршавају средњу Пољопривредну школу у Пожеги. Пројекат се реализује у сарадњи са Фондацијом Фондацијом „Ана и Владе Дивац“. Млади који ураде квалитетан бизнис план могу да рачунају на подршку при набавци пољопривредне опреме и механизације. Реч је о ученицима који имају намеру да остану на селу.

Општина Горњи Милановац улаже значајна средства у инфраструктурно опремање села, како би се и житељима сеоских средина обезбедили бољи услове за живот, што истовремено мотивише и младе да остану у свом родном крају.
Општина Горњи Милановац има 63 насељена сеоска места и око 5.000 регистрованих пољопривредних газдинстава.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.