Grad Privreda

ОДРЖАНО РОЧИШТЕ ЗА ГЛАВНУ ДЕОБУ СРЕДСТАВА ИЗ СТЕЧАЈА ФАБРИКЕ РЕЗНОГ АЛАТА

ОДРЖАНО РОЧИШТЕ ЗА ГЛАВНУ ДЕОБУ СРЕДСТАВА ИЗ СТЕЧАЈА ФАБРИКЕ РЕЗНОГ АЛАТА

У ПРВОМ ИСПЛАТНОМ РЕДУ ОКО 200 БИВШИХ РАДНИКА

Како је одлучено на рочишту за главну деобу средстава из стечаја Фабрике резног алата (ФРА) у Чачку, одржаном 29. августа, у првом исплатном реду налазе се око 200 бивших радника Фабрике којима се дугују заостале зараде и Пореска управа која потражује 140 милиона динара. Како наводи Душан Ђелић, председник Скупштине поверилаца и бивши председник Индустријског синдиката ФРА, на основу решења за главну деобу повериоци ће у првом исплатном реду наплатити око пет одсто пријављених потраживања, а очекује се да ће расподела бити у првој половини овог месеца. Остали радници којима се дугује по разним основама, њих око 1.700, наплатиће, такође, пет одсто својих потраживања из стечајне масе у трећем исплатном реду. 

– Поред бивших радника ФРА којима се дугују заостале зараде, поверилац у првом исплатном реду је и Пореска управа која потражује 140 милиона динара. Имамо информацију да у стечајној маси има још средстава. Не знамо о којој суми је реч, јер ће то зависити од тога да ли ће држава преузети трошак уништавања отпадних соли, јер она има обавезу да то учини пошто је била већински власник Фабрике, а било би и неправедно према радницима повериоцима да то иде на њихов терет. Не зна се колико ће коштати уништавање отпадних соли, али је сигурно да у стечајној маси има још средстава, тако да се очекује и друга расподела – рекао је за „Чачански глас“ Ђелић.

Душан Ђелић, бивши председник Индустријског синдиката ФРА

Отпадне соли су, како је навео Ђелић, својевремено биле измештене на фабричку локацију 3 у Кулиновачком пољу, али су се побунили мештани Прелића, па је инспекција наложила да се оне преселе на отворени простор на паркингу Фабрике, такорећи у центру града. Иако су од отварања стечаја прошле две пуне године, још увек није пронађено решење за уништење тих отпадних соли.

На име заосталих зарада и на основу судске пресуде из 2004. године, 1.700 бивших радника ФРА, у овом случају поверилаца, потражује укупно око милијарду динара, а при томе би требало узети у обзир да је Локација 1 продата за 531 милион, а Локација 2 за 250 милиона динара. Од новца од продаје Локације 2, према речима Ђелића, 120 милиона динара је враћено Фонду за развој на име кредита који је Фабрика подигла, тако да је за укупну расподелу остало око 630 милиона динара, а то значи да радници повериоци неће моћи да буду измирени у потпуности из стечајне масе. Ђелић сматра да би држава, која је била већински власник ФРА са 57,6 одсто капитала, требало да исплати ту разлику и да је то њена обавеза, али, како је навео, да би се то десило повериоци морају да поднесу жалбе Уставном суду и да потражују остатак новца који не може да се покрије из стечајне масе.

Фабрика резног алата, која је 2015. Уредбом Владе била проглашена за предузеће од посебног значаја за одбрамбену индустрију, престала је са производњом 18. августа 2021. године. Тада је 452 радника проглашено за технолошки вишак и добило отпремнине у оквиру социјалног програма који је финансирала држава.

Фабрика је отишла у стечај 12. јануара 2022. године због презадужености и инсолвентности (немогућности да плати дугове, обустављања плаћања). Фабрици је блокиран рачун због дуга од 3,4 милијарде динара и великих дуговања према повериоцима, а пошто у законском року од 90 дана нико није поднео план реорганизације производње, проглашен је њен банкрот.

Фабрика резног алата је основана 1953. године. Седамдесетих година прошлог века, ФРА је у бившој Југославији била водећа фабрика за производњу резних алата, које је продавала на домаћем и светском тржишту. У то време је запошљавала око 4.500 радника.

В. С.   

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.