ГРАЂЕВИСНКИ БУМ 2
Многи нови станови у Чачку, а можда и већина, продати су и пре него што је зграда завршена. Некад и пре почетка градње, уколико је локација на добром месту. Продаја у великој мери зависи и од имена и угледа самих инвеститора. Ако су искуства других добра, пре се људи одлучују да од њих унапред купе стан.
Према мишљењу Владана Љубисављевића, власника Агенције “Виза некретнине”, у Чачку никада није била већа станоградња, а самим тим и понуда нових станова.
– За сада је и потражња добра. Слаба је понуда половних станова, иако је разлика у цени поприлична. Квадратни метар половних станова је 600 до 650 евра, а нових од 800 до 1.000 евра. Наравно, цене зависе од локације – објашњава Љубисављевић.
Наш саговорник објашњава зашто је суштински слаба понуда половних станова:
– Некадашња средња класа је продавала некретнине и куповала веће, а то се сада тешко догађа. Данас је обрнуто, власник неког стана продаје своју некретнину и купује мању, јер му је потребан новац.
И Славко и Катарина Матић у Агенцији „Москва некретнине“, која ради од 2011, кажу да никада није владала оваква понуда и потражња станова.
– У односу на 2013, када је било станова у понуди, купаца је било веома мало. Може се рећи да је сада потражња скоро дупло већа и да готово немамо станова у понуди – наводе Матићи.
Бројни су разлози који су довели до таласа станоградње и повећане потражње. На то су, примећују они, утицале и повољније каматне стопе за стамбене кредите, које су банке, у односу на пре десет година, вишеструко смањиле. Ипак, први знак да се ствари мењају, истичу, био је када је више стотина радника Компаније „Слобода“ потписало уговоре за стални радни однос. У слично време, то се догодило у лучанској Компанији „Милан Благојевић“.
– Радници „Слободе“ су нам покуповали све тада расположиве станове. Као да су они покренули тај точак! И из лучанског краја многи су тих година куповали некретнине у Чачку. Наступило је мало затишје, а онда су се отвориле нове фирме, домаће и стране и опет је потражња кренула. Многи људи из других градова, који су добили посао у нашем граду, траже да купе стан, најчешће на кредит – кажу у „Москва некретнинама“.
ТЕК ЋЕ СЕ ГРАДИТИ…
Чачак се уклапа у слику која је видљива у целој Србији. Приликом недавне посете Јежевици, министарка Зорана Михајловић изјавила је да, „упркос пандемији и бројним изазовима у Србији данас има 16.000 градилиште више, него у истом периоду прошле године“. Владан Љубисављевић, власник „Виза некретнина“, Чачак сматра једним од највећих градилишта.
– Наш град је био скрајнут, али чињеница да постаје саобраћајни центар Србије, да се граде ауто-путеви, отварају фабрике, има великог утицаја на станоградњу. А тек ће имати! На пример, ако је у фабрици у Прељини запослено 200 људи, 150 ће купити стан. Можда је у Београду и великим градовима слична ситуација. Међутим, у осталом делу Србије није као у Чачку – каже Љубисављевић.
У ЧАЧКУ БОЉЕ НЕГО У БЕОГРАДУ ЗА ИНВЕСТИТОРЕ
Милан Даниловић, власник „Danilović family invest“ наводи исте разлоге великог замаха станоградње, као и остали саговорници.
– Ипак, најзначајније је што Чачак постаје саобраћајно чвориште. Моји планови су да још више градим у Чачку. Током ове године почећу градњу још две зграде, можда толико и следеће… – најављује Даниловић, чије предузеће тренутно гради по једну зграду у Чачку и Београду. Поредећи услове градње у ова два града, он без сумње даје глас Чачку.
– Брже се добијају дозволе, градски сервис је ажурнији и приступачнији… Све дозволе добили смо у законски предвиђеном року!
ВЕЋА КУПОВНА МОЋ?!
Славко и Катарина Матић из Агенције „Москва некретнине“ сматрају да се, у односу на време пре пандемије, куповна моћ становника Чачка чак повећала!
– Очекивали смо да ће много тога да стане. А догодило се обрнуто. Сигурно је да је на то утицала изградња ауто-пута до Београда, наставак градње бољих саобраћајница, опремање индустријских зона, јачање мањих предузећа – кажу они.
Чачански глас