Aktuelno Društvo G.Milanovac

НОВА УЛАГАЊА, ЗДРАВИЈА ЖИВОТНА СРЕДИНА, МАМАЦ ЗА ТУРИСТЕ

Влада Републике Србије усвојила је Уредбу о проглашењу новог заштићеног подручја – Предео изузетних одлика „Планина Рудник“. Планина Рудник доминира Шумадијом, простире се на површини од 10.019,80 хектара и то на територији града Крагујевца и општина Горњи Милановац и Топола. 

Рудник одликују шуме, богата флора и фауна. Флору чини 698 различитих биљних врста, од којих је 13 строго заштићено, на том подручју евидентирано је 117 врста птица. Од укупног диверзитета птица на територији Србије, на Руднику се налази 32,5 одсто, десет врста риба и око 20 врста водоземаца и гмизаваца.

– Проглашење планине Рудник за Предео изузетних одлика за нас је од великог значаја, пре свега, јер ће се на подрчју планине од сада примењивати Закон о заштити природе. Рудник се налази још и на територији Тополе и Крагујевца, тако да ћемо заједно са колегама радити на томе да повучемо инвестиције из министарстава да се обележе стазе на планини. Сада ће у саму планину долазити бројна улагања и пројекти и од Министартсва за заштиту животне средине, а не само од Министарства туризма и омладине, као до сада. Радићемо на очувању биодиверзитета, јер наши гости траже здраву и очувану животну средину – рекла је Невена Обрадовић, директорка Туристичке организације Горњи Милановац.

Због чистог ваудуха, стаза здравља, шумовитости, великог броја видиковаца са којих се пружа импозантан поглед на Шумадију, Рудник је погодан за развој туризма. Захваљујући томе што се налази на територији три локалне самоуправе и на 100 километара од Београда, велики број туриста из различитих крајева Србије долази на ову планину због летњег и зимског, здравственог, школског, спортског, али и ловног туризма. Посебан акценат стављен је на сеоски туризам који је у експанизији на читавој територији општине Горњи Милановац, а пре свега, на територији планине Рудник. Велики број породица одлучио се да региструје своја сеоска домаћинства, па тако када одете у неко од њих, љубазни домаћини понудиће вам смештај, храну са нашег подручја припремљену по традиционалним рецептима.   

– Ово ће доста допринети и развоју сеоског туризма, ми имамо око 30 сеоских домаћинстава која се баве сеоским туризмом. Свакако је да ће се повећати и број гостију, али да ће то утицати и на домаћине да региструју своја домаћинства, ако то до сада нису урадили, што је од велике користи за жене, јер им је то допунска делатност и додатни извор прихода – казала је Обрадовић.

Бројна арехеолошка истраживања спроведена у претходним годинама сведоче о томе да је Рудник био насељено место још од давнина. Током археолошких истраживања Рудника пронађени су печат кнеза Лазара, остаци римског храма посвећеног богињи Мајци земље, динар краља Драгутина, пронађена је кашика из доба императора Клаудија.  На бројним локалитетима које су археолози итраживали налазе се остаци разних цивилизација. Захваљујући свом положају, Рудник је богат и рудама, о чему сведочи и добро пословање „Флотације Рудник”.

Један од највећих праисторијских рудника на Балкану налази се на локалитету Прљуша, на Малом Штурцу, најнижем врху планине Рудник. Овај рудник експлоатисан је још током раног бронзаног доба. На овом месту се и данас налази завидна количина карбонатне руде бакра, пре свега малахита.

Прљуша је један од локалитета на планини Рудник, са ког се пружа невероватан поглед на валовиту Шумадију.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.