лето пијаца
Grad Selo

НА ПИЈАЦИ НАЈТРАЖЕНИЈИ ПАРАДАЈЗ И ПАПРИКА!

ЧАЧАНСКЕ ДОМАЋИЦЕ УВЕЛИКО ОСТАВЉАЈУ ЗИМНИЦУ

НА ПИЈАЦИ НАЈТРАЖЕНИЈИ ПАРАДАЈЗ И ПАПРИКА!

Иако смо зимницу ранијих година претежно остављали у септембру, у овој сезони су домаћице биле принуђене да већ у августу отпочну овај и те како захтеван посао, јер би касније имале далеко слабији избор пољопривредних производа. У условима хроничног недостатка влаге у земљишту и тропских врућина, померили су се уобичајени рокови зрења воћа и поврћа, а поред тога драстично је умањен, па у неким случајевима чак и преполовљен род. Суша је узела свој данак пољопривреди  и то и јесте био главни разлог што је чачанска зелена пијаца ових дана била посећенија него обично. Једноставно, сви су желели да обезбеде за зимски период довољне количине „здравља из тегле“ док још увек на пијаци могу да пронађу све што им је за то неопходно.

Грађани су минулих августовских дана, као и почетком септембра, највише куповали парадајз, јер су страховали да га касније неће бити довољно. Неки од њих су се и више пута враћали на пијацу да докупе још неки килограм овог поврћа, како би оставили још коју флашу оног најукуснијег – млевеног, а користили су га и заједно са сомборком да припреме популарни „љутић“. Солидна потражња је владала и за другим повртарским производима, баш као и за воћем.

Упркос дуготрајној суши, чачанска зелена пијаца је претходних дана била релативно добро снабдевена сезонским воћем и поврћем. Пољопривредници су нам потврдили да је током августа и почетком септембра чачанска зелена пијаца имала далеко слабију понуду производа у поређењу са истим периодом у прошлој сезони, пре свега, због дуготрајне суше и тропских температура које никада раније нису толико дуго трајале. Овако стресни услови утицали су и на квалитет пољопривредних производа, мада на пијаци и даље може да се нађе првокласно поврће и воће, произведено на погоднијим локалитетима и уз примену свих неопходниних агротехничких и заштитних мера.

Произвођачи махом истичу да су цене поврћа и воћа сличне као и претходне године, али да спорадично има и неких мањих поскупљења, а то правдају првенствено умањеним приносима воћа и поврћа због суше.

– Ова сезона је много лошија од претходних, а и квалитет робе није на истом нивоу. У понуди имам парадајз, корнишоне, паприку… Дефинитивно, потражња је слабија него ранијих година, али је током претходних  дана, ипак, био највише тражен парадајз, јер се не зна колико ће га дуго бити – испричала нам је Стајка из Лознице.

– Ова година је била изузетно тешка за производњу и онда, када је требало да уберемо производе, главни део летине је уништила суша. Много смо уложили у производњу. Оно што смо успели да отмемо од суше покушавамо да уновчимо, али увек узимамо у обзир и могућности наших муштерија, па цене и формирамо у складу са тим. Парадајз је поскупео са 100 на 150 динара. Ускоро га неће ни бити, а потражња је и даље велика. У зависности од квалитета, килограм паприке је од 120 до 200, а краставчића од 150 до 200 динара. Боранија је најскупља и продаје се за 200, па све до 300 динара. Шљиве су око 100 динара – рекла је Вера Робајац из Пријевора.

– Све мање робе имамо. Парадајз се још увек бори, мало се повратио иако га је суша пресекла. Када је реч о паприци, ретко на којој тезги да је баш квалитетна. Опет, има да се пробере. Суша нам је, дефинитивно, уништила сезону – објаснио је Раде Мандић из Пријевора.

А да припремање зимнице увелико напредује, потврдиле су нам вредне чачанске домаћице, али и домаћини које смо затекли да пазаре на зеленој пијаци.

– Почела сам да припремам зимницу мало раније. Добро напредујем.Сваке седмице оставим понешто. Не гледам толико цене производа, најважнији ми је квалитет воћа и поврћа, јер без њега нема ни добре зимнице – рекла је Татјана из Чачка.

– Већ смо купили 40 килограма парадајза у првој тури, самлели и спаковали у флаше. Поново сам дошао код истог произвођача да докупим парадајза и за другу туру, пошто му је квалитет одличан. Планирамо да припремамо и барени ајвар, јер пржени имамо од прошле године. Сада чекамо да паприка мало појефтини, да нам то буде повољније. За сада јој је још увек повисока цена – казао је за наш лист Миро Петровић из Чачка.

Разговарали смо и са појединим произвођачима зимнице у кућној радиности, али овога пута нису били претерано расположени за причу. Како су нам објаснили, наруџбина има, али не у тако великом обиму. Све је поскупело због суше, па и они нису у стању да направе добру калкулацију која би била прихватљива и њима и купцима.

Иначе, за сада тегла ајвара из кућне радиности кошта око 1.000 динара, килограм корнишона 200 , а флаша млевеног парадајза 250 динара.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.