ЈЕДИНСТВЕНА ОАЗА ПРИРОДНОГ, КУЛТУРНОГ И ДУХОВНОГ НАСЛЕЂА
Због вредног природног, културног и духовног наслеђа у парку Основне школе „Академик Миленко Шушић“ у Гучи, које нема ни једна друга школска установа у Србији, Еколошко друштво „Драгачево“ из Гуче је предложило београдском Заводу за заштиту природе Србије да се заштити ова изузетна парковска површина. Предлог је прихваћен, а теренска истраживања која су започета прошле године, недавно су и настављена.

Градња Основне школе у Гучи је завршена 1963. године, а након тога је уследило и уређење дворишног простора, односно, парка у чему су учествовали шумарски инжењер Жика Радичевић и стручни наставници – биолози Станислава Стојић и Радмила Славковић, укључујући и поједине ученике биолошке секције и Покрета горана. Од 1967. године, стручну помоћ на гајењу и развоју парка пружао је Миодраг – Мићо Ћурчић, шумарски инжењер. Свако дрво или жбун био је обележен са металним таблама и називима на српском и латинском језику, што је имало и васпитни утицај на ученике и посетиоце Гуче.
ВЕЛИКА ИНСПИРАЦИЈА ЗА СВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ

После 58. година великог ентузијазма свих оних који су се бавили парком Основне школе у Гучи, формирана је једна пријатна оаза – ботаничка башта која обилује хармоничном сликом стилизованог украсног шибља, и за ово поднебље ретког дрвећа, међу којим је и Панчићева оморика. Површина са вешто засађеним групацијама жбунастих биљака и стаблима дрвећа, са којима парк добија одређену просторну дубину, делује веома раскошно. Стиче се утисак да висока стабла дрвећа, која парку дају посебан печат – шарм, праве оптичку равнотежу у односу на школску зграду. Украсни жбунови током целе године пружају парку прелепу структуру. Изражен је визуелни ефекат префињености и једноставности.

Поред дрвећа и жбунастих врста у парку и његовој близини, налазе се и значајна културна добра, Лапидаријум – Музеј надргробних споменика и крајпуташа Драгачева, камене скулптуре Богосава Живковића и старо гучко гробље изнад школе, што парку повећава значај и вредност, пружајући му дозу монументалности.

– Овај парк скрива и открива, при чему оставља снажан утисак на посетиоце, што је последица груписања четинарских масива у предњем делу, до улице. Он је место опуштања и уживања, права инспирација за посетиоце, посебно у данима Драгачевског сабора трубача у Гучи, када се у њему изводе запажени разноврсни програмски садржаји. Прелепе цветне боје дају позитивну енергију и расположење, чак и онда када сунце не сија. Поток ‘Дупљај протиче јужно и то целом дужином парка. Ова непоновљива парковска површина захтева висок степен сталне неге, па се надамо да ће са заштитом парка Основне школе у Гучи, поред заштите добити и потребну бригу надлежних за његов даљи одрживи развој – истакао је Душан Р. Ивановић, председник Извршног одбора Еколошког друштва „Драгачево“.
НАКОН ТЕРЕНСКОГ РАДА, СЛЕДИ ИЗРАДА СТРУЧНОГ ЕЛАБОРАТА
У екипи стручних сарадника Завода за заштиту природе Србије, која се бави истраживањима у парку Основне школе у Гучи, налазе се: Ивана Глушица, дипл. инжењер пејзажне аритектуре и руководилац пројекта заштите парка Основне школе у Гучи, и дипломирани биолози Добринка Јокић и Невена Крстић. Екипа Завода за заштиту природе Србије је током најновијих истраживања наставила започете активности које, између осталог, обухватају и одређивање врста и тотални премер свих стабала дрвећа у овој нестварној и непоновљивој оази зеленила.
На позив Еколошког друштва Драгачево, заједно са Заводом за заштиту природе Србије, на терен је изашла и екипа регионално надлежног Завода за заштиту споменика културе из Краљева у саставу: Горан Кужић, дипл. инжењер архитектуре и Марија Алексић Чеврљаковић, дипл. археолог, виши стручни сарадник, који су том приликом истакли да је Музеј надгробних споменика и крајпуташа Драгачева проглашен за заштићено културно добро, док се старо гробље у Гучи налази у евиденцији културних добара. Када је реч о каменим скулптурама Богосава Живковића, најпознатијег самоуког вајара у Србији, предложено је да вредновање тих споменика уради регионално надлежни Народни музеј у Чачку. Завод за заштиту споменика културе из Краљева ће све податке са документацијом доставити за израду елабората – стручне основе за заштиту парка Основне школе у Гучи.
У наставку теренског истраживања, екипа стручних сарадника Завода за заштиту природе Србије и Душан Р. Ивановић, председник Извршног одбора Еколошког друштва Драгачево разговарли су са представницима Општине Лучани и информисали их о свим планираним активностима у оквиру овог пројекта. Договорена је даља сарадња у области обезбеђивања потребне документације за израду елабората за заштиту парка у Основној школи у Гучи.
В. С.