Društvo Grad

ОБУКА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ РАДНО СПОСОБНИХ КОРИСНИКА НОВЧАНЕ СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ У ТРЖИШТЕ РАДА

У ЧАЧКУ ОДРЖАНА ОБУКА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ РАДНО СПОСОБНИХ КОРИСНИКА НОВЧАНЕ СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ У ТРЖИШТЕ РАДА

ПАРТНЕРСТВОМ ДО СОЦИЈАЛНЕ УKЉУЧЕНОСТИ

У оквиру пројекта „ПУТЕВИ ДО ПОСЛА: Унапређење социјалне инклузије у контексту рада и запошљавања“, чији је покретач Популациони фонд Уједињених нација (УНФПА) у Србији у партнерству са Центром за истраживање и развој друштва ИДЕАС, у Чачку је јуче организована обука за унапређење радне активације на нивоу јединица локалне самоуправе у циљу интеграције радно способних корисника новчане социјалне помоћи (НСП) у тржиште рада. Циљеви реализације пројекта су: унапређење рада центара за социјални рад у примени мера социјалне укључености, јачање координације актера на нивоу јединица локалне самоуправе у контексту радне активације корисника НСП и израда препорука за унапређење постојећег законодавног оквира. Обука у Чачку је организована за представнике свих релевантних институција и организација са подручја градова и општина Моравичког округа.

Радно способни корисници новчане социјалне помоћи (НСП) представљају једну од највећих и најрањивијих група када је реч о укључивању у тржиште рада у Србији и чине преко четвртине свих незапослених. Како је наведено приликом обуке, без развоја свеобухватне и системске подршке за интеграцију корисника НСП у тржиште рада, локалне заједнице ће се суочити са озбиљним ризицима, не само економским него и социјалним. Са једне стране, локалне заједнице губе драгоцени људски потенцијал и приходе које би ове особе остваривале да су радно активне. Исто тако њихова даља маргинализација води ка продубљивању сиромаштва, социјалној искључености и пратећим проблемима попут пораста криминала, болести зависности и породичног насиља, а све наведено слаби социјалну кохезију и оптерећује ионако ограничене локалне ресурсе у области социјалне заштите.

– Идеја је да помогнемо локалним самоуправама, центрима за социјални рад и НСЗ у развоју нових приступа и нових политика које су усмерене ка већој социјалној инклузији радно способних прималаца новчане социјалне помоћи и да евентуално помогнемо да се развију различити приступи који би омогућавали олакшано запошљавање, јер је овде реч о теже запошљивој групи становништва. Проблем релативне немотивисаности радно способних прималаца социјалне новчане помоћи није присутан само у Србији. Различите државе имају различите приступе у решавању овог проблема, али је овде превасходно реч о усвајању одређених друштвених норми тиме што радно способни корисници новчане социјалне помоћи добијају нормалан посао. То може да помогне њиховим породицама да полако изађу из сиромаштва, а могу постати и пример својој деци, како би сутра успешно остваривала своја права, завршила школу, запослила се и живела неким нормалним животом – објаснио је Зоран Весић, посебно истичући да је Чачак пример локалне самоуправе, где је незапосленост јако ниска, што отвара могућност да се и ова категорија становника уз неку адекватну дообуку или неку преквалификацију укључе на тржиште рада, што је добро за послодавце, али и корисницима НСП и њиховим породицама – објаснио је проф. др Зоран Весић са Факултета политичких наука у Београду.

Весић је, такође, истакао да врло често примаоци новчане социјалне помоћи раде на црно, па отуда и стичу два прихода и таква пракса је присутна и у Србији, али и у другим државама.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић је рекао да град Чачак има капацитете да подржи једну овакву иницијативу: 

– Ми смо увек ту да подржимо кроз различите видове овако добре идеје и за то ћемо увек наћи довољно новца и начина, јер су нам рањиве категорије становништва изузетно важне.

У оквиру пројекта развијен је водич за јединице локалне самоуправе, као и једнодневни програм обуке под називом „Партнерством до социјалне укључености”. Циљ програма је да пружи подршку јединицама локалне самоуправе и другим актерима на локалном нивоу да боље разумеју своје обавезе и одговорности у имплементацији мера радне активације и да пружи практичне алате за унапређење система подршке који би водили ка укључивању корисника НСП у тржиште рада. Обука је намењена релевантним актерима на нивоу локалне заједнице који су кључни за укључивање корисника НСП у тржиште рада, а пре свега, представницима јединица локалне самоуправе, центара за социјални рад, Националне службе за запошљавање, представницима невладиних организација, члановима локалних савета за запошљавање, представницима образовних институција, послодавцима…

У Србији има близу 200 хиљада прималаца новчане социјалне помоћи, али не постоји тачан податак колико је међу њима радно способних.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.