Многе старије жене годинама трпе насиље, пре свега од својих најбилижих у породици – супруга, деце, па и унука. Углавном, о томе ћуте, јер се то код нас још увек сматра прихватљивим моделом понашања. Насиље не пријављују из страха, због срамоте или незнања коме и како да се обрате за помоћ… О овој теми говорило се на панел дискусији, коју су јуче, у Дому глувих и наглувих, поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама (25. новембар), организовали чачанско Удружење „Ларис“ и „Снага пријатељства“ – Amity из Београда. Како је истакнуто, циљ панел дискусије под називом „Превенција насиља над старијим женама у условима пандемије, изазови и унапређење приступа услугама“, је да се и на овај начин скрене пажња и подигне свест старијих жена о различитим облицима насиља у породици и родно заснованог насиља и о њиховој штетности, као и о механизмима заштите који су им на располагању.
Према речима Надежде Сатарић из удружења „Amity“, истраживања показују да је у Србији свака шеста жена после 65 године прошла или пролази кроз насиље, а пријављује га тек свака двадесет четврта. Агенција UN Women је пратила ситуацију током пандемије у 13 земаља, а ово истраживање показало је да је стање још горе, јер две од три жене изјавиле су да су током короне биле жртве насиља или познају неку другу жртву.
– Код нас је прошле године, према извештајима центара за социјални рад, повећан и број пријава насиља према женама, деци, па и према старијима. Пандемија и ванредно стање су свему томе „погодовали“, јер су породице морале да буду у кући, што је стварало већу нервозу… Многи су остали и без посла, а бројне старије особе, због пензија, биле су на мети. Посебно су то осетили људи у сеоским срединама, удовице или оне које живе саме – наводи неке од података Сатарић.
Једна од најважнијих порука са овог скупа је да насиље није и не сме да буде „ствар породице“, да жртве не смеју ћутати, већ га морају пријавити… Истовремено, намера је да се са овог и сличних скупова пошаље порука надлежним државним и градским службама, да морају истрајати у пружању заштите жртвама насиља.
На панел дискусији говорило се и о приступу услугама социјалне и здравствене заштите у време пандемије, пре свега старијих жена. Како показују истраживања која је спровело Удружење „Amity“, посебно је отежан приступ специјалистичким и дијагностичким услугама, јер је сва пажња усмерена на ковид 19.
Скуп у Чачку одржан је у оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама“, током које су организатори планирали да у наредном периоду одрже панел дискусије на исту тему у свим општинама Моравичког округа.
В. Т.
Ово је активност из пројекта „Промоција недискриминације и заштите од насиља над старијим женама у условима пандемије“, који је подржан од стране Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у оквиру програма „Спровођење антидискриминационих политика у Републици Србији за 2021. годину“, који се суфинансира из буџета Републике Србије.