ОДРЖАНА ОСМА ПЧЕЛАРСКА ИЗЛОЖБА
УПОЛА МАЊИ ПРИНОСИ МЕДА
Удружење пчелара „Ивањица“ организовало је на Михољдан осму продајну изложбу меда, пчелињих производа и опреме. Окупило се 17 излагача, углавном из Ивањице али и из Чачка, Крагујевца, Ужица, Ариља. Уз разне врсте меда, чија је цена била 1000 до 1200 динара по килограму, понудили су и прополис, пергу, млеч и друге производе, а излагала су и три произвођача опреме. Изложбу је отворио председник општине Момчило Митровић истичући значај пчеларства и најавио већу материјалну подршку Удружењу.
Председник ивањичког удружења пчелара Мирко Пантовић је нагасио да је циљ ових изложби да се мед и други пчелињи производи приближе грађанима како би их што више користили. Како је рекао, у просеку једна особа код нас потроши годишње 300 грама меда а на западу рецимо и до 10 килограма. Он је упутио апел свима да се што више пажње посвети пчелама, да се сачувају јер од њих има корист читава заједница.
Ивањица је некад била медоносан крај са великим количинама квалитетног меда. Последњих година постоји проблем са пашом. Климатске промене не иду на руку пчеларима, истиче Мирко Пантовић.
-Пролећа су хладна и кишовита па је багрем подбацио, а када је ливада требала да крене биле су невероватне врућине. Пошто на нашем терену нема довољно паше, а да бисмо очували друштва и нешто зарадили, морамо бити стално на точковима. Зато смо и ове године били принуђени да масовно идемо у Банат на сунцокрет. Остаје и други проблем, претерана употреба хемије. Мада, ове године је било мање жалби на тровање што је последица апела, упозорења, едукације. Очекујемо да ће још боље стање бити када буде донет нови закон по коме сваки воћар мора бити едукован за употребу хемије која ће се продавати у складу са оним што имате а не колико хоћете. Надамо се да ће и воћари схватити шта им пчеле значе. Што се количина тиче годинама су испод просека. Ми као друштво производимо годишње од 45.000 до 110.000 килограма меда, а ове године нешто преко 50.000 килограма, наводи Пантовић.
ПЕРСПЕКТИВЕ ПЧЕЛАРСТВА
Удружење пчелара „Ивањица“ званично постоји од 1985. године и зависно од сезоне броји од 80 до 110 чланова. Они располажу са око пет до шест хиљада кошница. По подацима Управе за ветерину, у Ивањици има више од 300 пчелара са много већим бројем кошница. По Пантовићевим речима, који се пчеларством бави већ три деценије, просек старости чланова је близу 60 година. Има и неколико младих и то су углавном њихова деца. Интересовање за ову делатност зависи и од помоћи односно субвенција.
-Пре пар година поделили смо 225 кошница женама на селу, а у сарадњи са Владом Швајцарске и локалном самоуправом. Захваљујући том потезу имали смо 25 чланица, а сада само четири. Због удаљености и својих обавеза те жене нису у могућности да се ангажују, иду на изложбе, едукације али сарађујемо и даље. Ако ме питате може ли да се живи од пчеларства ја ћу вас упитати да ли сте видели богатог пчелара? Ми смо заљубљеници у природу и пчеле и велики оптимисти да ће се створити услови да овај посао буде много исплативији. Пре свега треба да се схвати колики је значај пчела. Вероватно сте чули за податак да када би пчела нестало могли бисмо да преживимо само још четири године на овој планети. А сада у време пандемије наглашена је важност меда и других пчелињих производа за имунитет. Једите мед као храну сваки дан да га не бисте после тражили као лек. Када сте здрави једна кашика меда вам је лек, а када се разболите ни тона меда не може да вас излечи, поручује Пантовић.
Ј.С.