Баријере, оне видљиве, физичке, за већину особа са инвалидитетом представљају велики проблем. Због њих су им недоступне многе установе и службе у граду. Ово је тема најновијег броја, шестог по реду, новина „НОСИМО добре вести“, које издаје Предузеће за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом „НРГ“. Серијал о архитектонским баријерама су започели у прошлом месечнику, који је био посвећен приступу државним и локалним институцијама. У новом броју, управо изашлом из штампе, говоре о „рушењу архитектонских баријера“ у културним, спортским и здравственим установама. Уз бројне детаље, сваки текст је као мапа и водич надлежнима како ове баријере могу лако уклонити.
– Све баријере архитектонског типа, а има их још много, иако помаци постоје, врло лако се могу превазићи, уз мала улагања. Наравно, то је теже код објеката који су под неком заштитом, као што су споменици културе, али многе друге установе и институције могу да прилагоде приступ. Кад би се само то променило, унапредили бисмо систем у великој мери, а самим тим би цела наша прича имала неког смисла. Нажалост, ни после првог дела приче нико од надлежних нам се није јавио, а и то је нека врста баријере – каже Дарко Петровић, оснивач Предузећа „НРГ“.
Као добар пример, наводи Железничку станицу у Чачку (и у другим градовима), на којој постоје тактилне траке, приступне рампе, а за све просторије имају натпис и на Брајевом писму…
У наредном броју месечника, такође, биће речи о архитектонским баријерама у другим локалним самоуправама Моравичког округа – у Ивањици, Горњем Милановцу и Лучанима.
Предузеће „НРГ“ је са предзнаком социјално и еколошко, будући да запошљава особе са инвалидитетом, а једна од делатности је сакупљање електронског и електричног отпада. Ни у овом сегменту, наводи Дарко Петровић, нису наишли на очекивано разумевање, већ на „пасивност“:
– Многи којима смо се обратили, било да су приватна предузећа или установе и институције, похвалили су нашу идеју, заинтересовали се, обећали да ће сарађивати, али је све остало, углавном, на обећањима. Част изузецима, али ми са тим не можемо запосленима, а нас је пет, да обезбедимо плате. Ако се нешто не промени за месец-два, бићемо у великом економском проблему, бојим се да ћемо морати да затворимо предузеће. Биће пропуштена велика и добра шанса за развој социјалног предузетништва у Чачку. Зато, поново апелујем на доносиоце одлука на свим нивоима да препознају значај и корист коју можемо имати сви, јер, поред тога што запошљавамо особе са инвалидитетом, на овај начин решавамо и еколошке проблеме због електронског и електричног отпада. Једини смо који имамо дозволу за управљање овим опасним отпадом, од 60 правних лица за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом, колико их је регистровано у Србији – наглашава Дарко Петровић и додаје да је циркуларно писмо упућено свим министарствима и великим установама.
– Члан 37 Закона о јавним набавкама даје основу за стимулисање предузећа попут нашег. Али, расписивачи јавних набавки и доносиоци одлука као да нису упознати са овим или су „пасивни“ и спори да покрену нешто у том правцу. Уз то, у многим установама запослени буквално „прескачу“ електронску и електричну опрему која више није у употреби. А нама би сваки комад тога значио корак напред – каже Петровић и наводи да тренутно успевају месечно да сакупе свега око пет тона овог отпада који одвозе у Ниш, у рециклажни центар са којим имају уговор. За опстанак предузећа потребно је бар дупло више.
– Уз мало више слуха и воље, можемо да постанемо „расадник“ знања и радних места за особе са инвалидитетом – сматра Петровић.
Уједно, Чачак би и на овај начин могао да „носи добре вести“ о себи као јединствени социјално-инклузивно-еколошки град.
В. Т.
Просторије предузећа НРГ налазе се у Улици Николе Тесле, у оквиру ЈКП „Комуналац“, где имају и два сабирна контејнера за електронску и електричну отпад. Сви заинтересовани за сарадњу могу их позвати на број 064 12 51 413.