ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА ПРЕДСТАВИЛА ИЗДАВАЧКУ ДЕЛАТНОСТ ЧАЧАНСКЕ ГИМНАЗИЈЕ
Издавачку делатност Гимназије у Чачку, сагледану из угла приређивача, представила је Градска библиотека Чачак у сарадњи са чачанском Гимназијом. Програм „Источници”, који је одржан у четвртак, 8. јуна расветлио је публици издаваштво ове образовне установе. О публикацијама које су похраниле значајне успомене живота Гимназије говорили су професори књижевности и српског језика Владимир Димитријевић и Слободан Николић, који су уједно и приређивачи већине публикација.
Зборник светосавских беседа „Равноапостолноме у част”, који је приредио проф. Слободан Николић и „Место и улога новца у књижевним делима”, публикација коју су приредили професори Владимир Димитријевић и Слободан Николић завредиле су највише пажње у оквиру програма. Архивирана грађа која је похрањена у публикацијама сублимација је културних и друштвених прилика које су се хронолошки низале у зидинама Гимназије или у животу њених професора и ученика. Наведено потврђује професор Владимир Димитријевић: „Све ове књиге су пример како макроисторија осликава микроисторију. Мој утисак је да у овом времену, у коме се све руши и памћење нестаје, овакве ствари постају неопходност и то је више него очито. Искрено се надам да ће ова библиотека наставити да живи, јер ми не само да објављујемо књиге о знаменитим професорима, већ и ученицима и њиховим постигнућима и многи текстови имају врло високу књижевно-уметничку вредност.”
Године 2014. отпочиње издавачка делатност „Источника”, а од тада је објављено осам драгоцених публикација. Професор Димитријевић и Николић приредили су 2014. године заједно књигу „Птицо, довешћу те до речи”, из оставштине једног професора/ Бошко Ћаловић). „Кућа наше младости”, чачанска Гимназија у сећањима својих професора и ђака је објављена 2017. године, а приређивач је проф. Владимир Димитријевић. Три тома „Часа обнове” , „Пупин, Тесла и амерички Срби”, „Равноапостолноме у част”. Публикација „Место и улога новца у књижевним делима” објављена је 2022. Године, а приредили су је професори Слободан Николић и Владимир Димитријевић.
Професор Слободан Николић је окупљенима оживео свет Гимназије кроз анегдоте везане за живот њених ђака. Подсетио је на значајне лекаре, књижевнике и мноштво гимназијских професора, приповедао је о белешкама које су архивиране још из ратног периода. Слике које недре „Часови обнове” на основу претходног су изузетна грађа коју су „Источници” отелотворили у оваквом руху, што сведочи и проф. Николић: „Примарна мисао је да уздигнемо оно што је важно и што је давно отишло од нас, да васкрснемо сва та лица и речи која су одзвањала нашом Гимназијом”, истакао је проф. Слободан Николић.
Уистину, новозаветна сведочења потврђују да „у почетку беше Логос”, о животу међу зидинама чачанске Гимназије читалац се данас може напојити речима на страницама које симболично носе име едиције, име које значи праизвор, што јесу гимназијски „Источници”!
Милица Матовић