ОДРЖАНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕДИЈЕ СИНДИКАТА ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Недостатак здравствених радника, њихов положај у здравственом систему и значај Синдиката лекара и фармацеута Србије биле су теме конференције за медије Синдиката лекара и фармацеута Србије, одржане прошле среде, 22. маја, у просторијама Основне организације СЛФС–а Чачак.
Циљ Синдиката лекара и фармацеута Србије је да обезбеди грађанима што адекватнију здравствену заштиту, односно, да се повећа број извршилаца у систему здравствене заштите, нагласила је Горица Ђокић, председница Синдиката лекара и фармацеута Србије, на конференцији за новинаре.
– Основни циљ Синдиката лекара и фармацеута Србије је да побољша статус и врати углед здравственим радницима у нашој држави, да поправи радно-правни статус и материјалне услове, јер кад су задовољни лекари, задовољни су и пацијенти. Изузетно је важно да је Синдикат изнад политике. Ми нисмо политичка организација, никада нећемо ни бити, никада се нећемо бавити политиком, нити нас политика интересује. Знам да је политика уплетена у наш свакодневни живот и то је једноставно неминовно. Али, оно што је јако важно, наш излазак пред јавност, било где, искључиво је и само у циљу побољшања радно-правног статуса наших чланова, што побољшава услове рада здравственим радницима, а тиме и лечење наших грађана. То је наша једина сврха – истакла је Горица Ђокић.
Председница СЛФС, такође је нагласила да је један од великих проблема и одлазак здравствених радника, наводећи податак да је за десет година земљу напустило око 6.000 лекара.
– Евидентан је мањак здравствених радника, како лекара, тако и медицинских сестара и техничара, и као велики проблем наглашавамо одлазак здравствених радника из земље. Није то само у Србији, то се дешава у целом региону. Просек у нашој држави је око 280 лекара на 100.000 становника, што је суштински мало. Ако имамо у виду да су, углавном, лекари опште медицине, јасно је да је веома мали број лекара специјалиста који раде у секундарним и терцијарним здравственим установама, а поједини и у примарним здравственим установама. Нажалост, то није довољно за потребе наших грађана.
Председница Ђокић је подсетила и на чињеницу да је велики број лекара специјалиста старији од 55 година. Поставља се питање ко ће за пет до десет година лечити грађане Србије, јер ћемо тада имати велики проблем због недостатка лекара специјалиста.
– Нажалост, и наше плате су најмање у региону. Ми желимо да побољшамо материјални статус здравствених радника, да систематски обезбедимо квалитетне кадрове, да повећавамо број запослених и подигнемо здравствену заштиту на виши ниво – закључила је Горица Ђокић.
Иван С. Костић, председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Основне организације Чачак, навео је да ова организација има око 150 чланова, а Основна организација у Горњем Милановцу око 20, што чини 50 одсто лекара који су запослени у сталном радном односу у установама ова два града.
– Мислим да због тога можемо да причамо о њиховим правима, о њиховим потребама. Сматрам да можемо да урадимо много тога, да би свима било боље. Синдикат лекара и фармацеута Србије брани струку и науку. Јер, ако су струка и наука на адекватном нивоу, можемо да очекујемо резултате. Није спорна ни опрема, ни материјал, ни лекови, ни зграде – рекао је, између осталог, Иван Костић.
Ово је била прва посета председнице СЛФС Горице Ђокић, од њеног постављања, било којој Основној организацији Синдиката лекара и фармацеута у Србији. Конференцији за медије присуствовале су и дипломирана правница Миља Димитријевић, правна заступница СЛФС и Драгана Стојчић Стајкић, техничка секретарка СЛФС.
Н. Р.