Povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava u organizaciji Centra za podsticanje dijaloga i tolerancije, organizovana je onlajn tribina na temu „Dijalogom i tolerancijom do razumevanja i poštovanja“, u kojoj su učestvovali mladi uzrasta od 20 do 24 godine. Cilj tribine je bio da se vodi konstruktivan dijalog, bez uvreda i grubih reči, da se promoviše tolerancija među sagovornicima i da se na taj način utiče na promenu ponašanja u komunikaciji među neistomišljenicima.
Na početku onlajn sastanka, Milica Đoković, jedna od učesnica, izjasnila se o ličnom stavu u odnosu na različitost među polovima, o čemu se razvila diskusija i među drugim učesnicima. Iako prijateljski raspoloženi prema brojnim različitostima, pozivajući se na tradicionalne vrednosti, izjave koje su se čule na početku sastanka obeležilo je prisustvo brojnih predrasuda. To je bio razlog da se govori o važnosti dijaloga, razmeni i uvažavanju kritičkog mišljenja među sagovornicima, podsticanju tolerancije u verbalnoj komunikaciji i predrasudama kao najčešćem „kamenu spoticanja“ u prijateljskoj komunikaciji među ljudima.
-Bez obzira na to što su stavovi potkrepljeni argumentima u pojedinim situacijama bili suprotni, zadovoljan sam što je zaključak na kraju tribine bio da neistomišljenika u razgovoru treba poštovati, čak i kada je ono što on zastupa, prema mišljenju suprotne strane, potpuno pogrešno ili čak besmisleno – izjavio je David Ateljević.
Da nije svaka situacija onakva kako izgleda na prvi pogled, nakon dva sata međusobne razmene mišljenja i stavova, Tamara Luković je poručila da ne postoji jedinstven pogled na svet. Ona je navela da je ljudima potrebno da pokušaju da razumeju jedni druge i da povremeno „obuju cipele“ čoveka sa kojim se ne slažu u mišljenju, kako bi se zbog brojnih različitosti izbegla diskriminacija, konflikti i druge neprijatnosti.
Učesnik tribine Uroš Glišić je rekao da su dijalog i tolerancija osnovni zahtevi modernog društva, jer se ljudi razlikuju na više načina.
-Tolerancija nije i ne treba da bude samo kompromis, ali uvek treba imati na umu da je sve što postoji rođeno susretom različitih ideja – rekao je Glišić.
Učesnici tribine su jedinstveni u stavu da mediji imaju značajnu ulogu u promociji tolerancije i poštovanja, jer, kako navode, niko ne voli da bude izložen podsmehu zbog recimo fizičkog izleda, verske, nacionalne, političke i svake druge različitosti. U prilog tome citiran je prvi član Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima: „Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima“.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je pre 70 godina 10. decembar za Dan ljudskih prava, kako bi skrenula pažnju „naroda sveta“ na dve godine ranije potpisnu Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, kao prvi sveobuhvatni instrument zaštite ljudskih prava. Deklaracija, po prvi put u istoriji čovečanstava, proklamuje zajedničke standarde ljudskih prava koje treba da postignu svi narodi i sve nacije sveta.
Aktivnosti mladih u okviru teme „Dijalogom i tolerancijom do razumevanja i poštovanja“ podržao je Grad Čačak.