Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство
Društvo

НАЈТРАЖЕНИЈА МАЛИНА, ПАНДАН ЈЕ ШЉИВА, ПОВЕЋАНА ПОТРАЖЊА ЛЕСКЕ

У ИНСТИТУТУ ЗА ВОЋАРСТВО У ПОНЕДЕЉАК, 25. ОКТОБРА, ПОЧЕЛА ПРОДАЈА САДНОГ МАТЕРИЈАЛА

У чачанском Институту за воћарство у понедељак, 25. октобра, почела је продаја садница свих врста воћака, потврдио је за наш лист директор ове институције др Дарко Јевремовић. За предстојећу сезону, као и претходних година, Институт је произвео довољну количину сопственог садног материјала и тржишту ће понудити сертификоване и стандардне категорије јабучастих, коштичавих и језграстих дрвенастих садница, као и саднице јагодастих врста воћака. У погледу структуре сортимента заступљене су сорте за којима постоји дугогодишња тражња на тржишту. Иначе, саднице се производе под противградним мрежама, уз примену савремених технолошких решења, које задовољавају строге захтеве домаћег и иностраног тржишта, напомиње директор.

Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство

Продајна сезона (јесен 2021/ пролеће 2022.) садног материјала чачанског Института за воћарство почела је 25. октобра, а директор ове научно-истраживачке институције др Дарко Јевремовић каже да стандардно у понуди имају саднице дрвенастих и јагодастих врста воћака. Потражња за садницама малине је и ове године велика, с обзиром на то да су произвођачи били задовољни откупном ценом плодова, каже директор, напомињући да је Институт припремио око 200.000 дрвенастих и јагодастих врста воћака.

– За ову продајну сезону имамо око 80.000 дрвенастих врста воћака, јабучасто, коштичаво и језграсто воће и око 100.000 садница малине. Од дрвенастог воћа највише је заступљена шљива, са око 60.000 садница разних сорти. Иначе, производња се планира на бази потражње из претходне године. Најтраженија је била малина због овогодишње високе откупне цене. Пандан са малином, већ годинама је и шљива – чачанска родна. То су два најтраженија артикла, а следе чачанска лепотица, стенлеј и нова сорта шљиве – Нада, која се полако шири у засадима. Нада је јако добра за сушење, због квалитета плода и добре родности. Може се користити и за ракију солидног квалитета, али је првенствено намењена за употребу у свежем стању и за сушење. Када говоримо о осталим врстама воћака, значајна потражња је и за садницама вишње, пре свега, сорте Шумадинка. Такође, тражена је и новостворена сорта Софија, која захваљујући свом квалитету почиње да заузима све веће површине у засадима. Занимљиво је да је ове године повећана и потражња леске, за разлику од прошле – каже за наш лист Дарко Јевремовић.

Запослени у овој институцији могу се похвалити добрим садним материјалом, изузетног квалитета, а најзначајније комерцијалне сорте јабучастих врста воћака су јабуке, крушке, дуње, трешње, вишње, брескве и кајсије. Иначе, саднице се производе под противградним мрежама, уз примену савремених технолошких решења, које задовољавају строге захтеве домаћег и иностраног тржишта, напомиње директор.

Продаја садница је почела у понедељак, у малопродајном објекту Института. Наравно, предузете су све мере предострожности, како би и запослени и купци били максимално заштићени. Поред стандардног начина продаје садног материјала, у кругу Института, и даље ће саднице испоручивати путем доставе брзом поштом на адресе купаца.

– Још пре неколико година смо почели онлајн продају, а ове године смо иновирали интернет продавницу, која је сада визуелно лепша и много једноставнија за коришћење. Саднице испоручујемо брзом поштом и користимо услуге разних курирских служби. Прошле године смо имали проблема са испоруком, због великог броја заражених радника курирских служби, чак смо и нашим возилима испоручивали саднице великим купцима. Очекујемо да ове године неће бити тих проблема. Управо због тога смо склопили уговоре са више курирских служби, да бисмо могли да изађемо у сусрет свим купцима – наглашава директор.

Поред тога што на сајту Института сви заинтересовани купци могу онлајн да поруче одговарајуће сорте, сви произвођачи за било коју информацију у вези са заснивањем засада могу се јавити сарадницима ове научно-истраживачке институције, а препорука је да се заснивају током јесени. Такође, у Институту се може урадити и анализа земљишта, која се као корисна мера, препоручује при заснивању свих засада.

– Саднице се могу садити већ сада, па до пролећа. Међутим, не само струка, већ и воћари увек кажу: “Што раније, то боље”. Наравно, ко није припремио земљиште, може заснивати засад и у марту, априлу. Али, тада мора да се води рачуна о заливању тих садница, поготову ако је сушно пролеће. То је једини ризик пролећне садње. Такође, саднице се могу садити и у децембру и јануару, без икаквих проблема, само аку су температуре у току дана изнад нуле – објашњава др Јевремовић.

Све информације у вези садног материјала и заснивања засада, заинтересовани, осим на сајту, могу добити позивом на телефон Института 032/321-375 и Комерцијалне службе 032/325-579, или путем мејла.

Н. Р.

ЦЕНЕ НЕПРОМЕЊЕНЕ

Цене садног материјала су на прошлогодишњем нивоу, односно, већ неколико година нису промењене: саднице јабуке су 230 динара, изузев кожаре, будимке и колачаре, које су 300 динара, крушке су 270, дуње, шљиве, кајсије, трешње и вишње 300, ораха 1.800, леске 250 и малине 50 динара. При куповини садног материјала, сходно одабраној врсти воћака, купци ће добити информације за адекватну припрему земљишта, правилно извођење и растојање садње, као и за све остале неопходне мере усмерене ка интензивном гајењу воћака.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.