Овчар Бања је средиште Овчарско-кабларске клисуре која је као Предео изузетних одлика заштићено подручје Прве категорије. Сходно статусу и пројектованим переспективама требало би да блиста и да на прави начин презентује своје атракције. Ако је фонтана у центру места једна од атракција, место окупљања, оријентир, она не би смела да изгледа овако, као дивља депонија. Ко је надлежан за очување овог простора окруженог малом Српском Светом гором, а ко крив, зна се! Мештани, који ово могу да гледају и ништа не предузму, који чекају да неко други за њих то почисти или можда пролазници туристи, који су се бахато решили „сувишног пртљага“? Како год било, ово је наша Срамота!
А како ће тек бити када се остваре веће амбиције државе у овом простору, када ни ово мало нисмо способни да сачувамо и одржавамо? Ваља подсетити:
У ОПИСУ ПРОЈЕКТА „СРБИЈА СТВАРА“ НАВОДИ СЕ:
Деценијама запостављено, без значајнијих улагања у последњих 60 година, ово подручје ће до завршетка дела ауто пута Прељина-Пожега и растерећењем саобраћаја и загађења, реализацијом ове националне иницијативе, постати природна оаза за туристе свих профила – авантуристичког, здравственог или холистичког. Пројекат ревитализације Овчарско-кабларске клисуре подразумева преко 20 подпројеката који употпуњују системску обнову Овчар Бање са акцентом на екологији и туризму, укључујући бањски, медицински, верски, спортски… површина под заштитом је 4.910,81 хектара.
Пројекат од националног значаја имплементира Град Чачак под координацијом Кабинета председнице Владе, у оквиру међуресорне радне групе чији су чланови представници Министарства за трговину, туризам и телекомуникације, Министарства заштите животне средине и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Платформа “Србија ствара” прати реализацију пројекта и ради на развоју брендинга и програма како би ово подручје постало незаобилазна дестинација на туристичко-еколошкој мапи Србије.!!!
Приредила: З. Л. С.