У Чачку вакцинисано 1.556 деце
Чачански Дом здравља недавно је добио признање за допринос у борби против хуманог папилома вируса (ХПВ), које додељује Удружење грађана за борбу против рака јајника и грлића материце „Проговори“. Од 158 домова здравља у Србији, чачански је међу седам награђених плакетом „ВеличанствеНЕ ХПВ“. Вакцинација против ХПВ почела је у Србији пре годину и по и према броју вакцинисаних Моравички округ је међу најуспешнијим. Само у Чачку до сада је ову вакцину примило 1.556 дечака и девојчица од девет до 19 година.
Реч је о добровољној и бесплатној вакцини „гардасил 9“, у којој је садржано девет хуманих папилома вируса, најчешћих узрочника многих патолошких болести, укључујући и рак грлића материце, који је у самом врху узрочника смрти у нашој земљи.
Директор Дома здравља др Александар Пајовић и начелница Школског диспанзера др Данијела Васев Радоњић кажу да је ово признање за Дом здравља веома значајно, јер је подржано од свих важних здравствених институција, укључујући и Министарство здравља. То је и показатељ да су овдашњи здравствени радници на прави начин младима предочили значај правовремене имунизације.
– Поред сатисфакције за наш труд и енергију, ова награда је подстицај да кампању наставимо у истом смеру. Успешност лечења сваке болести је већа, ако је превентива добра – истиче др Пајовић.
У мају је забележен рекордан број вакцинисаних, око 200 деце.
– У то време радили смо систематске прегледе осмака за упис у средње школе и многе смо успели да заинтересујемо за вакцину против ХПВ. И даље је много мање дечака, око десет процената од укупно вакцинисаних, али ни то није занемарљив број – наводи др Васев Радоњић и наглашава да се показало да најбоље резултате вакцина даје, управо, код деце старости од девет до 19 година. Могу је примити и старији (према најновијим сазнањима и до 45. године), али тада вакцинација није о трошку Републичког здравственог фонда.
– Ова вакцина је, заиста, од епохалног значаја. Научно је доказано да у 99 процената штити од карцинома, не само грлића материце, већ и аналне регије, усне дупље, као и да онемогућава развој кондилома, који често могу касније да искомпликују клиничку слику. Оптималне резултате даје вакцинација пре ступања у сексуалне односе, јер спречава да се ХПВ пренесе током интимног контакта. Важно је да је приме и дечаци, јер су они трансмитери – објашњава начелница Школског диспанзера др Васев Радоњић.
У Србији је до сада вакцинисано 27.000 деце, а према њеним речима, то је још недовољно. Како истиче, још успешнијој кампањи допринела би добра информисаност, пре свега родитеља који за млађе од 15 година дају сагласност, док старији могу сами одлучити о томе. То не морају бити само едукативна предавања у школама, већ и кратке, али садржајне рекламе и обавештења, који увек имају јачи ефекат. Како показује досадашња пракса, углавном мајке су те које доводе или пријављују децу за ову вакцинацију, посебно оне које су у породици имале некога ко је оболео од наведених карцинома.
Веома охрабрујући су подаци из држава које већ двадесетак година спроводе сличне кампање. Предњаче Аустралија и Шведска, у којима су болести повезане са хуманим папилома вирусом скоро искорењене. Добре резултате има и Словенија, у којој се имунизација врши већ десетак година, наводи др Васев Радоњић.
Постоје најаве да ће бити једна од обавезних вакцина у Србији и да ће се радити типизација ХПВ (којом се идентификује врста вируса). Важно је поновити, како истичу и стручњаци, вакцина је превентивна, али и после ње неопходни су редовни гинеколошки прегледи.
В. Т.
НЕОПХОДНО ПОДИЗАЊЕ СВЕСТИ О ЗНАЧАЈУ ВАКЦИНЕ
Просечно две жене свакога дана губе живот због рака грлића материце. Поводом Светског дана елиминације рака грлића материце Удружење „Проговори“ доделило је 20 плакета институцијама и појединцима који су највише допринели подизању свести опште и стручне јавности, као и обухвату имунизације против ХПВ. Од укупно 158 домова здравља у Србији, само њих седам је добило својеврсну потврду успешног рада. У Србији је вакцинисано тек око пет одсто девојчица и дечака који су по старости кандидати за вакцину против ХПВ. Удружење „Проговори“ истиче да је неопходно повећати обухват вакцинације и подизање свести, како међу општом, тако и стручном јавношћу.
(Извор: ФБ Удружење грађана за борбу против рака јајника и грлића материце „Проговори“)