ОБЕЛЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ У ОШ „РАТКО МИТРОВИЋˮ
Сваке године 16. новембра обележава се Међународни дан толеранције, који је УНЕСКО прогласио 1995. године како би се подигла свест јавности о опасностима нетолеранције и са циљем да образовне институције и шира јавност виде толеранцију као основни елемент друштва.
Поводом Дана толеранције, у петак, 15. новембра, у ОШ „Ратко Митровићˮ у Чачку, ученици су се такмичили у Играма без граница заједно са ученицима ОШ „Милица Павловићˮ које су угостили. Наставник физичке културе и васпитања Филип Павловић уз помоћ чланова Ученичког парламента и Вршњачког тима организовао је такмичење у следећим дисциплинама:
надвлачење конопца, прескакање вијаче, шут на кош, шут на гол, „бацање камена с раменаˮ (медицинке), издржај у вису на вратилу (у згибу), скок у даљ из места, трка носећи стонотениску лоптицу у кашици, трчање и доношење чуњева. Резултат на крају такмичења био је 16:11 у корист школе домаћина, али су на првом месту били међусобно дружење и смех.
Поред поменутог спортског сегмента, тог дана у ОШ „Ратко Митровићˮ као и претходне године организован је и посебан вид рада, односно тематски наставни дан под називом „Учење кроз дружење и игруˮ. Наиме, наставници су тог дана примењивали неку од савремених метода рада како би часови били занимљивији, ученици активнији и подстакнути на међусобну сарадњу и комуникацију. Циљ теме био је постизање емоционалног тона часа где владају осећај сигурности, уважавање, радозналост и радост учења.
Такође, представници Новинарске секције имали су неколико задатака – писање предлога за побољшање другарских односа, саосећања, разумевања и доброг расположења у школи, анкетирање ученика и запослених о значењу термина толеранција, фотографисање и писање извештаја о одржаним Играма без граница, као и емитовање кратке емисије на тему толеранције путем школског разгласа.
Све поменуте активности утицале су на позитивнију атмосферу међу ученицима и на истицање важности толеранције, која подразумева прихватање и уважавање различитости, емпатију и дружење без одбацивања и понижавања других особа, а нарочито без насиља.
Марија Миљуш