Društvo

НА АЕРОДРОМУ „МОРАВА“ У ЛАЂЕВЦИМА ОБЕЛЕЖЕН ДАН РОДА АВИЈАЦИЈЕ – 2. АВГУСТ

НА „КРИЛИМА“ ТРАДИЦИЈЕ И МОДЕРНИЗАЦИЈЕ ЈАЧАЈУ СВОЈУ СНАГУ

У знак сећања на 2. август 1893. године, када је издато наређење да се у свакој дивизији образују ваздухопловна одељења прве ваздухопловне јединице у српској војсци, у команди и јединицама Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране обележен је Дан рода авијације. У присуству војних званичника, представника Града Краљева, суседних локалних самоуправа, Рашког и Моравичког округа, СПЦ и бројних других гостију, пригодна свечаност је организована и на аеродрому „Морава“ у Лађевцима.

Свечаност поводом Дана авијације – 2. августа, почела је интонирањем државне химне и обиласком свечаног строја. Након тога је минутом ћутања одата почаст погинулим и преминулим припадницима рода.

Припадницима авијације празник је честитао заменик команданта РВ и ПВО генерал Жељко Билић, подсеђајући присутне на најзначајније људе и догађаје који су обележили историју нашег ваздухопловства која вуче своје корене још из 1893. године.

Идеја о увођењу ваздухопловства у наоружање Војске Краљевине Србије зачета је 2. августа 1893. године „Уредбом о формирању целе војске“, којом је било предвиђено да се по једна ваздухопловна балонска чета налази у саставу сваке дивизије Војске Краљевине Србије. У јесен 2012, Србија је набавила прве авионе, а 24. децембра исте године наредбом министра војног војводе Радомира Путника, формирана је Ваздухопловна команда у Нишу, чиме је Србија стала „раме уз раме“ са малим бројем земаља у свету које су имале војно ваздухопловство и које су га употребиле у борбеним дејствима.

Ратна искуства стечена у Балканским ратовима, успешно су примењена и у Првом светском рату, а посебно на Солунском фронту, где је ваздухопловство извршило више од 3.000 борбених летова и дало значајан допринос пробоју фронта и ослобођењу Србије. Између два светска рата, наше ваздухопловство доживљава процват и интензивни развој уз производњу модерних и савремених летелица, што је пропраћено и значајним организацијским промене. Од 1924. године, 2. август – Илиндан, обележава се као ваздухопловна слава, а Свети Илија Громовник узет је за заштитника прво војних, а затим и свих ваздухопловаца тадашње Краљевине Југославије. Искуства из претходних ратова примењена су и у Другом светском рату у пружању снажног отпора непријатељу, а након његовог завршетка, ваздухопловство је прошло кроз неколико фаза. Од 1953. до 1959, извршена је прва фаза велике модернизације авијације. У наоружање се уводе борбени авиони западног порекла, чиме почиње ера млазне авијације, а од 1954. године и хеликоптерске јединице улазе у састав ваздухопловства. Почетком шездесетих година, у наоружање се уводе надзвучни ловачки авиони и интензивно развија домаћа авио-индустрија.

-Јунаштво и чојство, храброст, понос и пркос нису изостали ни 1999. године током НАТО агресије, када се пилотски и технички састав заједно са целокупним народом супротставља и пружа отпор надмоћнијем непријатељу, бранећи родну груду, бранећи нашу отаџбину. Зато нас данашњи празник обавезује да се са посебним осећањима сетимо свих генерација пилота, техничара и других летача специјалиста који су градили и бранили род авијације и у њега уградили своје знање, младост, а неки од њих и своје животе. Јуначка дела пилота који су на олтар отаџбине принели оно најсветлије и највредније – своје животе, остају трајна инспирација и пример садашњим и будућим генерацијама ваздухопловаца како се брани част професије и како се воли и брани отаџбина – поручио је генерал Билић.

У свом упечатљивом говору, Билић је истакао да ове године празник авијације припадници овог рода Војске Србије дочекују са знатно више оптимизма. Упркос сложеним условима пандемије и превирањима на глобалном плану, захваљујући државном и војном руководству, настављено је опремање, преобука за новонабављене ваздухоплове, обука кадета, одржавање летелица и извођење вежби.

Поводом Дана РВ и ПВО, признањима, наградним одсуствима, као и звањима инструктора летења и златним летачким знаковима награђени су најистакнутији појединци за своја изузетна достигнућа у служби.

Организован је и приказ средстава технике, који је изазвао велико интересовање међу присутним гостима.

До 1941. године, Дан РВ и ПВО се традиционално прослављао као слава свих пилота и летача, а традиција је обновљена почетком деведесетих година прошлог века.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.