НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНЕ ЛУЧАНИ У ТОКУ РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА „ПОВРАТАК У ДРАГАЧЕВО“
ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ И ОПСТАНАК СЕЛА
Пројекат „Повратак у Драгачево“ траје два месеца и убрзано се реализује ових дана на подручју општине Лучани кроз организовање радионица и саветовалишта које се баве одрживим развојем сеоских средина. Пројекат спроводи Удружење Регионалана иницијатива РИД, а подржало га је Министарство за бригу о породици и демографију. Партнер на његовом спровођењу је Локална акциона група „Драгачево – Јелица – Западна Морава“, која обухвата 65 сеоских насеља на подручју драгачевског и чачанског краја.
Циљ пројекта је, како истиче председница Регионалне иницијативе Ирена Kунић, да се ослушну потребе староседелаца и да допринесу решавању проблема одрживости и опстанка сеоских средина.
– Чланови нашег удружења желе да што више људи остане овде, у Драгачеву, али упоредо са тим да се у родни крај врати што више оних који су ранијих година, у потрази за бољим животом, отишли да живе у већим градовима у нашој земљи или у иностранству, како би се спречило даље одумирање наших села. Циљ нашег пројекта је да ослушнемо потребе људи који овде живе и да то пренесемо широј заједници и на локалном и републичком нивоу – објашњава Ирена Крунић, иначе рођена Гучанка која се после 43 године вратила у Драгачево.
Негативна демографска слика је један од великих проблема са којим се суочава драгачевски крај и управо због тога се начинима превазилажења таквог стања бави и пројекат „Повратак у Драгачево“. Статистика је поражавајућа у читавој Србији, а самим тим и на подручју општине Лучани. Иако постоји републичка Стратегија рађања, на коју се ослања исти документ на локалном нивоу, подаци из последњег пописа становништва у Србији показују да примењене мере популационе политике још увек нису дале неке значајније резултате, јер за то је потребно да протекне најмање десет година, наглашава дипломирани демограф Злата Савић.
– Демографска слика општине Лучани је посебно лоша, јер је ово мала средина која због тога и није била атрактивна да млади остану овде да живе након свог школовања. Негативан прираштај становништва се овде бележи од деведесетих година прошлог века. Од 2000. године, становништво нашег подручја је у дубокој демографској старости. Према попису из 2022. године, просечна старост становника Србије је 45, а општине Лучани 48 година, што показује тенденцију смањења удела младог становништва. Оваква демографска слика захтева да се активности на подручју наше општине прилагоде старијој популацији и да се обезбеди снажнија подршка за младе брачне парове, што локална самоуправа, као и држава, чине, али је неопходно време да се подигне стопа природног прираштаја – истиче Савић и напомиње да је фертилитет становништва у општини Лучани 1,46, а да је за саму замену генерација потребно да буде 2,01 детета по жени.
Природно, културно и духовно наслеђе може да помогне одрживости и опстанку сеоских средина, сматра Душан Р. Ивановић, председник УО ЛАГ-а „Драгачево – Јелица – Западна Морава“.
– Боља демографска слика је само један од циљева пројекта „Повратак у Драгачево“. Промоција природних, привредних и социјалних вредности Драгачева представља, такође, значајан сегмент планираних активности. Очекујемо да ћемо реализацијом овог пројекта помоћи појединцима и организацијама у локалној заједници да схвате да су међусобно организовање и неговање поверења од битног значаја за опстанак и одрживи развој сеоских средина – рекао је Ивановић.
Идејни творци и реализатори овог пројекта сматрају да ће и након завршетка предвиђених пројектних активности, захваљујући побољшаној сарадњи локалног цивилног сектора и државе бити настављен рад на унапређењу економских и свих других услова живота у драгачевском крају, што би требало повољно да се одрази на смањење миграција младих и самим тим одрживом развоју села.
В. С.