ШВАЈЦАРСКО-СРПСКИ ПРОЈЕКАТ „ЗНАЊЕМ ДО ПОСЛА“
Млади имају шансу и у Чачку да нађу добар посао. Чак иако немају одређена занимања могу се обучити и добити шансу да радно место обезбеде баш у предузећима где су стекли практична знања, у Стаксу“, „Унипромету“ и „Плазматеху“. Ову могућност дао им је пројекат „Знањем до посла“, који се од октобра прошле године реализује у Чачку. Од оних који су прошли обуку, до сада је стално запослење добило њих 13. Будући да се пројекат наставља, очекује се да у наредне три године буде запослено око 100, углавном младих Чачана. Ове резултате предстаили су у среду, 31. августа, Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника Чачка и Оливер Штрајт, директор пројекта.
„Знањем до посла“ је осмогодишњи партнерски пројекат влада Србије и Швајцарске са циљем стварања повољнијих услова за запошљавање, првенствено младих, као и теже запошљивих категорија. Чачак је, иначе, прва локална самоуправа у Србији која је у октобру прошле године потписала споразум о сарадњи, што подразумева да Град издваја 30 одсто за суфинансирање обуке младих у чачанским предузећима.
Оливер Штрајт је навео да је у оквиру пројекта још 2016. године започела сарадња са компанијама из Чачка. Како је истакао, пројекат „Знањем до посла“ обухватио је младе између 15 и 29 година, док је за теже запошљиве категорије старосна граница 35 година.
– Наш пројекат омогућава младима да стекну знање и вештине, неопходне како би лакше дошли до посла. Споразумом са Градом Чачком дефинисали
смо да издвојимо 5,5 милиона динара за обуку младих са територије Чачка у локалним компанијама. Поносни смо на то што је 70 одсто оних који се обучавају у оквиру нашег пројекта, до сада и запослено. Поред Града Чачка, пројекат суфинансирају и чачанске компаније, од 30 до 50 одсто, у зависности од тога колико је велика компанија – објаснио је Штрајт.
Планирано је да пројекат „Знањем до посла“ траје до 2023. године. Штрајт је најавио да ће и после тога највероватније бити настављена реализација, бар у још једном четворогодишњем циклусу, јер постоји велико интересовање влада Швајцарске и Србије.
– Настојимо да овај вид сарадње, који смо успоставили са Градом Чачком, имамо и са другим локалним самоуправама у Србији, односно да преузмемо овај модел „обуке на радном месту за младе“, с обзиром на то да је дао одличне резултате. За сада смо се базирали на пет локалних самоуправа, Крагујевцу, Крушевцу, Пироту, Књажевцу и Новом Пазару. Али смо већ почели да проширујемо територију и да активности имплементирамо и на околним територијама – навео је Штрајт.
Помоћница градоначелника Мирјана Ђоковић, рекла је да у пројекту учествују три чачанска предузећа – „Стакс“, „Унипромет“ и „Плазматех“.
– Циљ је да незапослени на тржишту рада стекну додатне компетенције у чачанским предузећима, како би лакше дошли до посла, управо код послодаваца код којих су обавили обуку. До сада је запослено 13 људи. Велики значај има и локални Савет за запошљавање, који је препознао шансу да незапослени са занимањима која имамо на тржишту рада, а који немају довољно компетенција, кроз обуку код послодаваца стекну одређена знања и вештине, углавном из техничких струка, и тако добију стално запослење. То, опет, значи да ће они остати у нашем граду, што је наша идеја водиља, да људе задржимо и да Чачка буде град са повољним привредним амбијентом – изјавила је Ђоковић и додала да у пројекту учествује и „Развојни бизнис центар“ из Крагујевца, са којим је Град Чачак имао сарадњу и раније, управо кроз Савет за запошљавање.
– Ово је прва година реализације пројекта, а у неформалном разговору са донатором смо договорили да то буде још на четири године, тако да ће сваке године, од 2020. до 2024, бити уложено 50.000 швајцарских франака, уз 30 одсто суфинансирања Градске управе Чачка – рекла је Ђоковић.
За програм „Знањем до посла“ у првој фази опредељен је буџет од 11,8 милиона евра. Влада Швајцарске учестововала је са донацијом од 5,8 милиона евра, а Влада Србије са шест милиона евра. У другој фази, од 2020. до 2023. Влада Швајцарске планира да издвоји 6,5 милиона евра.
В. Т.