Društvo

ОДРЖАНА ТРИБИНА „ПОЛОЖАЈ ЖЕНА У НАУЦИ“

НЕОПХОДНА СНАЖНИЈА ПОДРШКА ДРУШТВА 

У организацији Центра за психолошко саветовање, едукацију и лични развој „Психозона“ из Горњег Милановца, а уз подршку Града Чачка, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ у Чачку одржана је трибина на тему „Положај жене у науци“. О положају жена које се баве науком у српским, али и европским оквирима говориле су др Ивана Крсмановић, професор Факултета техничких наука у Чачку и др Ивана Јакшић, доцент на Факултету политичких наука у Београду. Модератор трибине била је др Милица Стојковић, доцент Факултета техничких наука у Чачку и представник Центра.

Како је на трибини истакнуто, жене данас чине половину радне снаге, али је њихов положај у науци, посебно у СТЕМ областима и даље неповољан. Иако је по броју жена у науци Србија на четвртом месту у Европи, неопходно је у јавности више говорити о тој теми, како би жене добиле додатну друштвену подршку за научни и истраживачки рад.

На трибини је било речи и о незавидном материјалном положају жена у науци и њиховом даљем напредовању у каријери.

– Бављење науком у Србији доноси симболичан статус и ту заиста има много жена, међутим, и даље се не ради о правом тежишту моћи и економског процвата. Приметно, мање жена руководи пројектима – нагласила је др Ивана Јакшић.

Многобројне културолошке препреке и стереотипи и даље стоје на путу девојчицама и младим женама и ограничавају њихово учешће у разним областима науке. Како је на трибини закључено, оснаживање девојака и жена почиње у основној школи, када деца показују склоности ка одређеним областима. Образовање је кључ којим се, у перспективи, може много учинити на јачању самопоуздања код девојака које су неодлучне или не верују довољно у своје потенцијале. Неопходно је увести и додатне подстицаје у виду институционализованих иницијатива да се девојчице транспарентније усмеравају ка науци и осмислити механизме којима би се научнице касније задржале у тој професији, то јест и након што се остваре као мајке, сложиле су се учеснице трибине.

За трибину је владало велико интересовање публике која се активно укључила кроз многобројна питања и коментаре.

Фото: Фејсбук страна Градске библиотеке Чачак

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.