Društvo

„ДАНИ СЛАТИНСКЕ БАЊЕ“

У Слатинској Бањи је јуче отворена девета по реду културно-забавна манифестација „Дани бање“. Прошле године ова традиционална смотра није организована због пандемије короне и забране окупљања грађана, па су организатори манифестације искористили тренутну стабилизацију епидемиолошких прилика да пригодним програмомобрадују мештане суседних села и посетиоце Бање и истовремено подсете целокупну јавност на природне потенцијале које ово место поседује, а који до сада нису у довољној мери искоришћени.

Оживела је Слатинска Бања овог викенда као некада раније. У њој су се окупили мештани суседних села и малобројни гости, који тренутно користе благодети слатинске воде, да уживају у игри песми Културно-уметничког друштва Фабрике резног алата, фудбалском надметању и гулашијади.

Драшко Тутуновић, председник Организационог одбора манифестације „Дани Слатинске Бање“ је истакао да њихово место има термоминарлну воду која према анализи Геоинститута садржи 27 минерала, међу којима је највише заступљен сумпор-водоник.

-Главни циљ ове манифестације је да промовише минерална својства наше воде. Имамо другу термоминералну воду у Европи и тражимо инвеститора који би уложио у Слатинску Бању, како би она коначно почела да се развија. Ово место треба да добије статус бање и надамо се да ће држава и локална самоуправа имати довољно слуха да се коначно искористе потенцијали које Слатинска Бања има. Овде се налазе претежно старачка домаћинства, најмлађи мештанин има 50 година. Да би место оживело неопходан му је убрзани развој. Када је реч о благодетима природе, све предности су на нашој страни, а осим тога, налазимо се на само 16 километара од Чачка. Све је то велики капитал, који је практично мртав без додатних улагања. Било је ранијих година неких обећања, али је , нажалост, све је остало само на речима – нагласио је Тутуновић.

Владан Милић, заменик градоначелника Чачка, навео је да је премијерка Србије Ана Брнабић током посете Овчар Бањи најавила улагања и у Горњу Трепчу и Слатинску Бању.

-Поред средстава из републичког буџета, надам се да ће важну улогу у развоју Слатинске Бање имати и приватни капитал. Сматрам да је јавно-приватно партнерство право решење за стицање статуса бање и бржи развој овог места – истакао је Милић.

Заменик градоначелника је истовремено објаснио да би конкретно на том месту где се налазе изворишта било тешко пронаћи довољно простора за изградњу једног рехабилитационог центра и хотела, тако да би воду требало спустити до неке друге локације која би могла да одговори на све захтеве.

Војин Јаковљевић, директор ТОЧ-а, нагласио је да Слатинска Бања са својих 11 изворишта представља изузетан потенцијал и да је њена вода по неким својим карактеристикама друга у Европи. Ипак, да би дошло до неких значајнијих помака у развоју овог места, неопходне су одређене измене у Плану генералне регулације.

-Били смо у прилици да откупимо једну кућу за потребе отварања амбуланте, како би ово место стекло статус бање, постојећи ПГР нас је онемогућио. Да бисмо начинили неке озбиљније кораке у том смеру, неопходне су измене овог планског акта, а након тога и проналажење инвеститора. Рачунамо и на подршку Владе Републике Србије која већ улаже средства у Овчар Бању и Овчарско-кабларску клисуру, тако да постоје индиције да ћемо и у Слатинској Бањи у скорије време повући неке нове потезе, који ће значити бољитак за ово место – казао је Јаковљевић.

Жене из Премеће победнице гулашијаде

Иначе, сумпоровита минерална вода Слатинске Бање помаже у лечењу реуматских и кожних обољења, а према речима сталних посетилаца, након сваког новог боравка на овом месту, осећају се знатно боље. Ипак, смештајни капацитети су ограничени и током сезоне испуњени до последњег места.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.