Kultura

ОКО СРПСКОГ ОГЊИШТА, НЕУГАСЛОМ ВАТРОМ ЈЕЗИКА!

АКРЕДИТОВАНОМ ОБУКОМ „ФОЛКЛОРИСТИКА У ШКОЛИ” ЗАВРШЕНИ „ДАНИ ВУКА КАРАЏИЋА”

Овогодишња изузетно квалитетна Културно-образовна манифестација „Дани Вука Караџића”  Удружења „Чувари дела Вука Караџића” из Чачка показала је да се ово удружење не бави само историјом језика и народном баштином, већ и савременим језичким појавама  и развојем научне и критичке свести.  Манифестација је завршена бесплатном акредитованом обуком Фолклористика у школи   иновативне методе наставе и учења народне књижевности и народног језика (каталошки број 944) за наставнике разредне наставе и наставнике српског језика и књижевности у основним и средњим школама. Скуп је одржан у суботу, 18. новембра, у Центру за стручно усавршавање Чачак.

Аутори и реализатори  обуке су Данијела Ковачевић Микић, иначе уредник манифестације и председник Удружења, и Верица Костић, докторанд и наставник српског језика и књижевности у ОШ „Сретен Лазаревић” у Приликама под чијом менторском руком ради лингвистичка секција Удружења симболичног имена „Расковник”. Акредитацију ове обуке подржали су доктори наука: проф. др Данијела Поповић Николић, проф. др Снежана Божић и проф. др Бошко Сувајџић, који годинама уназад прате рад чланова Удружења и аутора обуке, за које имају само речи хвале.

Учесницима обуке понуђене су бројне идеје како осавременити методички приступ народној књижевности и развити свест код ученика о томе да народна књижевност јесте свевремена, универзална, и да јесте наша класика, а не нешто што припада само прошлости. Аутори су бројним конкретним примерима из праксе помогли наставницима да у свој рад уграде иновативне, кооперативне и партиципативне методе учења.

Дакле, приоритетна област јесте методика рада са ученицима којом се подстиче развој функционалних знања, вештина и ставова (учење и настава оријентисани на компетенције и исходе, активно учење, истраживачке методе, тематска настава, пројектно учење).

Специфични циљеви семинара су овладавање методологијом теренских фолклористичких истраживања и њихова примена у наставним и ваннаставним активностима, примена пројектне наставе у настави народне књижевности и народног језика. Семинар је предвидео и израду пројеката и критеријума вредновања пројеката у настави народне књижевности и народног језика, као и оснаживање наставника за подстицање културног активизма и предузетништва ученика.

Учесници семинара су обуку оценили највишом оценом додајући и коментаре који не крију одушевљење садржајима:

– Применљиво, сврховито, забавно и поучно. Повезано са праксом.

– Корисно, инспиративно, занимљиво.

– Много нових занимљивих идеја за рад са децом.

– Размена искустава и на семинару и у будућем раду. Подстицај за квалитетнији даљи рад.

– Веома корисно и применљиво! Све похвале.

Аутори ове обуке се надају да ће њеним даљим реализацијaма успети да прикупе средства неопходна за рад Удружења и набавку награда за „Младе чуваре српске народне традиције”, њихов традиционални литерарни конкурс међународног карактера! 

Удружење „Чувари дела Вука Караџића” и ове године акредитованим стручним скупом и културним манифестацијама потврдили су да се српски језик и култура негују на ткању традиционалног, око српског огњишта ватром језика која је као оваква неугасла!

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.