Društvo

NAGRADA „STRAŽILOVO“ MILANU GROMOVIĆU

PRIZNANjE ČAČANSKOM PESNIKU U SREMSKIM KARLOVCIMA

Prva poetska zbirka Milana Gromovića „Spirala“ objavljena je u ediciji „Brankovo kolo“, istoimene izdavačke kuće iz Sremskih Karlovaca. Knjiga je ovenčana nagradom „Stražilovo“, koja se dodeljuje svake godine za izuzetan doprinos pesničkoj reči. Pored pesnika iz Čačka, laureati „Stražilova“ za 2020. godinu su i Zdenka Valent Belić iz Novog Sada i Marko Milovanović iz Srebrenice.

Prestižna nagrada „Stražilovo“ postoji 47 godina, a među dosadašnjim dobitnicima ovog priznanja nalaze se: Pero Zubac, Draško Ređep, Radomir Putnik, Zafir Hadžimanov, Boris Lazić, Ivan Lalović, Dubravka Milenković, Marija Sloboda, Valentina Milačić i drugi. Ovogodišnja nagrada svečano će biti uručena na Stražilovu 5. septembra, kod spomenika Branku Radičeviću, a na 49. Brankovom kolu koje će, saglasno prilikama i novim uslovima, trajati od 4. do 14. septembra u Sremskim Karlovcima, na Stražilovu i u Novom Sadu.

„SPIRALA“ KAO NADA I ISHODIŠTE SMISLA

Književna kritika je već zapazila Gromovićev poetski rad, o čemu svedoči nekoliko književnih prikaza za manje od jednog meseca života „Spirale“. U poeziji Milana Gromovića motiv ovog naizgled nihilističkog „kovitlaca“ doveden je do usijanja. Gromovićeva Spirala je nada u smisao i nadilazi krug i ciklično kretanje poput „Privida kruga“ Milosava Tešića. U književnokritičkom osvrtu Nenada Grujičića ukazano je na simboliku ključnog motiva Gromovićeve lirike: „Simbolika spirale je bogata, otvorena za razumevanje sveta kao neprekidnog usavršavanja i dosezanja samih kosmičkih principa. Predstavlja životnu i božansku energiju, plodnost i rast, neprekidno kretanje (putovanje) koje daje mogućnost razumevanja i prihvatanja svih promena i novih ciklusa. Za koncept ovakve pesničke knjige naslov „Spirala“potpuno je adekvatan i čini se, čak, jedinim mogućim“.

Još jedan pokazatelj božanskog ishodišta u prvoj zbirci pesama Milana Gromovića prisutan je kroz motive freske i zografa. Naime, prvi ciklus zbirke „Spirala“podnaslovljen je „Prolog u priprati“, a prva pesma jeste „Ispred freske strašnog suda u crkvi u Kaoni“. Pesma je živo poetsko uvrežavanje čina stvaranja umetničke i duhovne tvorevine. Gromović je u ovoj pesmi približio i u istu ravan uokvirio srpskog / vizantijskog dijaka pred pergamentom sa savremenim piscem pred računarom, kao i zografa sa savremenim freskoslikarem.

USKORO LIRSKI SPEV O ČAČKU

Prema autorovim rečima, upravo sledeće poetsko ostvarenje koje danas piše posvećeno je Čačku, njegovoj prošlosti, ali i mitskoj bezvremenosti. U pitanju je pesnički oblik lirski spev uklopljen u svojevrsnu poetsku toponimiju koja će kroz poeziju protkati sve velike događaje i ličnosti Čačka i bliže okoline.

Milan Gromović rođen je 1988. godineu Čačku. Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu angažovan je kao istraživač saradnik na Odseku za srpsku književnost. Piše poeziju, prozu, eseje i kritiku. Objavljuje u periodici i na literarnim sajtovima i blogovima. Autor je knjige naučnih eseja „Zapisi iz studentskog doma: Prema esejima o književnosti“(2014).Priredio je izbor iz poetskog stvaralaštva mladih čačanskih pesnika „U armiranim slogovima“ (2018).

Zorica Lešović Stanojević

POETSKA ZAVIČAJNOST

Već u prvoj pesmi „Spirale“počinje priča o zavičajnosti pesnika Milana Gromovića koja meandrira predelima: Javor–Dragačevo–Čačak–Novi Sad–Fruška Gora. Motiv zavičaja srećemo u pesmama: „Iskon od prstiju“ posvećena fruli i Zapadnoj Moravi; „Hrastovito vino“ – upućena hrastovima Fruške gore i „Patetika aviona 2431999“ koja opeva bombardovanje Novog Sada iz 1999. godine.

REČ ŽIRIJA: KARAKTER ZDRAVOG HERMETIZMA…

Prema rečima žirija, koji su činili: Nenad Grujičić, Ivan Lalović i Rastko Lončar „Prva knjiga poezije Milana Gromovića ima snažan poetički karakter zdravog hermetizma omogućavajući tako formiranje rukopisa koji bismo mogli nazvati corpus hermeticum. Pesnički start ovoga autora pripreman je godinama u bogatoj književnoj laboratoriji, usavršavan na stečenim znanjima iz poezije, teorije i istorije književnosti“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.