Aktuelno Kultura

Најчитаније књиге у чачанској Библиотеци у 2024. години

Кад се раскриле корице…


О значају читања проговара се од првих дана детињства, како у развоју говора, тако и у богаћењу речничког фонда говорника. За развијање и неговање читалачке културе најмлађих одговорни су родитељи, васпитно-образовне институције које дете усмеравају. Пошто су истраживања показала да савремене технологије, коришћење друштвених мрежа и мобилних телефона, нажалост, мењају прочитане странице књига, отуда је резултат поменутог оскудна говорна култура.

Фото: М. Матовић

Градска библиотека Чачак суграђане свих узраста радо под своје окриље окупља око књиге која проналази свој пут од полице до читалаца свих узраста. У претходној години издвојили су се наслови који су заокупили пажњу многих уживалаца писане речи.

-Читање је једна од најважнијих активности која обогаћује наш живот, било да се ради о одраслима или деци. Оно не само да проширује наш речник, већ побољшава критичко мишљење, развија машту и помаже нам да разумемо себе и свет око нас. За одрасле, књиге су извор знања, креативности и опуштања, док за младе представљају канал кроз који могу истражити различите аспекте живота и учити важне животне лекције. Читање не само да нам омогућава да се упознамо са историјом, културом и разним животним искуствима, већ такође стимулише наше емоционално и интелектуално развијање. У овом контексту, представљамо списак најчитанијих наслова у чачанској Библиотеци за 2024. годину, који не укључује стручну литературу, референсне књиге, завичајну грађу, као ни књиге на страним језицима и часописе – навели су из Градске библиотеке.

Обрадом података о најчитанијим насловима, утврђено је да поједина књижевна дела остају свевремена и савремена. Из Градске библиотеке наводе да се статистички подаци за 2024. годину о најпопуларнијим издањима у Позајмном одељењу чачанске Библиотеке показују да читаоци свих узраста настављају да препознају значај књига и уживају у разноврсним жанровима који нуде све – од породичних сага и љубавних прича до узбудљивих трилера и историјских романа, како истичу запослени у овој установи.

Библиотекари су предочили да су новији наслови домаћих аутора били посебно тражени, као и неке књиге са списка средњошколске обавезне лектире. Међу најчитанијим делима из српске књижевности, највећу пажњу привукле су књиге Миодрага Мајића „Деца зла”, „Рудник” и „Острво пеликана”, које доминирају на списку. Такође, велики број читалаца и даље бира класике српске књижевности као што су књиге Ива Андрића, „Проклета авлија” и „На Дрини ћуприја”. Публика је такође показала интересовање за дела која се баве историјским темама и животом у прошлости, као што су „Нечиста крв” Борe Станковића и „Освајање завичаја” Синише Ковачевића.

У Позајмном одељењу за одрасле кориснике, из српске књижевности се издвајају следећа књижевна дела: „Есторил”, Дејан Тијаго Станковић; „Деца зла”, Миодраг Мајић; „Освајање завичаја”, Синиша Ковачевић; „Рудник”, Миодраг Мајић; „Острво пеликана”, Миодраг Мајић; „Проклета авлија”, Иво Андрић; „Нечиста крв”, Бора Станковић; „На Дрини ћуприја”, Иво Андрић; „Монах Хокај”, Вук Драшковић; „Клетва”, Јелена Бачић Алимпић.

Фото: Градска библиотека Чачак

Најпопуларнија издања светске књижевности у Одељењу за одрасле кориснике су, такође, пронашла своје место међу читаоцима. Посебно се издваја ауторка Лусинда Рајли која је са чак шест наслова освојила чело листе. Њени романи попут „Мала Италијанка”, „Светло у прозору” и „Поноћна ружа” били су најчешћи избор чачанских читалаца. Ова дела истражују дубоке породичне и људске драме, уз елементе мистерије и историје, што их чини веома привлачним. Међу најчитанијим писцима нашли су се и Марк Леви са романом „Погасите све и засијаће живот” и Хана Кристин са књигом „Зимски врт”, који су такође привукли велику пажњу публике.

-Приметно је да у врху списка нису заступљени светски класици и да су корисници Библиотеке највише заинтересовани за нове и добро промовисане књиге великих издавача – наводе из Библиотеке.

Најчитаније књиге у Позајмном одељењу за одрасле кориснике – светска књижевност: „Погасите све и засијаће живот”, Марк Леви; „Зимски врт”, Хана Кристин; „Мала Италијанка”, Лусинда Рајли; „Светло у прозору”, Лусинда Рајли; „Ноћ првог дана”, Тереза Ревај; „Поноћна ружа”, Лусинда Рајли; „Ванила и чоколада”, Свева Казати Модињани; „Атлас – приче тата Солта”, Лусинда Рајли; „У сенци маслине”, Лусинда Рајли; „Соба лептира”, Лусинда Рајли.

Фото: Градска библиотека Чачак

Да је школска лектира с разлогом усредиштена међу најтраженије насловр потврђују дрла Ћопића, Нушића, Коларова. Међу овим издањима за децу налазе се радови великана као што је Бранислав Нушић са делима „Хајдуци” и „Сумњиво лице”, као и Бранко Ћопић са „Орлови рано лете”. Популарне су и књиге попут „Аги и Ема” Игора Коларова. Читаоци су такође уживали у делима која нуде важне поруке за децу, као што су „Од читања се расте” Јасминке Петровић и „Радост деци даје крила” Љубивоја Ршумовића, која су с правом била међу најпопуларнијим. У врху листе и даље се налазе књиге о псу Арчију аутора Горана Марковића, које су и даље омиљене међу младим читаоцима. Ови наслови не само да нуде забаву, већ и важне животне поуке, чинећи читање истински инспиративним искуством за младе.

Листа најчитанијих књига за децу у чачанској Библиотеци: „Аги и Ема”, Игор Коларов; „Хајдуци”, Бранислав Нушић; „Арчи и Дора постају пријатељи”, Горан Марковић; „Арчи пас који воли књиге”, Горан Марковић; „Доживљаји мачка Тоше”, Бранко Ћопић; „Радост деци даје крила: избор песама за децу”, Љубивоје Ршумовић; „Сумњиво лице”, Бранислав Нушић; „Од читања се расте”, Јасминка Петровић; „Орлови рано лете”, Бранко Ћопић; „О дугмету и срећи”, Јасминка Петровић.

Фото: Градска библиотека Чачак

-Читање је безвремени пут који нас води кроз разне светове, омогућавајући нам да истражујемо нове идеје, животне приче и различите перспективе. За одрасле, књиге су извор мудрости и инспирације, док младе подстичу на развој емоционалне и интелектуалне зрелости. Чачанска Библиотека остаје место у којем читаоци свих узраста налазе своје омиљене наслове, било да се ради о дубоким историјским романима, узбудљивим трилерима или забавним књигама за младе које носе важне животне поуке. Са разноликим избором који задовољава све укусе и интересовања, књиге настављају да играју кључну улогу у обогаћивању живота читалаца, подсећајући нас на значај културе, образовања и маште у сваком тренутку – поручили су из Градске библиотеке.

Књиге као стамени сведоци умећа аутора постају и сведоци да се читањем и потребом да се корице раскриле, отворе и врата новог света, оног који је на тим местима могућ и као такав величанствен!

Извор: Градска библиотека Чачак

Приредила: Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.