ДРАГАЧЕВСКИ ГЛАС ЗА ШУМАДИЈСКИ ХРАСТ!
Ако је неко оставио добар траг у области заштите и очувања животне средине у претходне четири године, то су сигурно млади еколози Основне школе „Академик Миленко Шушић“ у Гучи, који су својим бројним акцијама показали како треба да изгледа одговоран однос према природи и својим ангажовањем многима очитали праву лекцију. Иако су радили у тишини, њихов ентузијазам није остао незапажен. Добар глас далеко се чује, па је и редакција нашег листа за подвиге ове мале, али ваљане дружине младих еколога сазнала од њихових добрих сарадника из цивилног сектора.
Више пута смо у текстовима „Чачанског гласа“ помињали успешну акцију прикупљања жира у Доњој Краварици, поред заштићеног споменика природе „Два храста лужњака – Ђурђевак“, коју је организовало Еколошко друштво „Драгачево“, а млади еколози ОШ „Академик Миленко Шушић“ из Гуче максимално подржали својим радом на терену. Касније су семе храста лужњака засадили и неговали, како би из њега израсле здраве саднице за пошумљавање планинских врлети и пропланака у драгачевском крају и шире. Из овог примера се види да године и нису толико битне да би неко схватио да се на пријатељство пријатељством узвраћа, без обзира да ли је реч о људима или благородној природи! Сасвим неочекивано, али потпуно схватљиво, исто то семе храста лужњака и вредне руке ђака, које су сакупиле жир, били су инспирација свештенику Милораду Ђорему, аутору књиге „Поетско виђење Мрчајеваца“, да једну своју песму специјално посвети младим еколозима из Гуче.
Чланови Еколошке секције Основне школе у Гучи, коју је са великом љубављу у претходном периоду водила професор разредне наставе Љиљана Ивановић, а то чини сада, показали су својим примером како изгледа одговоран однос према природи. У бројним акцијама које су спроводили стекли су веома драгоцена сазнања о значају природних ресурса којима драгачевски крај располаже и потреби да такве благодети очувају. Данас су они петаци, али, захваљујући Љиљани, љубав према природи и даље носе у својим срцима, тако да ће увек бити спремни да примене у пракси оно што су кроз дружење и игру научили. Са почетком нове школске године, у Еколошку секцију су стигли нови ученици – прваци, који ће као и њихови претходници уживати у новом и изнад свега примамљивом изазову да другачије виде и доживе природу – као великог савезника на свом животном путу и да је због тога поштују.
– Еколошка секција у нашој школи постоји дуги низ година, али је она првобитно била намењена само учиницима виших разреда. Пре четири године сам предложила родитељима првака да њихову децу одмах на почетку укључимо у рад еколошке секције. Добила сам од њих велику подршку, учествовали су у свим нашим акцијама. Полако смо проширили спектар активности и видно напредовали. Поред акције „Чеп за хендикеп, прикупљамо и хартију. Ротаријанци су нам помогли и сада у школском дворишту имамо рециклажно острво, сакупљамо лименке, хартију, пластику, чепове и од тога наша школа може да оствари одређене приходе за набавку нових учила и опреме, организовање излета или за неке друге намене. Велику подршку у свему томе имамо од Удружења „Наше Драгачево“ и Еколошког друштва „Драгачево“, без њих не бисмо били толико успешни, јер они све то што радимо објављују на својим фејсбук страницама, тако да се о нашим активностима проноси добар глас. Сви се томе радују, а посебно родитељи ученика који нас подржавају у свакој акцији – наводи учитељица Љиљана Ивановић.
Недавно су чланови удружења „Наше Драгачево“ посетили поново Основну школу у Гучи, како би ученицима, наставницима и учитељима предали седму туру прикупљених чепова и трећу туру лименки за наставак иницијатве „ЧЕП ЗА ХЕНДИКЕП“, која се у овој образовној установи редовно спроводи ради куповине нових ортопедских помагала за лица са инвалидитетом. Нови сусрет су искористили да поразговарају са ученицима о значају екологије и рециклаже.
– Наше удружење се, између осталог, бави и екологијом и заштитом животне средине. Остварили смо добру сарадњу са Еколошком секцијом Основне школе у Гучи, јер смо желели да се што више отпада прикупи и рециклира, како бисмо сви скупа живели у здравијој животној средини. Одабрали смо ову образовну установу да са њом сарађујемо, јер су њени просветни радници често указивали на одређене еколошке проблеме. Чланови и пријатељи нашег Удружење до сад су прикупили скоро 20.000 чепова и предали их Еко-секцији за учешће у акцији „ЧЕП ЗА ХЕНДИКЕП“. Колико је пластичних флаша на којима су некад били ови чепови завршило ван депонија и рециклажних центара, а било би заиста неопходно да се и оне уклоне из наших река, потока, шума… – рекао је Милан Парезановић, председник Управног одбора Удружења „Наше Драгачево“.
Док учитељица Љиљана, заједно са петацима, спрема лепо изненађење за аутора предивне песме „Драгачевски глас за шумадијски храст“, ми смо преузели обавезу да будемо добри гласници једне овакве вести.
Искрено верујемо да ће и ова нова генерација младих еколога бити подједнако успешна у својој мисији као и претходна и да ће инспирисати све житеље драгачевског краја, али и шире, а посебно оне несавесне, да се прикључе добро осмишљеним еколошким акцијама, пружајући свој допринос очувању животне средине и за садашње и за будуће генерације, јер то име је обавеза.
В. С.