Društvo Grad

НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИ РАД НА ПОНОС ГРАДА

ДАРКО ЈЕВРЕМОВИЋ, ДИРЕКТОР ИНСТИТУТА ЗА ВОЋАРСТВО, О ОВОГОДИШЊИМ ПЛАНОВИМА

Директор Института за воћарство др Дарко Јевремовић веома је задовољан постигнутим резултатима у претходној години, како у области научно-истраживачког рада, тако и у додатној делатности, производњи садног материјала. Јесења продаја садног материјала је била добра, а директор очекује да ће се тај тренд наставити и у овој години, током пролећних месеци. Велико је интересовање произвођача за обнову воћних засада, али и за подизање нових воћњака. Ова институција, како је нагласио у разговору за наш лист, поноси се актуелним пројектима, али и вишегодишњим, односно, вишедеценијским стварањем нових сорти, нових хибрида.

УПРКОС ТУРБУЛЕНТНОЈ ГОДИНИ, ОСТВАРЕНИ СВИ ПЛАНОВИ

– Иза нас је турбулентна година због актуелне светске ситуације, што је доста утицало и на функционисање научно-истраживачких институција у Србији. Упркос томе, запослени у Институ за воћарство су све планове у 2022. години остварили. Посвећени смо вишегодишњим истраживањима из области воћарства, сви аспекти из овог домена су покривени, од стварања нових сорти, до прераде плодова воћа у различите производе. Резултати наших истраживања су саопштени у многим научним часописима, међународним и домаћим, као и на скуповима у иностранству и земљи. Када говоримо о производњи садног материјала, такође, имали смо успешну годину, а сада нас очекује пролећна продаја преосталих садница – сумирао је прошлогодишње резултате др Дарко Јевремовић, директор чачанског Института за воћарство.

С обзиром на то да је основна делатност ове институције научно-истраживачки рад, приоритети и 2023. године биће пројекти који се реализују у оквиру разних програма.

– Реч је о плановима које сваке године предајемо Министарству науке и које желимо да остваримо у што већем проценту. Поред вишегодишњих истраживања, настављамо и реализацију пројекта из програма “Идеје”, Фонда за науку Републике Србије. Недавно смо завршили и један пројекат из програма “Промис” и остварили значајне резултате. По први пут, не само у Србији, већ и шире, успели смо да развијемо нове методе за очување генотипова шљиве. Такође, по први пут, успели смо да методом криотерапије, односно, ниским температурама заражене биљке, попут сорте “црвена ранка”, или “белошљива”, ослободимо од вирусне болести – шарка шљиве. Очекујемо и евалуацију још два пројекта са којима смо конкурисали код Фонда за науку. Наравно, очекујемо позитивне резултате, али треба истаћи да је велика конкуренција, од укупног броја пријављених пројеката пролазност је око десет процената. Пријавили смо и неколико међународних пројеката, а један, у вези очувања генетичког диверзитета јабуке у Србије, код FAO организације. Имамо и пројекат у поступку евалуације код норвешке агенције, а захваљујући Фонду за иновациону делатност, овог пролећа ћемо реализовати пројекат о такозваним Иновационим ваучерима – навео је Јевремовић.

Директор напомиње да ће током ове године истраживачи Института писати пројекте и пријављивати се на све конкурсе, пре свега, на међународне, јер могу да донесу доста финансијских средстава за обнављање опреме и набавку потрошног материјала за сва истраживања, која су скупа, поготову када се примењују савремене методе. Према његовим речима, планирано је и учествовање на бројним скуповима у земљи и иностранству, где ће истарживачи представити резултате својих истраживања.

– Када говоримо о младим истраживачима, тренутно имамо четири докторанта, који раде докторске дисертације. Планирамо да у наредном периоду што више младих истраживача укључимо у научно-истраживачки рад нашег Института. Наравно, то је могуће кроз конкурсе, које расписује Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Услов је да имају уписан докторат – објашњава директор.

ДОБРА ОПРЕМА И САВРЕМЕНЕ МЕТОДЕ РАДА

Прошле године је набављено неколико уређаја који се користе у научно-истраживачком раду, као и опрема и поједине пољопривредне машине за обрађивање засада, а део лабораторијског простора је реновиран, каже наш саговорник и додаје:  

– Из године у годину Институт занавља опрему и механизацију коју користи у засадима, па смо данас потпуно опремљени за научно-истраживачки рад. У рангу смо светских института у погледу опреме и метода које примењујемо у раду. Наравно, и ове године је планирана набавка одређене опреме и осавремењавање пољопривредне механизације.

Директор подсећа да се ова институција бави и услужним пословима, као што је анализа земљишта за пољопривредне произвођаче:

– Имамо три лабораторије у Институту, а једна од њих је за хемијска испитивања, не само за анализу земљишта, већ и анализу плодова. Друга лабораторија је за фитопатологију, која ради анализу биљног материјала на присуство различитих болести. То се обавља у оквиру Фитосанитарног система Републике Србије, али те услуге пружамо свим заинтересованим произвођачима. Трећа наша лабораторија је за културу ткива, која савременим методама производи садни материјал. Наравно, саднице користимо за подизање наших засада, а део садног материјала је и на тржишту, у продаји.

Иначе, Институт за воћарство је један од огледних центара у оквиру Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Запослени Института се баве и разним вештачењима по захтеву судова и трећих лица. Такође, баве се израдом пројеката за подизање воћњака, а саветодавне услуге из свих аспеката воћарства су свакодневне у Институту. Бројни савети се деле и преко и-мејлова, или телефонски, како је данас популарно. Наравно, чачански Институт наставља вишедеценијску сарадњу са бројним привредним субјектима, свим заинтересованим организацијама, општинама, удружењима, установама, индивидуалним произвођачима.

Н. Р.

Фото: Архива Института за воћарство 

НОВИ ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ЗАСАДИ ЈАБУКЕ И ШЉИВЕ

Када је реч о додатној делатности, производњи садног материјала, наставља се производња у којој доминирају саднице шљиве, сорте које су створене у Чачку, као и малине, управо због велике потражње.  

– Очекујемо да овогодишња производња садног материјала буде на нивоу претходне године, која ће се базирати на потражњи, пре свега, домаћег тржишта. Извоз је прошле године био отежан, чак и привремено онемогућен због актуелне светске ситуације. Поред тога, ове године планирамо и подизање експерименталних засада са новим хибридима јабуке и шљиве, који ће бити на неколико локалитета у Србији. Циљ је да се ови хибриди испитају, а у наредних десет година очекујемо да неки од њих постану добре сорте, које ће бити актуелне у новим засадима Србије и широм Европе – каже наш саговорник.

КРАЈЕМ МАЈА СМОТРА НАЈБОЉИХ СРПСКИХ ШЉИВОВИЦА

Јевремовић подсећа да ће Институт за воћарство ове године бити суорганизатор два стручна научна скупа у Србији, једног међународног у Врњачкој Бањи и другог у Београду. Поред тога, 27. маја, у  Институту ће бити организована “Смотра најбољих српских шљивовица”, у оквиру програма “Чачак, прва национална престоница културе”, под називом “Чачанска родна”. 

– Тема Смотре ће бити шљивовица, која је уписана на UNESCO-ву листу нематеријалног културног наслеђа, а у дворишту Института биће представљени најбољи произвођачи шљивовице у Србији. Поред културног аспекта, на једнодневном скупу ће бити приказан и научни, односно, технолошки процес производње ракије шљивовице. На предавању под називом “Чачанска родна”, осим о сорти шљиве која је прославила Чачак и Србију у свету, биће речи и о једном од ствараоца ове сорте, професору др Станиши Пауновићу – најавио је директор.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.