Grad

НА ЛИСТИ ЗА ЕНЕРГЕТСКУ САНАЦИЈУ ЈЕДАНАЕСТ ЧАЧАНСКИХ СОЛИТЕРА

ДРУГА ФАЗА ПРОЈЕКТА ЗА ЕНЕРГЕТСКУ САНАЦИЈУ СТАМБЕНИХ ЗГРАДА

У 14 градова и општина у Србији спроводи се пројекат енергетске санације вишеспратних стамбених зграда (ЈАВНИ ESCO), која обухвата спољну термоизолацију, санацију кровова, замену заједничких машинских инсталација. У пројекту учествује и Чачак, тачније, у другој фази одабрано је једанаест зграда прикључених на даљинско грејање, што је био један од главних услова учешћа на конкурсу који је прошле године расписало Министарство рударства и енергетике.

Консултанти на пројекту енергетске обнове били су и у Чачку, разговарали са управницима и извршили преглед изабраних зграда, укључујући и машинске инсталације и подстанице. На основу свега виђеног до априла би требало да ураде елаборате о енергетској ефикасности и да сачине финансијску понуду за стамбене заједнице. Циљ ових мера које се финансирају средствима Европске банке за обнову и развој (EBRD) и Швајцарског државног секретаријата за економске послове (SECO), је значајна уштеда енергената, топлији и комфорнији станови, а у догледно време и мањи рачуни за грејање, које ће станари ових зграда плаћати по потрошњи.

Пројектом „Енергетска санација стамбених, вишепородичних зграда прикључених на систем даљинског грејања – Јавни ESCO “ предвиђено је да велики део улагања за енергетску санацију станари добију као бесповратна средства од државе. Овим средствима биће финансиран рад консултаната, сви енергетски прегледи, израда студија и елабората енергетске ефикасности, као и 50 одсто инвестиције, док другу половину вредности инвестиције грађани отплаћују кроз рачуне за грејање. У зависности од обима инвестиције, биће утврђен рок у коме ће грађани отплаћивати свој дуг.

Светлана Милошевић, члан Комисије за праћење и реализацију Пројекта, која је шеф производње у ЈКП за грејање „Чачак“, подсећа да су прошле године достављене пријаве за 28 зграда у Чачку. За 21 били су испуњени конкурсом предвиђени услови, а на рангл листу Министарства ушло је једанаест зграда које би требало да буду у првом кругу програма.  

Светлана Милошевић (ЈКП за грејање „Чачак“), члан Комисије за праћење и реализацију Пројекта

– Сврха ових мера је и уградња делитеља и термостатских вентила на радијаторе, како би се спровеле уштеде грејања у становима. Како нам је речено, и то ће финансирати Министарство – каже Светлана Милошевић.

Мирослав Јојић, управник неколико зграда које су ушле на рангл листу Министарства, каже да је управницима на састанку одржаном крајем јануара речено да би елаборати требало да буду достављени Министарству рударства и енергетике до 15. марта, а онда половином априла ће бити објављен списак зграда које ће се обнављати, са проценама колико ће коштати и колике ће бити уштеде.

Мирослав Јојић

– У зградама које буду одабране за санацију, а уколико већина станара прихвати услове, радиће се спољашна термоизолација, замена заједничке столарије и реконструкција подстаница, а где је потребно и санација кровова. Свој део дуга за „утопљавање“ стамбених зграда станари ће плаћати кроз плаћање грејања. А колика ће инвестиција бити зависи, пре свега, од стања саме зграде. Како је процењено, на овај начин се може уштедети и до 50 одсто енергената. Надамо се да ће радови на овим зградама почети ове године – каже Јојић, који сматра да је прошле године била недовољна заинтересованост станара за конкурс Министарства, а да ће, када почне реализација и виде се први добри ефекти, бити много веће интересовање. 

Ово је важан посао за Србију, јер стратешка документа предвиђају прелазак на наплату по потрошњи најкасније до 2027. године.

Весна Тртовић

ОТПЛАТА КРОЗ РАЧУНЕ ЗА ГРЕЈАЊЕ

Маја Вукадиновић, помоћница министарке рударства и енергетике за енергетску ефикасност и климатске промене, рекла је за РТС да је у 14 локалних самоуправа изабрано 700 старих зграда у којима ће бити урађени енергетски прегледи ради енергетске обнове, како би прешле на наплату грејања по потрошњи. Како је рекла, ово је први пут да се у Србији спроводи свеобухватна енергетска санација стамбених зграда, што ће допринети смањењу потрошње енергије и повећању енергетске ефикасности. Она је истакла да држава субвенционише 50 одсто трошкова, док ће преостали део станари отплаћивати кроз рачуне за грејање у периоду од осам до десет година, без значајног повећања трошкова.

Процене су да су највећи потрошачи енергије зграде изграђене 70-их и 80-их година које користе даљинско грејање, а управо њима енергетска санација може смањити потрошњу и до 40 одсто.

Градови и општине које учествују у пројекту Јавни ESCO су Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Чачак, Краљево, Зрењанин, Нови Пазар, Ужице, Панчево, Врање, Неготин, Пирот и Трстеник у којима ће више од милион метара квадратних стамбених зграда бити реконструисано. (Извор: Министарство рударства и енергетике)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.