Grad

На Видовдан почињу 13. „Дани српске кајсије“

Миоковци, 28. и 29. јун, Смотра привредно-културног и духовног подвижништва српског села „Дани српске кајсије“. Домаћин др Дарко Јевремовић, директор чачанског Института за воћарство. Организатори Центар за неговање традиције Чачак, Месна заједница Миоковци и Удружење „Миоковачка кајсија“. Покровитељ Град Чачак.

Недељко Радуловић и Зоран Рајичић

– Прва кајсија у Миоковцима посађена је 1900. године на имању породице Лужанин. Данас, у овом селу има више од 200 хектара засада. У Миоковцима и околини, Горњој Горевници, Пријевору, Милићевцима, деловима Вранића и Ракове, кајсија је засађена на више од 300 хектара. То је, отприлике, трећина укупне производње у Србији – подсетио је Зоран Рајичић, директор Центра за неговање традиције. Он и Недељко Радуловић, менаџер Локалне акционе групе „Чачак – Горњи Милановац“ данас су, у „Моравском маркету“ најавили 13. „Дане српске кајсије“. На дводневној манифестацији, осим богатог духовног, научног, културног, гастрономског и спортског програма, биће представљене и прерађевине од кајсије, џемови, ракија, компоти… Гости ће из Миоковаца понети и теглу џема.

– Наш циљ је да производњу подигнемо на виши ниво, брендирањем и заштитом географског порекла и да помогнемо стварање производа који има уједначени квалитет, како би прерађивачи могли заједно да наступају на тржишту – каже Недељко Радуловић.

У „Моравском маркету“ у понуди је петнаетак производа од кајсије. Могуће је набавити и џем без шећера.

ПРОГРАМ 13. „ДАНА СРПСКЕ КАЈСИЈЕ“

Први дан обележиће турнир у малом фудбалу, предавање професора др Драга Милошевића „Основни принципи заштите воћа од болести и рационалне примене пестицида.“ Биће отворене и изложбе „Штапови патријарха Павла“ и старих српских предмета у издвојеном одељењу Основне школе „Степа Степановић“ у Миоковцима.

Други дан ће започети Светом Литургијом у миоковачкој Цркви Покрова Пресвете Богородице. Следе: финале у малом фудбалу, „Посело код лампека“, „Златне руке шумадијске“, „Кујна мога краја“…

Од 15 часова биће одржано предавање др Дарка Јевремовића „Искушења воћарске производње у условима климатских промена“, а у 17:00 на саборској бини наступају фолклорци – „Играле се делије насред земље Србије“.

Званично отварање 13. „Дана српске кајсије“ благосиљће свештеник Иван Босиљчић, посетиоцима ће се обратити домаћин др Дарко Јевремовић, а наступиће и Дечји хор „Ирмос“, којим диригује Милица Миловић.

Како је најављено, у културном програму наступају Удружење гуслара „Танаско Рајић“, Школа фруле „Етнос“ Чачак, које ради под покровитељством Министрства културе и Центра за неговање традиције и уметничким руководством Зорана Јевтића, фолклорна секције основних школа „Степа Степановић“ и „Божо Томић“, (покровитељство Центра за неговање традиције, под уметнничким вођством кореографа Млађа Ристановића), Фолклорни ансамбл „Дукати“, чији је уметнички руководилац Василије Матовић, а уметнички директор Бобо Вранеш.

Од 18 часова на саборској бини следи „Жуто злато миоковачко“. Биће проглашени победници у категоријама најбоља кајсија, најбоља ракија од кајсије, најлепше двориште у Миоковцима и победник турнира у малом фудбалу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.