Društvo Privreda

МОЖЕМО БИТИ ЗАДОВОЉНИ ОСТВАРЕНИМ РЕЗУЛТАТИМА

У ПРВА ТРИ МЕСЕЦА ИЗВОЗ ПОРАСТАО ЗА 15,8 ОДСТО, А УВОЗ ЗА 0,7 ПРОЦЕНАТА

Спољнотрговинска размена Србије у прва три месеца ове године износила је 16,7 милијарди евра, што је за 6,8 одсто више, него у истом периоду 2022. Извоз је порастао за 15,8 процената, а увоз за 0,7 одсто. Покривеност увоза извозом је 77 одсто и већа је од покривености у истом периоду претходне године. У Моравичком округу забележен је раст извоза од 10,4 одсто, а увоза од 1,9 процената. Робна размена Града Чачка је порасла за 10,6 одсто, извоз је порастао за 17,29, а увоз за 6,1 проценат, наводи статистичке податке Звонко Туфегџић, директор Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког округа.

– Када је реч о прва три месеца ове године, за разлику од Србије где је раст индустријске производње 2,5 одсто, на подручју нашег региона је 0,2 процента. Нисмо задовољни привредном активношћу и индустријском производњом, посебно у прва два месеца, у јануару смо имали пад од 0,5 одсто у поређењу са децембром, а у фебруару пад од 2,2 процента у односу на јануар. Али, задовољни смо резултатима у марту, јер је индустријска производња на подручју нашег региона порасла за 17,1 одсто. Прва два месеца после Нове године су била проблематична, пре свега, због мање тражње, пописа по предузећима, нестабилних цена, али у марту се већ ситуација стабилизовала. Кренула је трговина, као и индустријска производња, па је у марту забележен раст енергетике за 51,1 одсто, капиталних производа и капиталних инвестиције за 31, рударства само за 1,18 процената, а прерађивачке индустрије, која је највећа и најзначајнија, за 17,1 одсто. Посебно су се издвојиле три привредне делатности, производња одевних предмета, која је порасла за 49 одсто, хемијска индустрија и електро опрема. Благ пад, око шест одсто, имали су производи од гуме и пластике, производња машина и опреме и производња намештаја. Надам се да ћемо у нашем региону половином године имати привредни раст на планираном нивоу, око 2,5 процената – каже Звонко Туфегџић, директор Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког округа.

Према његовим речима, у спољнотрговинској размени Републике су остврени добри резултати, јер је тражња у иностранству била добра. Србија је имала робну размену у прва три месеца од 16,7 милијарди евра, што је раст од 6,8 одсто. Извоз је порастао за 15,8 процената, односно, Србија је извезла 7,3 милијарде евра, а увоз је порастао за 0,7 одсто и увезено је 9,4 милијарде евра. Покривеност увоза извозом на нивоу Републике Србије је 77 одсто.

– Резултати на подручју региона су бољи, захваљујући извозно оријентисаној привреди и то је добро, не само за регион и општине, него и за Републику. Спољнотрговинска размена је порасла за 10 одсто. У нашем региону је забележена робна размена од 469 милиона евра, с тим што је извоз порастао за 19 процената, извезено је 225 милиона евра робе, а увезено је 244 милиона евра, док је покривеност увоза извозом 91 одсто, што су изузетни резултати. Кад би Република имала овакве резултате било би више девизних резерви, динар би био много јачи и цене би падале. Надамо се да ћемо то постићи у наредном периоду – рекао је Туфегџић.

У Моравичком округу је постигнут раст извоза од 10,4 одсто, што је бољи резултат, него на нивоу региона. Робна размена је била 338 милиона евра, извоз је порастао за 21 одсто, односно, Моравички округ је извезао 162 милиона евра, док је раст увоза 1,9 процената, тј. увезено је 175 милиона евра. И покривеност увоза извозом је боља, него у региону – 92,7 одсто, што су одлични резултати, наглашава Туфегџић.

– Град Чачак је веома специфичан, јер има велика предузећа, која су центри увоза за целу Србију, па је растао и увоз и извоз, али резултати су, ипак, доста добри. Робна размена је порасла за 10,6 одсто и износи 232 милиона евра, с тим што је извоз 100 милиона евра, дакле, забележен је раст од 17,29 процената, а увоз је 132 милиона евра, односно раст је 6,1 одсто. Покривеност увоза извозом је 75,6 одсто. Наравно, не можемо занемарити ни чињеницу да имамо предузећа која послују на територији Чачка, али и на подручју Моравичког округа и целог региона, са седиштима у Београду или Новом Саду. Дакле, реч је о предузећима чији се биланси бележе на другим местима – напомиње Звонко Туфегџић.

Углавном, како каже, можемо бити задовољни, посебно оствареним резултатима у трећем месецу ове године. Саговорник “Гласа” очекује да ће се тренд привредних кретања из марта наставити, уколико не буде раста цена енергената, који су потребни привреди као покретачка снага. Пошто су расли трошкови, цене енергената и плате, једино кроз иновације и нове производе можемо допринети још већој продуктивности, закључио је Туфегџић.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.