ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „ШТАМПАНА РЕЧ 2023”
Чачанска издавачка продукција је учествовањем на изложби „Штампана реч” и у овој години потврдила да отисак штампе на хартији, забележено слово на овај начин, остаје непролазна, али и вреднована својина аутора, времена и културе!
У петак, 9. фебруара, двадесет и пети пут изложбом „Штампана реч” Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” раскрилила је врата посетиоцима за низ културно-просветних програма који се традиционално, сваког фебруара одвијају у оквиру истоимене манифестације. Овогодишњом изложбом, чији су аутори библиотекари Тијана Бежанић и Никола Пеулић, представљено је 40 издавача који су објавили 249 монографских и 27 свезака серијских публикација. Модератор изложбе био је Никола Пеулић, а чин отварања уприличен је беседом Милкице Милетић, завичајног аутора. Именовању награђених за награде „Исаило А. Петровић” и „Даница Марковић” претходили су музички пасажи музичког састава „Госпођица Змај”.
‒ У славу писане речи промовишeмо завичајну књигу и њене ауторе, осветљавамо, тумачимо и упознајемо се са књижевним стваралаштвом из претходне године у нади да ћемо подстаћи и позвати младе и тихе гласове да својим доприносом пробуде индивидуалну свест о завичају као иницијалном полазишту и крајњем одредишту код других људи – истакао је Никола Пеулић, библиотекар.
НАГРАДА „ИСАИЛО А. ПЕТРОВИЋ”
Како је наведено, иницијална идеја утемељивача Награде „Исаило А. Петровић” на првој изложби „Штампана реч” 1999. била је да подстакне штампаре и издаваче чачанског краја да непрестано побољшавају графичку опремљеност и визуелни идентитет својих публикација.
‒ Иако су захтеви тржишта и напредак технологије ишли у прилог сталном усавршавању дизајнера, ова Награда и даље не губи на својој актуелности, а чини се да жири сваке године има све тежи посао при доношењу одлуке о добитнику – посведочио је библиотекар Пеулић.
Овогодишњи жири у саставу Мијалко Ђунисијевић, председник, Драган Добросављевић и Бојана Вуловић, чланови, на састанку одржаном 3. фебруара 2024. године прегледао је издавачку продукцију Чачка из претходне године и донео одлуку да се Награда „Исаило А. Петровић” додели Ирени Лагатор Пејовић за дизајн и ликовно-графичко обликовање каталога Пространства љубави објављеног у издању Уметничке галерије „Надежда Петровић” из Чачка. Одлуку о добитнику овог признања за 2023. годину, саопштио је Драган Добросављевић, а награду „Исаило А. Петровић” уручио је др Богдан Трифуновић, директор Библиотеке. У име награђеног награду је примио Предраг Живковић, помоћник директора Уметничке галерије „Надежда Петровић”.
НАГРАДА „ДАНИЦА МАРКОВИЋ”
Од 2001. године датира другоустановљена награда „Даница Марковић”, а додељује се аутору и идавачу публикације која се посебно истиче квалитетом садржаја, оригиналношћу, и актуелношћу, те представља вредан прилог досадашњим сазнањима из било које области људског знања.
‒ Заиста, уколико бисмо се осврнули и подсетили наслова награђених публикација, било би нам јасно да је свака од њих увелико оправдала пажњу жирија који је о награди одлучивао – потврдио је библиотекар Пеулић.
На састанку одржаног 6. фебруара 2024. године, жири у саставу Зоран Милекић, председник, Драгица Јековић и Милица Матовић, чланови, донео је одлуку да се Награда „Даница Марковић” за 2023. годину за издавачки подухват додељује Милошу Тимотијевићу за књигу Како је Чачак постао град кошарке (1945‒1969): спорт и идентитет. Такође, награђен је и издавач књиге Народни музеј у Чачку.
Одлуку о додели награде саопштио је председник жирија Зоран Милекић.
‒ Обимна и разуђена грађа сублимира насловом, објашњењем „Како је Чачак постао град кошарке (1945‒1969)”, управо кроз корелацију спорта, историје, културе, међуљудских односа и многобројних чинилаца. Музеј кошарке у Чачку, историја кошарке у овом граду, али и писана реч остају као савремени сведоци минулих времена – истакао је у име жирија историчар Зоран Милекић.
Повељу са Даничиним ликом уручио је награђенима др Богдан Трифуновић честитајући аутору др Тимотијевићу и Делфини Рајић, директору Народног музеја у Чачку.
Изложба је отворена беседом завичајног писца Милкице Милетић, која је подсетила на саме почетке писмености „и сталну човекову потребу да сачува и умножи оно што је духовна вредност, притом оправдано слутећи да оно што није забележено као да се није догодило”. Такође, Милетић је надахнуто прозборила о вредности речи и односа писца и читаоца књиге: „ У време свеопште огољености, Фејсбука, интернета…писана реч је задржала ореол тајне алхемичарске формуле познате само писцу и читаоцу књиге”.
Вредност похрањеног у виду писане речи као непролазног, потврда је читаоцима зашто су награђени у оквиру „Штампане речи 2023” завредели признање којим се свака књига овенчала!
Милица Матовић