Društvo

НИКОЛА ДРАГАНИЋ ИЗ ГУЧЕ, ПОЗНАТИ УЗГАЈИВАЧ ПРЕПЕЛИЦА И ПРОИЗВОЂАЧ ИНКУБАТОРА ЗА ЈАЈА

УВЕК СПРЕМАН ДА ПОДЕЛИ СТЕЧЕНО ИСКУСТВО

Када говоримо о покретању било какве сопствене производње, увек је најважнија сама идеја. Уколико је она добра и ако постоји упорност и спремност да се вредно ради на њеној реализацији – успех је сигурно загарантован. О томе најбоље сведочи искуство економисте Николе Драганића из Гуче, иначе рођеног Београђанина, који је постао познат у Моравичком округу и шире као власник једне од највећих фарми препелица у Србији, а касније и као произвођач веома квалитетних инкубатора за различите врсте јаја. За Драганића су многи чули у време пандемије короне, када смо сви ми, генерално узев, били највише заокупљени очувањем здравља и тргањем за неком чаробном формулом за подизање имунитета, како бисмо се заштитили од заразе. Многи од нас су тада, по први пут, пробали препеличја јаја и од тада их редовно користе у својој исхрани. 

   Никола Драганић

Никола Драганић својим сјајним идејама стално изазива интересовање јавности. Има снажну жељу да ствара, али истовремено и да своја  искуства несебично подели са другима, јер се овим интересантним, али, како тврди, и исплативим послом бави већ 25 година. У развијању свог посла, учио је на сопственим грешкама, што га је поприлично коштало, па је управо због тога увек спреман да пружи добар савет другима. Стартовао је са препеличјим јајима, али је касније, у складу са потражњом, почео да производи кавезе, а након тога и инкубаторе.

   Марко Драганић, Николин син, слободно време проводи помажући оцу и у томе ужива

Код Николе се предузетнички дух пробудио још у време његовог школовања, када је због повећаног интересовања људи за препеличјим јајима схватио да своју малу производњу може да претвори у додатни извор прихода, односно, мали бизнис. Све је почело сасвим случајно, прича Никола. Препелицама је почео да се бави, јер је имамо мањак гвожђа у крви. Прво их је производио на Лекином брду, а касније и наплацу у Зуцама на Авали, првенствено за сопствене потребе. Препеличја јаја су му помогла да реши свој здравствени проблем, а била су од драгоцене помоћи и његовој баки која је имала повишени шећер. А како се добре вести брзо шире, временом се јављало све више људи, најпре комшија и пријатеља, који су били заинтересовани за јаја од препелице, јер су чули да су она добра за подизање именутита, а самим тим и за побољшање здравља. Препеличја јаја су посебно постала интересантна за време пандемије короне, када је владала права јагма за њима. И сада су веома тражена.

Јаја од препелице припремљена за инкубатор

Драганић се данас сврстава међу највеће произвођаче инкубатора за јаја у нашој земљи. Почео је прво да их прави за сопствене потребе, а онда и за тржиште, јер је уочио да постоји велико интересовање за том врстом производа. Како наводи, највише их купују људи који гаје живину у сеоским домаћинствима за сопствене потребе или из хобија, али је све више и оних који имају намеру да се озбиљно баве гајењем препелица и пласманом препеличјих јаја.

– Данас коке једу хибридни кукуруз и хибридну пшеницу, па губе осећај за расквоцавање и због тога људи све чешће купују инкубаторе за производњу пилића. Имамо велике, професионалне инкубаторе за све врсте јаја, за људе који желе да изводе већу количину пилића, пачића, гушчића или препелица, али истовремено и мање, веома подесне за употребу у сеоским домаћинствима. Правимо их од медијапан плоча које су отпорне на влагу и у њих стаје 56 или 100 јаја. Без обзира на величину, лаки су за коришћење, а сада производимо и потпуно аутоматске. Ускоро ћемо радити и инкубаторе за 200 јаја. Урадили смо штампано и видео упутство за короришћење инкубатора, што значајно олакшава посао свима који се одлуче да их купе. Повремено држим и предавања у пољопривредним школама у Футогу и Пожеги, како бих поделио искуства која сам у овој области стекао у свом досадашњем раду  – објашњава наш саговорник и додаје да од јесени планира и предавања на тему исплативости производње препеличјих јаја, где ће, такође, пружити одговор и на питање који је најбољи начин да се заради помоћу инкубатора.Сви који желе да се боље упознају на који начин се гаје препелице, све неопходне информације могу добити на фејсбуку, уколико укуцају: јапанске препелице Драганић.

А колико ће времена бити потребно да се у инкубатору излегну млади зависи од врсте јаја.  Да би се излегли птићи из препеличјих јаја, неопходно је да она буду у инкубатору 17 дана. За кокошија јаја период инкубирања траје 21 дан, а за гушчија и пачија 28 дана.   

Потражња за препеличјим јајима, као и за самим птицама у циљу покретања бизниса расте из године у годину. Препелице су рентабилне птице које врло брзо почињу да носе јаја и то у великом броју. Исплативост се огледа у малом утрошку хране. Реч је о птицама које мало једу, а није им неопходан ни велики простор, објашњава Драганић, који, иначе, врло често учествује у различитим хуманитарним акцијама и донира препеличја јаја онима којима су потребна, јер су изузетно здрава.

Никола одгаја препелице у Драгачеву, Зуцама, Младеновцу, код Вршца, а има и две фарме ових веома корисних птица и у Црној Гори.

В. С.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.