Grad

НА ГРАДСКОМ ТРГУ ПРОМОВИСАН ПРОЈЕКАТ „О-ДВА-ЈА-МО“ – ЗА ЧИСТИЈИ ЧАЧАК

Унапређење заштите животне средине један је од приоритета Европске уније, која кроз разне програме настоји да овај циљ оствари у Србији. Међу њима је и пројекат „О-ДВА-ЈА-МО“, који се спроводи у 17 општина и градова, међу којима је и Чачак. Данас је на Градском тргу одржана презентација пројекта, коме су присуствовали представници Амбасаде Краљевине Шведске, Делегације ЕУ у Србији и Министарства за заштиту животне средине.

Данашњу манифестацију отворио је градоначелник Чачка Милун Тодоровић који је, уз речи захвалности свим партнерима на реализацији овог важног пројекта,  подсетио да је од пре пола године у Чачку почело спровођење „О-ДВА-ЈА-МО“, које је покренуло Министарство заштите животне средине, уз финансијску подршку Европске уније и Амбасаде Шведске. Тада је почела подела плавих канти домаћинствима за примарну селекцију отпада који се може прерадити и поново бити од користи. Тодоровић је навео да је пројекат вредан 950.000 евра, од чега је 840.000 евра донација ЕУ, односно Амбасаде Шведске, а око 110.000 евра је учешће Града Чачка.

Помоћник министра Душан Чаркић, градоначелник Чачка Милун Тодоровић, Ида Ројтерсворд (Амбасада Шведске) и Антоан Авињон (Делегација ЕУ у Србији)

– Оно што је најважније је едукација деце. Они ће сутра кроз своје активности учити нове генерације о селекцији отпада на месту настанка… Први резултати пројекта су већ видљиви. Од 33.000 тона отпада, колико град Чачак годишње упути ка регионалној депонији „Дубоко“, у јануару ове године је селектовано око 27 тона, у фебруару око 140 тона, а у марту већ око 176 тона – указао је Тодоровић и истакао да је потребно још много више, с обзиром на то да је у Чачку, као и целој Србији, проценат селектованог отпада још увек мали и да је „звезда водиља“ Шведска, где је овај проценат чак 99 одсто!

Тодоровић је најавио да ће на лето, у партнерству са земљама ЕУ, започети реализација још једне велике инвестиције вредне око 36 милиона евра, односно градња постројења за пречишћавање отпадних вода.

Ида Ројтерсворд, први секретар Амбасаде Шведске, рекла је да њена домовина, заједно са ЕУ и Владом Републике Србије, улаже много у заштиту животне средине у Србији, у циљу што квалитетнијег живота грађана. И она је нагласила важност изградње постројења за пречишћавање отпадних вода у Чачку, још једног пројекта који је, у сарадњи са другим међународним институцијама, подржала Шведска.

Помоћник министра заштите животне средине Душан Чаркић је захвалио локалној самоуправи, истичући да реализација пројекта не би била могућа, без подршке и активног учешћа свих грађана Чачка.

– Идеја нам је да кроз пилот-пројекат вршимо примарну сепарацију отпада на месту његовог настанка. У том циљу за Чачак су обезбеђено три модерна камиона за одвожење смећа, више од 15.000 канти и око 600 контејнера. Сва та опрема без подршке грађана не би имала значаја – рекао је, поред осталог, Чаркић.

О значају „Зелене агенде“ за Србију и све балканске земље, говорио је Антоан Авињон, програмски менаџер за животну средину и борбу против климатских промена у Делегацији ЕУ у Србији.

– Почели смо пројекат 2017. године, а сада имамо сву опрему и можемо да почнемо са одвајањем отпада. У свих 17 локалних самоуправа пројекат се добро одвија, у Чачку посебно. Моја порука за Чачане је да наставе са сепарацијом отпада, како би што мање завршило на депонијама. То помаже да смањимо улагања која имамо због загађења и трошкове самих депонија. Србија је лепа земља и нико не воли да види отпад на улицама и природи – рекао је Авињон.

Како се правилно селектује отпад и због чега је то све значајно показали су и кроз игроказ најмлађи ученици ОШ „Милица Павловић“. Мали промотери су церемонијално убацили пластичне боце и лименке у плаве канте. „Да би нам планета била лепа и чиста, морамо је чувати… Не смемо је прљати, нити загађивати, да бисмо на њој могли још дуго уживати…“, један је од њихових „захтева“ упућених свима нама.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.