Društvo Obrazovanje

НАСТАВА ПРИЛАГОЂЕНА ПРОФИЛУ ПОЛАЗНИКА

ПОДУЧАВАЊЕ ЕНГЛЕСКОГ ЈЕЗИКА ЗАПОСЛЕНИХ У ЧАЧАНСКИМ ИНСТИТУЦИЈАМА

Пројекат под називом “Подучавање енглеског језика запослених у локалним самоуправама са фокусом на практичне вештине потребне за ефикаснију комуникацију са ЕУ партнерима” реализују школе у оквиру Удружења школа страних језика Србије “YALS”, а покровитељ је Амбасада САД у Београду. И у трећем циклусу, чачанска језичка школа “Blackbird” успешно реализује обуку. Поред изванредног одзива полазника, обука представља јединствену могућност за унапређење методике рада са одраслим полазницима који уче енглески ради стручног и личног усавршавања.

УЧЕЊЕ НА ПРИРОДАН И ДИНАМИЧАН НАЧИН

Језичка школа “Blackbird” реализује трећи циклус обуке енглеског језика, од почетка октобра до краја маја. У претходна два циклуса курс је похађало више од 300 полазника из 15 општина. Ове године је још веће интересовање, што је добар показатељ да постоји потреба за учењем страних језика. У Чачку обуку похађа 15 полазника из три институције, Градске управе, Опште болнице и Спортског центра “Младост”.  

– Циљ обуке је унапређење вештина комуникације на енглеском језику, а у оквиру курса фокусираћемо се на четири језичке вештине (слушање, читање, говор и писање), као и на употребу дигиталних алата. Веома ми је драго што сам и ове године део обуке запослених у јавном сектору. Као наставник се трудим да кроз увођење интерактивних вежби, комуникативних активности и дискусије, одрасли полазници уче на природан и динамичан начин. Такође, увек покушавам да оживим језик кроз аутентичне ситуације које доприносе подстицајној атмосфери и у којој ученици могу лакше да напредују. Иако учење језика може бити изазовно, упорност и ентузијазам су битни фактори, а сваки корак који направимо у учењу је битан. Посвећеност, како наставника, тако и полазника је кључ успеха – каже за наш лист Маријана Ћендић, професор енглеског језика у школи “Blackbird”.

ДРАГОЦЕНЕ ОБУКЕ

Недавно је као гост предавач била Mollu Sutton, која долази из Јужне Каролине, а у Србију је стигла у оквиру “Fullbright” програма који представља размену студената и наставника између САД-а и других земаља, са циљем размењивања идеја и побољшања међусобног разумевања. Запослена је на Педагошком факултету у Ужицу, као асистент за енглески језик, где планира да остане до средине јуна.   

– С обзиром на то да су ми оба родитеља запослена у настави, каријера наставника ме је одувек занимала, а имала сам и прилику да читам о Балкану, посебно о српској историји. Још увек не говорим српски, али имам јаку жељу да га научим, јер ће ми олакшати да боље упознам људе, културу и да се уклопим у нову средину. Када је реч о обуци енглеског језика запослених у јавном сектору, који спроводи језичка школа “Blackbird”, сматрам да је то веома драгоцено, јер имају могућност да унапреде своју позицију на послу, да помогну свом граду и заједници, а такође, и да током курса стекну нова познанства. Током ове посете, фокусирали смо се на тему празника, Нове године и Божића, разговарали смо о различитим обичајима, како у Америци, тако и у Србији. Имала сам прилику да сазнам о заиста интересантим обичајима у вашој земљи – рекла је за “Чачански глас” Mollu Sutton.

Професорка је нагласила да учење енглеског, као и било ког другог страног језика шири видике, унапређује шансе за посао, а уколико неко пожели да студира у иностранству, дефинитивно, отвара више могућности:   

– Чак и ако некада не иде лагано, покушајте да промените приступ учењу језика, одаберите начин који вама одговара. Нема неуспеха, следите ваше снове.

Новогодишње и божићне празникеMollu Sutton ће провести у Србији, у посету јој долазе родитељи, тако да планира да проведу неколико дана у Београду, а потом да посете Ужице: “За Нову годину планирам да будем са мојим пријатељима из Београда, радујем се тим тренуцима”.   

НА МАПИ КВАЛИТЕТНИХ ШКОЛА

– Ако, као професионалци у овој области, развијамо структуру, организацију и компетенције школе, онда је битно да имамо и континуитет, односно да квалитетну наставу реализујемо у пракси са нашим полазницима. Обуке одраслих су врло специфичне, не само код нас у Чачку и Србији, него у читавом свету. Последњих десетак година постоји тренд усложњавања захтева. Дакле, не функционишу обуке запослених као пре 15 или 20 година, да се изабере добар уxбеник и ради по шаблону. Потребно је да се настава прилагоди профилу полазника, да људи који се укључују у обуку имају резултате, што се углавном постиже кроз комуникацију и развијање комуникативних компетенција. Јако је битно да реализујемо овакве пројекте, јер су добри, како за нашу школу, тако и за град. Такође, кроз овакве пројекте развијамо партнерства са Удружењем школа страних језика Србије “YALS”, са градским структурама, јавним предузећима и осталим установама и институцијама – нагласио је Љубомир Васојевић, директор језичке школе “Blackbird”.

Реализацијом пројеката “Blackbird” се уцртава на мапу квалитетних школа, у којима се енглески, као језик међународне комуникације, учи на високом нивоу, где постоји традиција која се даље развија.

Н. Р.

Фото: Архива школе “Blackbird”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.