Društvo

„НЕ СМЕМО ДОЗВОЛИТИ ДА ЛЕПИ СТАРИ ЗАНАТИ ПОПУТ КАЛИГРАФИЈЕ ПАДНУ У ЗАБОРАВˮ

„НЕ СМЕМО ДОЗВОЛИТИ ДА ЛЕПИ СТАРИ ЗАНАТИ ПОПУТ КАЛИГРАФИЈЕ ПАДНУ У ЗАБОРАВˮ

Лепо писање одувек је представљало цењену вештину и изазивало дивљење посматрача, што је помало пало у сенку у новијим временима када се већина текстова откуца и штампа уместо да се пише руком, а још ређе се краснопише. Калиграфија је вештина која не подразумева само лепоту рукописа, већ побољшава моторику, концентрацију, смањује немир у људима и доноси дивна уметничка дела као резултат, а о радионицама калиграфије и свим њеним добрим странама говорила нам је Maja Протић, која је од малих ногу показивала интересовање за разне врсте уметности, па тако већ десет година ради као професорка клавира у Музичкој школи „Др Војислав Вучковић”, а од скоро је почела и са радионицама калиграфије, које изазивају велику пажњу љубитеља управо овог вида уметничког израза.

Када сте почели да се бавите калиграфијом, да ли сте похађали неке обуке и зашто сте се одлучили баш за овај вид креативног изражавања?

‒ Поред музике, показивала сам интересовање и за цртање и лепо писање. У периоду пубертета исцртавала сам скице графита у свескама, а касније, у средњој школи, родила се идеја за украшавањем слова и цртањем орнамената. То су, међутим, били све аматерски покушаји. До првог правог и формалног дотицаја са калиграфијом дошло је крајем 2023. године, када сам кренула на часове у „Артина центар” у Београду, који су били врло интензивни и инспиративни за мене.

У сарадњи са „Тутор центромˮ започели сте са занимљивим и едукативним радионицама калиграфије за почетнике. Како изгледају ове радионице, да ли је потребно неко предзнање и постоје ли узрасне границе? 

‒ Након стицања дипломе о завршеном курсу калиграфије, а на предлог моје другарице из детињства Стајке Рајић, доктора наука интердисципллинарних студија, уједно и оснивача „Тутор центра”, дошло је до организације и реализације радионица старих заната ‒ Основе традиционалног веза и Калиграфија за почетнике. 

Радионице калиграфије су отворене за све узрасте од 9 до 99 година. Потребно је само познавање слова, зато сам и навела старосну границу од 9 година, јер тада деца већ имају знање о штампаном и писаном ћириличном и латиничном писму.

Да ли сте задовољни првим радионицама, какви су Ваши утисци, али и ваших полазника?

‒ У мају смо организовали циклус од четири радионице. Свака радионица обрађује нови фонт, била су заступљена и штампана и писана слова. Завршетак сваке радионице пратио је исти осећај ‒ пуно срце и осмех на лицу. Организовати дружење на коме су заступљени помни рад, прецизност, креативност, цртање, књижевност, пријатни људи који праве сјајну атмосферу уз звуке квалитетне амбијенталне музике, прави је благослов. Што се тиче утисака полазника, могу цитирати неке:

„Дивна интеракција, труд и посвећеност се преноси на нас.”

„Савршена организација, јасне инструкције, буде креативност и отварају просторе за развој.”

„Наше радионице су спој рада, дружења, позитивне енергије и радости!”

Подразумева ли калиграфија само вештину лепог писања или постоје још неки бенефити бављења њоме и шта је све потребно да бисмо је усавршили?

‒ Прочитала сам негде да калиграфија није само рукопис, калиграфију представљају увежбани потези поновљени довољно пута да их наш мозак запамти. Она је цртање, она је увежбан осећај за симетрију. Побољшава моторику, повећава фокус и концентрацију. Смањује немир и напетост, усмеравајући пажњу на прецизност, симетрију, изглед слова и пажљив рад са мастилом.

Важно је како је нешто написано, али је подједнако важно и шта смо написали и коју поруку преносимо. Какви су текстови најчешће предмет Вашег калиграфског писања, а шта заинтересовани људи углавном поручују?

‒ Бенефит калиграфије јесте и жеља за истраживањем и читањем квалитетне литературе. Највеће интересовање је за исписивањем верских текстова, лирске поезије и мудрих цитата.

Осим лепо писаних слова са посебно истакнутим иницијалима на почетку текста или реченице, постоје и различити орнаменти на папиру који захтевају посебну вештину. Како изгледа техника израде поменутих украса и где налазите инспирацију за своје радове? 

‒ Сваки калиграфски рад захтева и исцртавање пригодних орнамената. Неисцрпан извор инспирације је свакако страница Пинтерест. Велику помоћ у усавршавању израде орнамената пружа ми Сања Маџаревић, академски сликар у чији атеље идем на часове сликања. Примењујем разне технике, од одабира различитих врста хамер-папира, бојења папира, исцртавања златних маргина, исцртавања цветних детаља…

Сматрате ли да у модерно време технологије и штампаних текстова постоји носталгична тежња ка враћању лепог писања, али и потреба да деца вежбају технику писања због све лошијег рукописа, мањка концентрације и сличних проблема са којима се сусрећу због коришћења телефона уместо оловке или пера? 

‒ Модерно доба, колико доприноси развојем технологије, толико и одмаже бацајући у тиху сенку не само писање, већ и многе друге уметничке гране. Употреба тастатуре, гледање видеа, кратких клипова на друштвеним мрежама, доприносе све краћој концентрацији, ограничењу неометаног тока мисли, смањењу истанчаног осећаја и жеље за проналаском лепог у било којој форми. Зато не смемо дозволити да лепи и конструктивни стари занати падну у заборав.

С обзиром на то да сте професорка клавира, волите и сликарство, а сада сте усавршили и калиграфију, можете ли нам рећи зашто је важно бавити се уметношћу и колико је Ваш живот оплемењен уметничким стваралаштвом?  

‒ У животу је најважније бити испуњен, срећан и у миру. Мене све ове уметности веома инспиришу и подстичу да се развијам и усавршавам у свим правцима. Узајамно утичу једна на другу и у том свом складу стварају хармонију у мом уметничком животу!

Уметност је најлепши начин приземљења након стресног дана и бројних обавеза, поновно повезивање са собом, али и са другима када се ради колективно, као што је случај на радионицама калиграфије. У питању је стварање нечег естетски лепог и корисног уз лично усавршавање, а што уједно промовише и значај писане речи, мудрих мисли, лепоте изражавања и краснописања спајајући више врста уметности и више различитих душа у посебну и јединствену синергију.


Марија Миљуш

Фото: Приватна архива саговорнице

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.