Од сутра, 1. новембра, а у току грејне сезоне, домаћинства у Србији ће се суочити са трећим поскупљењем струје у текућој години у износу од осам одсто. Уз поскупљење гаса, до кога долази истог дана, и подизања акциза на један број прозвода, актуелног од 1. октобра, новембарска корекција цене електричне енергије представља нови удар на џепове потрошача и додатно ће смањити и онако низак животни стандард у Србији, сматра стручна јавност.
Тако ће, од првог дана следећег месеца цена киловат сата за индивидуалне потрошаче коштати 10,26 динара а ако се урачуна и ПДВ тај износ ће бити 14,29 динара.У пракси то значи да ће се рачуни за струју домаћинства која у просеку троше од 350 до 400 киловат-сати увећати између 340 до 400 динара и износиће од око 3.900 до 4.400 динара.
Највећи удар на свој кућни буџет претрпеће домаћинства која су принуђена да током зимске сезоне користе електричну енергију за загревање својих станова и кућа. Реч је наиме о грађанима који немају централно грејање нити су у могућности да се прикључе на гасну мрежу те морају да користе ТА пећи. Њихови рачуни ће се повећати између 930 до 1.500 динара, за потрошњу у распону од 1.600 до преко 1.800 киловат – сати.
Делимична утеха за грађане представља то што ће и ове грејне сезоне, због енергетске кризе, сва домаћинства која смање потрошњу струје за више од пет одсто у односу на исти месец у претходне две године стећи право на умањење рачуна за 20 до 40 одсто у наредних шест месеци.Иначе, до поскупљења струје 1. новембра долази и поред тога што су представници власти у више наврата говорили сасвим супротно.
Подсећања ради, премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је својевремено да Влада још разговара са Међународним монетарним фондом о цени струје и “трудиће се да не буде поскупљења или да оно буде минимално”.Претходно је и председник Србије Александар Вучић истакао да ако ситуација са енергентима остане повољна, “неће бити потребно поскупљење струје“ а потом је министарка рударства и енергетике Дубравке Ђедовић изјавила да се нада да се цене струје и гаса неће мењати до краја године.Међутим, треба рећи и то да је министарка Ђедовић касније демантовала саму себе рекавши да “Србија мора да спроведе реформе у енергетици и да оне укључују и повећање цене струје и гаса”.Председник Покрета за заштиту потрошача Србије Петар Богосављевић каже за Данас да не постоји ниједан економски разлог за поскупљење струје већ да је реч о испуњавању уговореног из споразума потписаног са Међународним монетарним фондом.
– Тим споразумом је јасно прецизирано када струја за домаћинства у Србији мора да поскупи и управо је то разлог због чега до тога долази 1. новембра. Интерес ММФ-а је да буџет Србије буде у таквом стању да држава може да врати кредите које је добила и зато инсистира на етапном поскупљењу електричне енергије. Поскупљење струје истовремено одговара и Влади Србије јер на тај начин пуни буџет. То су основни разлози за корекцију цене а никако наводна тржишна логика за тим – истиче саговорник портала ,,Данас“ и додаје да ће повећање цена струје и гаса као и подизања износа акциза за поједине производе представљати удар на џепове потрошача а истовремено ће анулирати ефекат повећања плата и пензија као и снижавања цена неких животних потрепштина.
Економиста Милан Р. Ковачевић каже за ,,Данас“ да је до повећања цене струје за домаћинства од 1. новембра морало да дође јер је тако прецизирано споразумом са ММФ-ом.
– Уколико то не би уследило ММФ би такав потез оценио негативно у свом извештају. С обзиром да је тако договорено добро је да и дође до тога на чему представници ММФ-а инсистирају. Са друге стране, није добро што је у актуелној ситуацији Влада Србије подигла акцизе за неке производе чиме је додатно угрожен животни стандард грађана у условима поскупљења цена које тражи ММФ. Нарочито је лоше подизање акцизе на дизел гориво јер ће то довести до поскупљења многих других производа – наглашава Ковачевић.
Подсећања ради, у свом извештају објављеном почетком лета Међународни монетарни фонд је истакао да од 1. новембра грађане Србије очекује ново поскупљење струје за осам одсто и гаса за 10 одсто, а да ће у мају 2024. године уследити нова поскупљења са истим процентима.Такав захтев ММФ је образлажио тиме да је “потребно даље повећање цена струје и гаса у новембру ове и током 2024. године да би се елиминисале све буџетске субвенције државним енергетским предузећима до краја аранжмана са ММФ и да би се финансирала преко потребна инвестициона потрошња у наредним годинама“.
У току ове године, потрошачи струје у нашој земљи већ су се суочили са два поскупљења. Прво је наступило 1. јануара када се цена електричне енергије за домаћинства повећала за осам одсто. До поскупљења је дошло и 1. маја када је струја за индивидуалне потрошаче поскупела осам одсто. Са најновијом корекцијом цене струје за домаћинства, у истом проценту, долази се до податка да се само у овој години цена киловат-сата за индивудуалне потрошаче у Србији повећала за чак 24 одсто.
Извор: ,,Данас“