ЖЕНСКО ПРЕДУЗЕТНИШТВО, ВЕЛИКИ ЕКОНОМСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ
Од 1. јуна 2022. године, у Регистар привредних субјеката, као предмет регистрације биће уписиван и податак о полу власника, директора и чланова привредних друштава и предузетника, што ће омогућити прецизан увид у број компанија чије су власнице жене, бољу статистику и ефикасније формулисање државних програма подршке намењених привредницама, објављено је на сајту Привредне коморе Србије. А како је за наш лист нагласила Горана Танасковић, руководилац ОЈ Чачак Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа, женско предузетништво је препознато као велики економски потенцијал, па је потребно константно охрабривати жене да започну сопствено пословање, а нарочито младе, да следе успешне привреднице, али и да квалитетно користе финансијску помоћ која је опредељена за предузетнице.
Према подацима Агенције за привредне регистре у Србији тренутно послује 32.733 привредних друштава чији су оснивачи жене и 96.949 предузетница. Изменама прописа Закона о привредним друштвима, као резултат иницијативе Привредне коморе Србије и удружења женског предузетништва упућене Министарству привреде, дата је нова подршка предузетницама, каже наша саговорница.
– Оснивањем Агенције за привредне регистре 2005. године сугерисано је да би требало пратити власнике, директоре и чланове привредних друштава по полу и коначно је усвојена иницијатива која је кренула од Привредне коморе Србије и удржења женског предузетништва. Усвајање иницијативе и њена примена од јуна 2022. године олакшаће Привредној комори Србије праћење пословања привредница, односно, имаћемо прецизан увид у број компанија чије су власнице жене. То ће помоћи да се прати статистика о броју основаних и угашених привредних друштава која су основале жене, заступљеност сектора и делатности пословања – објашњава Горана Танасковић.
Поред тога, како каже, анализе Привредне коморе Србије допринеће дсефинисању обима овог сектора и у складу са тим биће донети програми подршке привредницама, односно, подизања капацитета привредница, као и промовисања сектора женског предузетништва.
– На основу овог податка (о полу власника, директора и чланова привредних друштава и предузетника) који се буде уписивао у Регистар привредних субјеката, пратићемо пословање привредница, заступљеност сектора и делатности пословања којима се баве жене, а потом ћемо лакше моћи да пронађемо и начин како да помогнемо појединим привредницама, које се баве одређеним делатностима. Иначе, више пута је наглашено да је женско предузетништво препознато као велики економски потенцијал, да је потребно константно охрабривати жене, а нарочито младе, да започну своје пословање и угледају се на успешне предузетнице – подсетила је Танасковић.
Н. Р.