Društvo Privreda

МИСИЈА СТВАРАЊА ПОВОЉНОГ ПОСЛОВНОГ ОКРУЖЕЊА

ОДРЖАНИ ДАНИ ИНСПЕКТОРА СРБИЈЕ

Од 16. до 19. октобра у Чачку су одржани Дани инспектора Србије, односнотрадиционална конференција на којој се окупљају инспектори свих нивоа државне организације. Том приликом, Мрежа инспектора Србије и Регионална привредна комора Моравичког и Рашког управног округа, у ХотелуЛиваде”, организовали су стручни скуп, са привредницима из више градова, на темуИнспекторска заједница и партнери у мисији стварања повољног пословног окружења”.

Драгоман Пауновић и Зоран Павловић

 ЗАЈЕДНО ПРОТИВ СИВЕ ЕКОНОМИЈЕ И НЕЛОЈАЛНЕ КОНКУРЕНЦИЈЕ

Циљ стручног скупа је био да се са инспекторима који покривају различита подручја рада, разговора о могућностима побољшања сарадње у спречавању, пре свега, сиве економије, као и побољшању превентивних активности. Састанак је организован са десетак привредника како би сви могли да искажу своје виђење побољшања и начина сарадње, па су били позвани и представници пословних удружења.

– Стручни скуп је организован ради промоције права привреде у новом приступу инспектора, као и неопходности успостављања партнерског односа између инспекција и привредника у борби против нелојалне конкуренције, сузбијања сиве економије и стварања повољнијег амбијента за одрживо пословање привредних субјеката, који послују у складу са законским прописима. Овај скуп ће допринети подизању свести јавности о значају инспекција за цело друштво са циљем перцепирања превентивне улоге инспекција, а не повезивања са казненом политиком, као и повећање угледа професије инспектора у друштву – рекао је Драгоман Пауновић, председник Мреже инспектора Србије, на стручном скупу под називом “Инспекторска заједница и партнери у мисији стварања повољног пословног окружења”.

Да би се наведени циљеви постигли, неопходно је успоставити стални дијалог привреде и грађана са инспекцијским службама, нагласио је Пауновић и додао:

– Чули смо привреднике и њихове замерке и предлоге на рад иснпекцијских служби, али и представнике инспекцијске заједнице који су, поред наведених примера из праксе са којима се сусрећу на терену, одговарали на питања привредника који се суочавају са озбиљним изазовима, а најозбиљнији је борба против сиве економије. Зато се однос између привредних субјеката и инспекција мора мењати, а циљеви рада инспекција се не могу огледати у већем броју казни и њиховим већим износима, него у стварању боље заштите у оквиру закона. Закон о инспекцијском надзору увео је одређене алтернативне инструменте, у првом реду, службене саветодавне посете и друге мере у циљу превентивног деловања, али и процену ризика на основу које се одређује учесталост и сразмерност инспекцијског надзора.

УМЕСТО РЕПРЕСИВНОГ, САВЕТОДАВНО И ПРЕВЕНТИВНО ДЕЛОВАЊЕ

Према речима Пауновића, акценат овогодишње конференције је био на стручним усавршавањима инспектора, на предавањима, којима је циљ био да се изједначе поступања инспектора, односно, да се у једној области поступа на исти начин у свим деловима државе. Поред тога, ове године су уведена и спортска дружења инспектора, као и скуп на коме су размењена искуства и предлози са привредницима Моравичког и Рашког округа, али и осталих градова Србије.

– Разговарали смо о реформи инспекцијског надзора, којој је циљ да се са репресивног пређе на саветодавно и превентивно деловање. Као струковна организација, желимо да учествујемо у реформи, да Влади Србије и другим надлежним државним органима дајемо иницијативе за даљу реформу – нагласио је Пауновић.

Скуп са привредницима је само потврдио исправност конструктивних предлога Мреже инспектора Србије према ресорном министарству за наставак обустављених реформи инспекцијских служби. Недопустиво мали број инспектора, али и забрињавајуће мали број систематизованих радних места службеника који врше инспекцијски надзор је доказ да је недовољан обухват субјеката и објеката надзора, сматра Зоран Павловић, почасни члан Мреже инспектора Србије.

– Закључак је да без сарадње привреде и инспекције, нема ефикасног сузбијања сиве економије и нелојалне конкуренције. За стварање повољнијег пословног окружења неопходно је успоставити партнерски однос између инспекција и привредника, али и стални дијалог привреде и грађана са инспекцијским службама. Потребно је повећати капацитете инспекција које треба приоритетно усмерити према превентивном поступању са “добром” привредом, а репресивном и кажњивом према привреди која ради и послује у сивој зони. Недовољан и мали број инспектора доприноси јачању нелојалне конкуренције и сиве економије, што негативно утиче на стварање амбијента за одрживо пословање привредних субјеката који послују у складу са законским прописима – нагласио је Зоран Павловић, почасни члан Мреже инспектора Србије.

Презентација Горане Танасковић

НЕОПХОДНА БОЉА САРАДЊА ПРИВРЕДНИКА И ИНСПЕКТОРА

Према речима Горане Танасковић, руководиоца РПК Моравичког и Рашког округа ОЈ Чачак, циљ овог скупа је да постане традиционалан, како би привредници и инспектори могли да разговарају на равноправној бази, да дођу до одређених података и закључака ради побољшања услова рада. На скупу је представљено привредно пословање Града Чачка кроз презентацију, где се видело у ком правцу је усмерено пословање града, колико је Чачак напредовао последњих неколико година, као и да инспекције не треба да буду кочница даљем развоју и напретку чачанске привреде.

– На састанку су били представници свих пословних удружења Града Чачка, као и привредници различитих сектора, из књиговодствених, трговачких, производних, грађевинских и саобраћајних предузећа и инспектори који покривају различата подручја рада. Наравно, чуле су се примедбе и поредлози и инспектора и привредника. Наши привредници сматрају да је, пре свега, неопходна боља превентивна сарадња, која ће се огледати у подсећању о роковима и законским прописима, нарочито о онима који су кажњиви. Највише замерају што не добијају обавештења благовремено, него морају сами да прате и тумаче различите законске прописе. Такође, нагласили су да су уочили различито поступање инспектора по истим предметима и сматрају да мора да постоји заједнички став у оквиру одређене испекторске службе. Наравно, има и позитивних примера, предузећа из појединих делатности сва обавештења добијају на време и лако могу да прате све законске прописе. Морамо имати у виду и то да нису сви прекршаји исти, неки се случајно направе, а уколико се то понавља, то је већ нешто друго – навела је Танасковић.

На овогодишњим Данима инспектора Србије присуствовало је око 400 инспектора из целе Србије, из 47 инспекција.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.