Društvo Obrazovanje

НАСТАВА НЕПОСРЕДНА И БЕЗ ОГРАНИЧЕЊА БРОЈА УЧЕНИКА У ОДЕЉЕЊИМА

СЛАЂАНА ПАРЕЗАНОВИЋ, НАЧЕЛНИЦА ШКОЛСКЕ УПРАВЕ ЧАЧАК, О ПОЧЕТКУ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ

Тим за школе је недавно разматрао епидемиолошку ситуацију и закључио да нема препрека да школска година почне 1. септембра, као и да облик наставе буде непосредан, без ограничења броја ученика у одељењима, што је био један од повода за разговор са Слађаном Парезановић, начелницом Школске управе Чачак. На територији Моравичког управног округа, 1. септембра, школска година почиње за 14.878 ученика у основним школама и за 7.406 средњошколаца. Нажалост, у последњих осам година уписује се мањи број првака.

СВЕ МАЊИ БРОЈ ПРВАКА

– На територији Града Чачка уписано је 996 првака, у Општини Горњи Милановац 368, Ивањици 147 и у Лучанима 120 првака. Податке упоређујемо са бројем ученика осмог разреда који излазе из основних школа и на основу тога можемо закључити да је број ђака првака, који ће 1. септембра, по први пут сести у школске клупе, на територији Моравичког округа мањи. До сада је у систем уписан 1.631 првак, а изашло је 1.795 ученика осмог разреда. Када упоредимо, бележи се пад броја првака у последњих осам година. Дакле, стратегија државе треба да буде “јача” када је реч о подизању наталитета и враћању младих у наше општине. О томе морамо интензивније да размишљамо, како би нам у перспективи у школама било више ђака – наглашава на почетку разговора Слађана Парезановић, начелница Школске управе Чачак.

ПРЕПОРУКЕ ЗА ОСЕТЉИВЕ ОСОБЕ

Наша саговорница подсећа да ће према одлуци коју је донео Тим за школе, а која је прослеђена 18. августа, све основне и средње школе започети школску годину са непосредним радом, 1. септембра:  

– Сви ученици основних и средњих школа у Републици Србији сешће у школске клупе. Све школе су добиле и прописане мере којих се треба придржавати, а препорука је да буду објављене и на сајту школе, да би се и родитељи упознали са њима. Такође, препорука је, где има времена, да се родитељи, а превасходно ученици, у непосредном контакту упознају са прописаним мерама.  

Уколико се током боравка у школи код ученика појаве симптоми болести, који могу указивати на ковид-19, школа обавештава родитеље, а до њиховог доласка, ученик се смешта у посебну просторију под надзором неког од запослених, и притом и ученик и запослени треба да носе маску. Препорука Тима за школе је да се доследно примењују прописане опште и мере личне заштите од инфекције. Посебно се препоручује осетљивим особама са повећаним ризиком од тежих форми болести ношење маске током масовних окупљања у затвореном простору, без могућности одржавања растојања, наводи се, поред осталог, на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

– Наравно, води се рачуна о осетљивим категоријама, о деци која имају хроничне болести, за њих је и даље препорука да би требало да носе маске и да избегавају масовна окупљања. Свако дете које добије температуру, осети малаксалост, неке симптоме који указују на болест респираторних органа, требало би да остане код куће, како би све учинили да спречимо ширење вируса. Наравно, све ове препоруке важе и за запослене у школама – каже начелница Парезановић.

Иначе, реализација излета, екскурзија и других путовања ученика и деце у школама и предшколским колективима је дозвољена, али, такође, уз поштовање препоручених мера. С обзиром на то да је пандемија и даље у току, као и да постоје фактори ризика који могу довести до погоршања епидемиолошке ситуације, Тим за школе ће и убудуће разматрати епидемиолошку ситуацију, сагледавати и преиспитивати препоруке, које ће бити мењане по потреби, напомиње наша саговорница.

Испорука информатичке опреме

НОВЕ СЛОБОДНЕ АКТИВНОСТИ, АЛИ ИСТИ ФОНД ЧАСОВА

У програму слободних активности, од ове године, ученици виших разреда основних школа могу да бирају и нове, а то су: филозофија са децом, предузетништво, домаћинство, моја животна средина и уметност. Иначе, програми слободних наставних активности треба да подстакну активност ученика, учење кроз решавање проблема, тимски рад… Ученици ће бирати неку од слободних активности на основу понуђеног списка у школама.  

– Ученици су и до сада имали слободне наставне активности и нема никакве промене у недељном фонду часова. Број часова у току недеље остаје исти, једина новина је што од ове године имају могућност да у оквиру слободних наставних активности, изаберу неку нову, која ранијих година није била у понуди, као што су: филозофија са децом, предузетништво, домаћинство, моја животна средина и уметност. То ствара могућност да свака школа има одређену аутономију и да гради сопствени пут развоја. Управо те слободне наставне активности разликују једну школу од друге. Дакле, школа и не мора да понуди ове активности, а да ли ће понудити зависи од визије и стратегије развоја, од кадра којим располаже. Нема разлога за бригу ученика и родитеља, јер број часова у току недеље остаје исти – нагласила је Слађана Парезановић, напомињући да је све спремно за почетак нове школске године.

Наша саговорница подсећа да су током прошле школске године, захваљујући бројним донацијама, испоручене информатичке опреме готово свим школама. Министарство просвете, науке и технолошког развоја непрекидно учествује у пројектима помоћу којих се донира опрема школама. Управо у среду, 24. августа, испоручена су 192 комплетна рачунара и 13 штампача за девет основних и средњих школа на територији Моравичког округа.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.