Велики број кишних дана у мају и јуну створио је проблеме у многим деловима Чачка. Неки проблеми су стари, можда и вишедеценијски. Прошла седмица била је посебно тешка за мештане села – Катрге, Пријевора, Трбушана, Ракове, Вранића, Милићеваца, Јездине, као и делова Љубића, Овчар Бање… Вода је поплавила њиве и дворишта, продрла је у подруме, али и стамбене објекте. И поред сталних апела надлежних, многи канали се не одржавају и они су најчешћи узрок плављења.

Обилне и дуготрајне кише мењале су ситуацију на терену из сата у сат. Вода је урушила мостове у Горњој Горевници и Милићевцима, где је једно домаћинство тренутно одсечено од пута. Чемерница и Дичина су у порасту. И корито Западне Мораве на градском подручју је видно „богатије“, али до сада није било претње да се излије. Забрињава најава метеоролога да се велике падавине очекују и у наредном периоду. Али, надлежни тврде да су све екипе на терену и да нема потребе да се уводи ванредна ситуација. О свему томе било је речи и на редовној седници Градског штаба за ванредне ситуације, која је одржана данас.

Братислав Зечевић, шеф Службе за безбедност и одбрану Града Чачка, изјавио је након седнице да је су сви надлежни у градском систему заштите и спасавања реаговали на време. Он је истакао да је материјална штета мала, у односу на количину падавина.

– Према незваничним информацијама, пало је од 80 до 120 милиметара, док су најаве Републичког хидрометеоролошког завода биле од 20 до 50 мм и односиле су се на цео Моравички округ. Наравно, при тој количини падавина, морало је бити штете. За сада је само један путни правац у Јездини непроходан, односно, око 200 метара пута за Марковиће. Оштећено је више од 30, 40 километара макадамских путева по селима – рекао је Зечевић и апеловао на мештане угрожених месних заједница да буду стрпљиви, будући да су за наредних 15 дана најављени киша, олујни ветар и град.

Катрга Славујев пут, фото ЈКП „Комуналац“ Лупњача, Мала колонија
– Настојимо да оштећене путеве доведемо у стање проходности. Када буду повољнији временски услови, санираћемо ове путне правце. Све екипе из комуналних јавних предузећа су на терену даноноћно. Тренутно се највише ради у месним заједницама Катрга, Видова, Трбушани… Све добро функционише и нема потребе да се уводи ванредна ситуација. Локална самоуправа има сасвим довољно људских и материјалних ресурса – истакао је Зечевић.

Подсећајући да још од великих поплава 2014. године упозорава да је потребно обезбедити много већу проходност не само канала, већ и водотокова првог и другог реда, Зечевић наглашава:
– Због климатских промена све више ћемо бити угрожени од поплава, тако да је потребно много труда и улагања у превенцију, како би се последице максимално умањиле. Град Чачак је у протеклих десетак година много новца уложио у заштиту од елементарних непогода… Али, у свему нам морају помоћи сами мештани, посебно у оваквим ситуацијама, као што је последњих десетак дана.
Бројни су проблеми које уочава на терену. Многи канали и путеви на сеоском подручју су на приватним парцелама, па се догађа да власници не дозвољавају прилаз. Многи су на каналима направили неадекватне прелазе и мостове до својих домова или њива…

– Људи морају да схвате да се у оваквим ситуацијама, штите, пре свега, животи и стамбени објекти, а тек после тога дворишта и њиве – рекао је Зечевић.
Он је упутио извињење пољопривредницима, али је поновио да је штета на њивама, углавном, због неодржаваних канала.
В. Т.
Фото: Из архива саговорника
ЗАХВАЛНОСТ МЕШТАНИМА
Братислав Зечевић захвалио је свим службама и предузећима на великој помоћи током поплава – Црвеном крсту, који је за становнике поплављених подручја достављао храну и воду, али и сушаче за влагу где је то било потребно, Заводу за јавно здравље које врши дезинфекцију поплављених просторија, објеката и бунара, радницима „Србијавода“, као и свим мештанима, посебно месних заједница Катрга и Лозница, у којима је било и највише штете од поплава.