Grad

НАКОН СКРНАВЉЕЊА, СКУЛПТУРА ВРАЋЕНА У ФОНТАНУ

КОМЕ СМЕТА „ДЕВОЈЧИЦА“?

У јавности је поново одјекнула негативна вест о односу појединаца према културним добрима града. Догодило се, нажалост, пре неколико дана да је заједно са постољем оштећена скулптура „Девојчица“, смештена у централном делу фонтане поред „Пеливана“, у самом центру града. Реч је о првој савременој скулптури у нашем граду која је дело вајара Оскара Бербеље. Оштећени су анкери на постољу који су изазвали нагињање скулптуре.

– Одмах смо реаговали и предузели радње на њеној рестаурацији. Оштећења су санирана и скулптура је поново на омиљеном чачанском шеталишту. Напомињем да смо поднели кривичну пријаву надлежним органима и да је поступак у току – каже за „Чачaнски глас“ Бранко Ћаловић, директор Уметничке галерије „Надежда Петровић“, која брине о овом делу.

Оштећена фигура

Ово није први пут да се суграђани овако односе према уметничким делима у јавном простору – скулптура „Девојчице“ је прва савремена скулптура у нашем граду, која је постављена у фонтани на платоу изнад градске рупе, а својевремено је уклоњена управо због вандалског чина при коме је оштећена, као и неке друге скулптуре. Првобитно се, од 1959. до деведесетих, налазила у фонтани испред главне Поште у Чачку, подсећа Ћаловић.  

Уметничка галерија је поводом таквих испада својевремено организовала панел дискусију о односу према јавном добру, односно, судбини скулптура на јавним површинама и отворила питања да ли смо као заједница спремни да прихватимо уметнички рад и кад га не разумемо, као и елементарно – зашто дајемо себи за право да га уништимо.

– Још једном апелујем на суграђане да се са уважавањем односе према уметничким делима која оплемењују јавни простор, јер нам је свима интерес да Чачак буде, као и до сада, град који се позиционира као препознатљив културни простор – наводи Ћаловић и подсећа…

Реконструкција платоа код тзв. Градске рупе је била добар моменат да се у склопу партерног уређења тог простора у центру града постави фонтана са скулптуром са значајном завичајном историјом, а реч је о првој модернистичкој скулптури у нашем граду. Оскар Бербеља је урадио и унутрашње уређење зграде Дома културе и рељеф “Пуж“, по коме је зграда препознатљива, а данас је и лого ове установе. Податак да је један део данашњег јавног предузећа “Градско зеленило“  фактички произашао из каменорезачке радионице Оскаровог оца Франческа Бербеље, такође, говори у прилог томе да наш град, а и наше установе, Галерија и Дом културе, имају обавезу у смислу подсећања на вишедеценијски успешан скулпторски рад и његов ангажман на доприносу модерном уређењу јавних градских простора.

– Имајући у виду допринос чувене породице Бербеља граду Чачку, Уметничка галерија ,,Надежда Петровић“ апелује на све суграђане да спрече и пријаве било какав чин или покушај вандализма над овом и другим скулптурама на јавним површинама – понавља свој апел директор ове установе Бранко Ћаловић.

З. Л. С.

Галерија поседује 13 скулптура добијених на поклон од овог уметника. Давних шездесетих година у дворишту Галерије су постављене две, а три скулптуре наши суграђани од 2010. могу видети у Градском парку. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.